Завантаження ...

На що чекати Чернігівщині до кінця 2023 року: прогноз військового експерта

На що чекати Чернігівщині до кінця 2023 року: прогноз військового експерта фото

Яким буде кінець 2023 року для України? Чи зміниться лінія фронту? На що чекати чернігівцям та ителям прикордонних областей?
Наскільки вплине на нас війна на Близькому Сході? Чи готуватися до нових відключень світла через масовані обстріли?
Про це журналістам сайту 0462.
ua розповідає військовий експерт Михайло Жирохов.

Який загальний прогноз Ви б зробили щодо того, як розвиватимуться подiï на фронтi до кiнця 2023 року?

- Скажу прямо, я не очікую серйозних змін лінії фронту. Наступальні можливості ЗСУ практично вичерпані, і ми переходимо до фази напівпозиційної війни. Можливо й будуть якісь локальні операції, але фактично до весни 2024 року фронт буде заморожений.

Чи варто очiкувати на повторення масованих обстрiлiв енергетичноï iнфраструктури та готуватися до відключень?

- Обстріли абсолютно точно будуть. Росіяни готуються. Я думаю, що цього року вони змінять тактику – це не будуть удари по всій території України, на які у них уже нема сил і засобів. Вони скоріш за все будуть намагатимуться зробити блекаут у декількох областях, концентруючи удари саме на енергетичній інфраструктурі. Які це будуть області —незрозуміло, але очевидно, що треба готуватися до блекаутів, і це, на жаль, буде трендом цієї зими.

У нас довго трималася нездорова тенденція недооцiнювати ворога, вважати росiйську армiю мало не розумово вiдсталою, а росiйське суспiльство пасивним. Але бачимо, що, на жаль для нас, їх волонтери теж працюють, а армiя вчиться на ходу. Тож чого очiкувати вiд росiян в подальшому та чим ми можемо вiдповiсти?

- Російська армія вчиться воювати, реагувати на нові загрози. Я би не став говорити, що російське суспільство аж прям дуже підтримує цю війну, що у них такі само потужні волонтерські організації, як у нас. Але росіяни все поставили на військові рейки і вже почали масове виробництво тих же дронів. Їх вже збирають навіть на хлібокомбінатах і уроках праці в школах.

Ми на все це можемо відповісти тільки збільшенням внеску та ваги держави. Навіть на найпотужніших волонтерах та організаціях довго не протримаєшся, потрібні якісні зміни, які буде ініціювати держава.

Яким чином вiйна мiж Iзраïлем та ХАМАС вплине на ситуацiю в Украïнi? Чи буде, на вашу думку, загострюватися конфлiкт з террористами з Хезболла на пiвнiчних кордонах Iзраïлю?

- У медійному плані, якщо в світі є декілька війн і українська війна одна з них, це може сказатись на підтримці України. Але фактично ці конфлікти знаходяться в різних площинах. Конфлікт між Ізраїлем та ХАМАС — це конфлікт по більшості територіальний, релігійний і має історичний шлейф. А війна України з Росією – це більше про міжнародні домовленості, про світовий порядок, який зараз формується. Тому для Заходу й перш за все для США дуже важливо допомогти Україні виграти цю війну. Від того, як закінчиться війна в Україні, буде залежати роль США і роль Росії у світі взагалі.

Чи зменшить це обсяги вiйськовоï допомоги Україні, чи вiдволiче увагу свiтовоï спiльноти вiд нас?

- Вона й так зменшується по об'єктивним причинам, тому що Заходу вже нема чого давати зі складів. Зараз весь західний ВПК заряджений на виробництво нової зброї і боєприпасів, а це дуже нешвидкий процес, і є певний провал, обумовлений саме цим. Тобто декілька місяців потрібно для того, щоб розгорнути виробництво, але кошти наших західних партнерів вже “заправлені”, і новий сплеск поставок зброї буде дуже скоро.

- Давайте повернемось до нашого чернігівського регіону. Яка ситуацiя зараз на кордонах Чернiгiвськоï областi, та на що нам чекати найближчим часом?

- Північний кордон був і є дуже гарячим. Росіяни намагаються дестабілізувати обстановку постійними обстрілами, причому це обстріли не тільки з артилерії. Це й міномети, і гелікоптери, шахеди. Крім того, прикордоння є театром бойових дій для диверсійних груп. Постійно російські диверсійні групи намагаються зайти, дестабілізувати обстановку, працювати по нашим частинам, які там знаходяться, по прикордонникам. Звісно, що зима, яка йде, дещо цю активізацію зведе нанівець. У лісі взимку дуже важко воювати, проводити диверсійні дії. Через сніг ДРГ дуже легко знайти і знищити. Тому як правило до весни активні бойові дії диверсантів затихають, і тільки коли знову з'явиться «зеленка», знову починають. Але обстріли, на жаль, будуть продовжуватись і зимою, і росіяни будуть працювати не тільки по військових об'єктах, а й по цивільних.

- Від початку повномасштабного вторгнення було багато розмов про можливе залучення білоруських збройних сил до війни в Україні на боці росіян. Яка у вас інформація стосовно можливих маневрів, підготовки і настроїв в білоруському війську? І чи можна вважати, що наразі загроза з їхнього боку мінімізована?

- По моїй інформації зараз питання про участь білорусів у війні в Україні не стоїть від слова “зовсім”, хоча білоруські збройні сили укріплюються, росіяни передають їм додаткову зброю, додаткове обладнання. Але в цілому настрої в самій білоруській армії не дуже позитивні.

- Чи залишається загроза якоїсь нової сухопутної операції на кордонах Чернігівської області зі сторони росіян? І чи готові ми до такого варіанту розвитку подій? Чи на замку наш кордон, простіше кажучи? Багатьох чернігівців це питання хвилює.

- Загроза нової сухопутної операції є завжди, вона не нульова, Але зараз підсилення якихось частин московитської армії на кордонах нема. Укріплення нашого кордону йде постійно. Постійно перекидаються нові частини, інженерне забезпечення, фортифікаційне. Тобто там цілий комплекс завдань, які виконуються, і, думаю, надійно прикривають кордон від можливого нападу росіян.

Спілкувалася Ольга Мелашенко

Чернігівська Медіа Група

Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер
 

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: