Питання – відповідь: борги під час війни після смерті людини

Термінова операція, лікування, покупка авто чи квартири, втрата роботи або інші життєві обставини змушують українців брати кредити. Сума позики може бути різною, як і вимоги по виплатах.

До редакції MYNIZHYN.com неодноразово зверталися читачі з питанням, щодо банківських кредитів під час війни.

До прикладу – ось одне із них: «Я маю кредит в банку – невеликий, але…Хвилює те, що буде з цим боргом, якщо мене не стане, чи не будуть виплачувати його мої рідні? Як тут правильно діяти? Звісно, що я не буду накопичувати борги,  намагатимусь погасити ,але…в моїй країні війна і я розумію, що всяке може статися у будь-який момент.»

Дане питання коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент - Марина Ларченко.Законодавство України передбачає, що після смерті людини спадкоємці ділять не лише майнові блага, а й борги померлого, серед яких борг по кредиту, по аліментах, комунальних платежах, боргах за рішенням суду та ін. До складу спадщини входить все майно померлого, що належить йому на день смерті: це може бути рухоме, нерухоме майно, грошові кошти, вклади, а також боргові зобов’язання. Не допускається часткове прийняття спадщини та відмова від його боргової частини.
До спадкоємця переходить не власність спадкодавця, а саме права та обов’язки, які не припинилися на момент відкриття спадщини. Винятком є лише зобов’язання особистого характеру. Згідно статті 608 ЦК України зобов’язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов’язаним з його особою і у зв’язку з цим не може бути виконане іншою особою.
Обов’язок погасити борг лягає на спадкоємця тільки в межах спадкового майна, яке він отримує. Згідно чинного законодавства України вимоги кредиторів не можуть перевищувати вартість прийнятого за спадщиною майна та погашаються лише у межах вартості даного майна. Прийнявши спадок та боргові зобов’язання, спадкоємець повинен виплачувати борг і відсотки по ньому, якщо мова йде про банківський кредит. Причому платити доведеться не з дня прийняття спадщини, а з дня його відкриття, тобто з дня смерті спадкодавця. За невиконання даних зобов’язань зі спадкоємця можуть бути стягнуті відсотки, що підлягають сплаті.
Згідно ст. 1281 ЦК України, кредитор спадкодавця повинен заявити про свої претензії спадкоємцю протягом: шести місяців з моменту, коли спадкоємець отримав свідоцтво про право на спадщину чи протягом шести місяців з моменту, коли кредитор дізнався про прийняття спадщини або отримання свідоцтва спадкоємцем. У разі якщо межах даних термінів не пред’явлено вимог, кредитор втрачає право вимагати від спадкоємця погашення зобов’язань.
З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Заборгованість померлого спадкодавця може бути стягнуто з спадкоємців, які прийняли спадщину, в судовому порядку. Терміни позовної давності за вимогами кредиторів спадкодавця продовжують текти в тому ж порядку, що і до моменту відкриття спадщини.
Таким чином, після смерті спадкодавця, що залишив по собі боргові зобов’язання, його спадкоємці мають ухвалити рішення, згідно з яким приймають спадщину і за її рахунок погашають борги або відмовляються від спадщини, написавши в нотаріальній конторі по місцю відкриття спадку заяву про відмову. У цьому випадку, в разі надходження їм претензій кредитора, повідомляють про факт відмови і направляють кредиторів за отриманням підтвердження цього факту в нотаріальну контору.Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер