Час від часу ми публікуємо на нашому сайті розмову з ніжинськими психологами: різні питання, які турбують наших читачів, відповіді та поради фахівців.
Час від часу ми публікуємо на нашому сайті розмову з ніжинськими психологами: різні питання, які турбують наших читачів, відповіді та поради фахівців.
Питання про те, як упоратися зі стресом, актуальні завжди. За умов війни вони виявляються особливо гострими, адже якими сильними ми б не були, настає момент занепаду сил.
Ми не можемо впливати на багато факторів і те, що відбувається навколо, але можемо максимально зберегти своє психологічне та фізичне здоров’я.
Сьогодні MYNIZHYN.com поговорив з кандидатом психологічних наук, доцентом НДУ ім. М. Гоголя; практичним психологом Олександром Пісоцьким про те, чому виникає виснаження і як упоратися з цим станом?
Що ж таке виснаження? Можна говорити про фізичне виснаження, коли спостерігається спад активності, зниження працездатності, що супроводжується недосипанням, втратою ваги, зміною настрою (вислів «вижатий лимон» повністю відображає цей стан). Можна говорити про емоційне виснаження – стан, коли людина почуває себе втомленою, байдужою до справ, спустошеною, а також втрачає здатність якісно мислити.
Нерідко фізичне й психічне виснаження пов’язані між собою, особливо під час війни у стресових ситуаціях. У цьому випадку, виснаження – це одна зі стадій переживання людиною стресу, що має місце тоді, коли вичерпані особистісні ресурси. Це найбільш небезпечна стадія, адже саме під час неї з’являються різного роду психосоматичні хвороби та психічні розлади.
Що ж робити у тому випадку, коли зіткнулися із виснаженням?
По-перше, з’ясуйте, що до цього призвело (має бути причина)? Якщо це фізична втома, то намагайтеся нормалізувати свою активність, зверніть увагу на відпочинок, тривалість сну, харчування.
По-друге, коли причиною виснаження є стресова ситуація, варто осмислити її, з’ясувати всі її обставини (опрацювати свідомо, а не уникати її). Це допоможе активізувати захисні ресурси.
По-третє, надайте вихід своїм емоціям, не тримайте їх у собі, адже потрібно їх «прожити». Тому, шукайте їм «вихід», такий який властивий лише вам у стресових ситуаціях (слухання музики, співи, малювання, складання віршів; у окремих випадках можна поплакати, покричати), але не стримуйте себе у будь-якому разі.
По-четверте, намагайтеся зберегти контроль над ситуацією. Тут у нагоді стануть вправи дихальної гімнастики, хобі, спілкування з людьми, заняття буденними справами, допомога або турбота про інших. Це змістить фокус проблеми з негативу на позитив.
По-п’яте, зважайте на свої особистісні ресурси (розум, волю, характер, схильності, особливості поведінки, а також почуття дружби, любові, підтримки, співчуття). Це той ресурс, що дозволить опанувати себе та подолати стрес.
Наголошую, що ці поради стануть у нагоді упродовж перших днів, коли виникла стресова ситуація. Коли стан є незмінним упродовж 4 тижнів або погіршується, бажано звернутися за психологічною допомогою, щоб не втратити свій ресурс для боротьби зі стресом.