В Ічні на Чернігівщині створять цифровий Меморіал

Уже майже два місяці команда платформи пам’яті Меморіал спільно із краєзнавчим музеєм Ічні працює над створенням цифрового меморіалу громади.

Уже майже два місяці команда платформи пам’яті Меморіал спільно із краєзнавчим музеєм Ічні працює над створенням цифрового меморіалу громади.

Про це повідомляє на сторінці Facebook Освітній дім прав людини в Чернігові.

Попередньо було оголошено конкурс серед громад, зголосилося 10 громад. Перший проєкт цифрового меморіалу команда платформи пам’яті вирішила створювати в Ічні. Його розробка передбачає співпрацю з місцевими жителями, спільне створення, залученість громади.

“У нас не було готового рішення, лише гіпотези. Як саме виглядатиме цифровий Меморіал, яку інформацію та в яких форматах міститиме – ми вигадуватимемо спільно з жителями громади та представниками креативних індустрій. Нам важливо врахувати запити місцевих жителів і створити Меморіал, який стане для них дуже своїм, зрозумілим, важливим”, – сказала Лєра Лауда, співзасновниця Меморіалу.


Фото: Лєра Лауда. Джерело: Детектор Медіа

Одна з ідей, як міг би виглядати цифровий меморіал – це сенсорний екран (розміщений на стіні або на стійці), що розповідатиме історії життя людей, яких втратила громада у війні: і цивільних, і військових. Персональні історії будуть супроводжувати їхні фото. Можна доповнювати їх також відео чи іншими інтерактивними матеріалами.

Команда Меморіалу прагне зберегти історії людей через спогади з їхнього життя. Щоби цифровий меморіал став місцем зв'язку поколінь, мав цінність для громади і тепер, і в майбутньому. Цифровий меморіал також розповідатиме про події, пережиті громадою під час повномасштабної війни, ці розповіді теж можуть доповнювати фото та відеоматеріали.

У квітні журналістка Меморіалу Наталія Найдюк їздила в Ічню та села громади. Там записала свідчення про цивільних загиблих жителів.

Людмила Ємець, завідувачка музею, передала нам напрацювання власної бази даних про загиблих захисників – зараз над текстами пам’яті про них працює Ольга Городецька, ще одна журналістка команди Меморіалу.

“Краєзнавчий музей збирає історії про події окупації Ічнянської громади, подвиги наших захисників та цивільних загиблих внаслідок навали ворогів – щоби їх не забути та не залишити непоміченими. Ми звернулись до платформи пам’яті Меморіал, бо хочемо донести до суспільства історії наших полеглих земляків та зберегти їх для наступних поколінь. Завдяки нашій спільній праці матимемо можливість втілити задумане у цифровому меморіалі та належним чином представити трагічні події сучасності”, – сказала Людмила Ємець.

Першим етапом створення цифрового меморіалу є збір інформації, розмова з рідними загиблих, запис їхніх спогадів. Далі команда Меморіалу проведе в Ічні захід, про який повідомлять уже найближчими днями.

“Ми хочемо зрозуміти, чим ще варто доповнити історії про жителів громади, які загинули. Якими спогадами? Можливо, родини захочуть поділитися відео або фото. Або створити плейлист улюбленої музики? Фотографіями памʼятних речей? Що саме ми розкажемо про перші місяці війни, супротив, єднання громади? Це все й обговорюватиме на зустрічі з місцевими жителями”, — пояснює Лєра Лауда.

Протягом червня-липня команда Меморіалу підготує текстові та відеоматеріали, графіку та ілюстрації для цифрового Меморіалу. Всі матеріали будуть зібрані на окремій сторінці громади на сайті платформи памʼяті Меморіал. З часом вони будуть доповнюватися та оновлюватися відповідно до розвитку подій у країні.

Наступним етапом стане збір коштів для купівлі та встановлення необхідного обладнання для цифрового Меморіалу у тому місці, який обере громада.

Як повідомляв MYNIZHYN, У Ніжині відкрили Меморіальний комплекс присвячений Героям-Захисникам України, полеглим під час війни з російськими окупантами. У центрі — постать Героя України Олександра Мацієвського. На початку березня 2023 року з'явилося відео, як його розстріляли російські окупанти після слів "Слава Україні!".

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: