Чи потрібні оптимізація та скорочення культурних установ в Україні: коментує Олександр Морозов

Нещодавно заступник міністра культури та інформаційної політики з європейської інтеграції Тарас Шевченко на всеукраїнському форумі "Культура під час війни. Людський капітал" у Києві, заявив, що "у зв'язку зі скороченням населення в Україні постає питання, чи потрібно скорочувати кількість закладів культури". Журналісти MYNIZHYN звернулися до колишнього наукового співробітника Ніжинського краєзнавчого музею, завідувач Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя та Музею Юрія Лисянського, директор бібліотеки імені академіка М.О. Лавровського НДУ імені Миколи Гоголя, співупорядника та члена редколегії часопису «Ніжинська старовина» й газети «Ніжинські старожитності», засновника Кімнати–музею мореплавця Юрія Лисянського в Музеї рідкісної книги, науковця Олександра Морозова для того, аби він поділився фаховою думкою щодо заяви Шевченка.

Нещодавно заступник міністра культури та інформаційної політики з європейської інтеграції Тарас Шевченко на всеукраїнському форумі "Культура під час війни. Людський капітал" у Києві, заявив, що "у зв'язку зі скороченням населення в Україні постає питання, чи потрібно скорочувати кількість закладів культури".

Журналісти MYNIZHYN звернулися до колишнього наукового співробітника Ніжинського краєзнавчого музею, завідувач Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя та Музею Юрія Лисянського, директор бібліотеки імені академіка М.О. Лавровського НДУ імені Миколи Гоголя, співупорядника та члена редколегії часопису «Ніжинська старовина» й газети «Ніжинські старожитності», засновника Кімнати–музею мореплавця Юрія Лисянського в Музеї рідкісної книги, науковця Олександра Морозова для того, аби він поділився фаховою думкою щодо заяви Шевченка.

"Ми маємо різке скорочення населення, звучали сьогодні цифри — із 40 до 30 мільйонів. Постає непросте питання мережі закладів культури, кадрове забезпечення. Мережа має близько 30 тисяч закладів культури. І непросте питання, яке потребує обговорення й консультацій: чи потрібна оптимізація, чи потрібне скорочення? Якщо скорочується різко кількість населення, чи має залишатися такою ж мережа закладів культури? Так, хотілося б, щоб у кожному селі була бібліотека, але, на жаль, села вимирають, сільське населення скорочується.

Що стосується людей, які виїхали за кордон, то, за словами заступника міністра, окрім необхідності намагатися повернути їх після завершення війни, необхідно працювати над тим, щоб не втратити їх для української культури, якщо вони все-таки не повернуться.

Однією з відповідей на цей виклик, на його думку, може стати множинне громадянство. Крім того, Шевченко звернув увагу на те, що статус закордонного українця мають близько 10 тисяч людей, хоча насправді їх мільйони", — заявив Тарас Шевченко.

Передувало цьому також повідомлення в. о. міністра культури Ростислав Карандєєв, у якому йдеться, що "з початку повномасштабної війни станом на травень 2024 року сфера культури України втратила 18% працівників, а 13% закладів культури в Україні припинили свою діяльність", — повідомляє Інтерфакс.

Тільки культура й освіта формують гідну, свідому людину

Олександр Морозов прокоментував заяву заступника міністра культури та інформаційної політики з європейської інтеграції Тараса Шевченка таким чином:


Фото: Олександр Морозов. Джерело: Олександр Морозов/Facebook

"Вважаю, що подібне ставлення до культури — пережиток радянщини. Головний постулат "марксизму-комунізму", який виходить з того, що економічні відносини є первинними, а культура, мистецтво, наука — то є "надбудова" на економічній платформі. Тому то в СРСР і побудували бездуховну тоталітарну систему.

Економіка, яку будують некультурні, бездуховні люди — обов'язково буде бездуховною, знелюдненою. У такій системі людина буде виключно рабом, безликою робочою силою, гвинтиком суспільного механізму. Гуманістичне, демократичне, вільне суспільство можливе тільки на основі високої культури та освіченості.

Тільки культура та освіта формують гідну, свідому людину".

Якої думки ви щодо заяви заступника міністра культури та інформаційної політики з європейської інтеграції Тараса Шевченка? Чи потрібна оптимізація та скорочення культурних установ зараз — діліться думкою з нами у коментарях під постом на нашій сторінці Фейсбук.

Також вас може зацікавити: Меморіальні музеї Чернігівщини гостинно запрошують: які заклади варто відвідати

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: