Завантаження ...
banner
banner

Якою буде зима у Ніжині та як утеплити домівку

Якою буде зима у Ніжині та як утеплити домівку  фото

За вікном ще спекотне літо, але люди вже турбуються про те, якою буде зима цьогоріч: чи не дуже сувора, чи будуть досить морозні та холодні дні?

MYNIZHYN підготував коментарі фахівців та різні дієві поради, щодо утеплення свого помешкання. У даному матеріалі як сучасні методи так і народні з глибокої давнини.

Більше про це у нашому матеріалі.

Кандидат біологічних наук Ніжинського університету Сергій Пасічник


Фото: Сергій Пасічник

"Я схильний вважати, що наступна зима не повинна вибиратися з тенденцій останніх років. Це загальноприйнята думка. Отже, осінь повинна бути затяжною і теплою, хоча в листопаді можливі короткочасні морозні періоди з снігом, що буде швидко танути. Грудень можливий з переважно плюсовими температурами і скоріше за все майже безсніжним. Починаючи з січня стане прохолодніше, нестабільний сніговий покрив, тимчасові короткочасні зниження температури. Весна пізня, березень прохолодний, з зворотніми морозами. Це картина останніх років, що нам всім добре відома. Не бачу причин значних змін і в майбутньому. Клімат хоч і змінюється швидко, але все ж таки не настільки".

Також синоптики дали прогноз, якою буде зима у Києві: сніжно та морозно.

Зима 2024-2025 у Києві може виявитися теплішою в порівнянні з минулим роком. За  даними  ресурсу wisemeteo, середня температура повітря буде становити 0 градусів, в той час як минулого року вона досягла -1. Більше про це читайте тут.

Варто врахувати: як у побуті людям підготуватися до зими – як утеплитися

Підготовка до зими починається влітку. Тим більш, що під час війни ніхто не може стовідсотково гарантувати тепло в наших оселях. Крім нас самих. Кожен українець про те, як зігрітися, коли стане холодно, має подумати вже зараз і розпочати підготовку до опалювального сезону. Пише rubryka.

Насамперед варто утеплити вікна та двері. Якщо вікна старі і є фінансова можливість — замінити їх на сучасні склопакети. Перевірте наявність щілин під підвіконням, якщо вони є — заповніть утеплювачем. Віконні щілини у старих вікнах також можна заповнити силіконовими герметиками або прогумованим ущільнювачем. Навіть якщо щілин немає, через саме скло у вікні втрачається до 14% тепла, тож на скло за допомогою фена можна наклеїти теплозберігаючу плівку. Вона прозора і пропускає світло. Ще дієвішою стане пухирчаста плівка. Вона забере більше світла, та й на вікнах виглядає не дуже естетично, але ефективно зменшує тепловтрати. Для утеплення вікон: 

  • Візьміть пухирчасту плівку та обріжте її за розміром скла. 
  • Приклейте плівку до вікна за допомогою будь-якого мильного розчину: шампуню, засобів для посуду тощо. Засіб потрібно розвести, залити в пульверизатор та нанести на скло. 
  • Плівка клеїться пухирчастою стороною до вікна.

Перевірте, щоб двері щільно прилягали до дверної коробки. Зробіть міжкімнатні пороги, якщо ті відсутні. На підлогу на зиму доцільно підготувати килими. Якщо збереглися настінні — теж стануть у пригоді. З килимами буде значно тепліше. 

Втім, утеплювати стіни краще ззовні, оскільки через перепад температури можлива поява конденсату під утеплювачем, а конденсат у квартирі — це потенційне джерело поширення плісняви. Але якщо неможливо провести роботи ззовні, то утеплитися зсередини — це набагато краще, ніж не зробити нічого. На останньому поверсі важливо утеплити ще й стелю.

Подбайте про достатню кількість додаткових ковдр і теплого одягу — дутих курток і штанів, термобілизни, шапок, рукавичок, шкарпеток. Також можна заздалегідь придбати спальні мішки. 

Радимо звернути увагу на електропростирадла чи електроковдри. Електроенергії такі обігрівачі споживають дуже небагато, але при цьому здатні швидко нагріти вам і вашим дітям постіль. А якщо постелити електропростирадло на крісло, то можна цілий день працювати в теплі й комфорті (звісно, якщо ви працюєте з дому). Деякі моделі можуть працювати від акумулятора і навіть мають зручні застібки, щоб ковдру можна було накинути на плечі, як мантію, і ходити по дому. Втім, зараз з підігрівом може бути будь-що — капці, шкарпетки, куртки, стьогані жилети, подушки — усе це може працювати кілька годин від павербанку; чим вище його ємність — тим довше.

Небанальне рішення. Як зігрітися за допомогою свічки?

Каліфорнійський винахідник Дойл Досс та його компанія DOSS Products пропонують оригінальну систему Kandle Heeter, тобто "Свічковий обігрівач". Цей дивний на вигляд свічник, стверджує його автор, може виявитися незамінним за відключення електрики. Висота його становить близько 23 см, а ширина — близько 18 см. Його легко можна зробити в домашніх умовах.

Свічковий обігрівач — це звичайна свічка плюс глиняний горщик над нею. У цьому горщику і прихована основна особливість системи. Він зроблений з трьох квіткових горщиків різного діаметру, вкладених один в інший і з'єднаних довгим металевим болтом, на який нанизаний ряд шайб і гайок (благо, отвори в дні зазвичай у горщиках вже є). Такий саморобний обігрівач добре прогріває навколишній простір і здатний підняти температуру повітря в приміщенні на 2-3 градуси. У холодну пору перебувати поруч із ним значно комфортніше та тепліше. До того ж, він виглядає як декоративний елемент і є відносно пожежобезпечним. Більше про різні лайфхаки та варіанти утеплення читайте тут.

Народні методи утеплення


Фото ТСН: як зігрітисяза допомогою цегли

«У мене на осінньо-зимовий період є своя «народна піч» - розповідає жителька Ніжина Олеся -  я ставлю на газ пару цеглин, вони нагріваються і дають тепло. Принаймні на кухні в мене завжди тепло, завдяки такому методу. Особливо це важливо, коли не ввімкнули опалення».

«А ми з донькою хотіли замовити утеплення для ванної кімнати на дачі, але порахували, що це досить дороге задоволення – говорить пані Галина з Ніжина - то ж я вирішила спробувати, як колись робили мої бабуся та дідусь. Коли будемо прибирати на городі вже пізньої осені – я пов’яжу у снопи бадилля з кукурудзи і обставлю ними стіни біля ванної кімнати з надвору. Колись досить актуально було утеплення стін очеретом і кукурудзинням. Ми з бабусею так утеплювали всю хату в селі. Така собі народна екологічна мудрість».   


Фото: Українська Культ-Арт Бібліотека

До теми: Як найдешевшим способом підвищити температуру в приміщенні на декілька градусів, читайте в матеріалі ТСН.ua.

Цікаво знати

Як українці традиційно утеплювали на зиму власні хати ще всередині ХХ століття. Про це можна дізнатися за посиланням: Українська Культ-Арт Бібліотека.

А як ви плануєте утеплюватися на зиму? Діліться з нами про це у коментарях.

Раніше ми писали: Зміни клімату на Чернігівщині та температурні рекорди: коментар від еколога

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: