Як розпізнати маніпуляції: розмова з ніжинським психологом

Як розпізнати маніпуляції: розмова з ніжинським психологом

Наша постійна рубрика: розмова з психологом.

Час від часу ми публікуємо на нашому сайті розмову з ніжинськими психологами: питання, які турбують читачів, відповіді та поради фахівців.

Сьогодні запитання від читачів таке: Як розпізнати маніпуляції і не піддаватися на них?

Читачам MYNIZHYN.com дане питання коментує наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент НДУ ім.М. Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький

Загалом, маніпуляції – одна із форм впливу на людину з боку іншої особи, спільноти, щоб змусити діяти у певному напрямі, зокрема купити непотрібну річ, отримати допомогу, співчуття тощо. Іншими словами, коли хтось намагається вплинути на ваші думки, почуття або дії, щоб досягти своїх цілей, часто без вашої згоди або навіть без повного усвідомлення.

За допомогою чого або як відбувається маніпулювання? Найбільш часто через обман, лестощі, погрози, намагання викликати почуття сорому чи провини, змусити сумніватися, відчувати невпененість у собі, шантаж, брехня тощо. Це і є маркери маніпуляцій. Стан, який при цьому виникає – розгубленість, іншими словами, людина не розуміє як потрібно діяти і… за зовсім «невеликої підказки чи поштовху» вчиняє так, як цього бажає маніпулятор!

Раніше ми писали: Що заважає розбагатіти: психолог радить, як позбутися негативних фінансових звичок (ВІДЕО)

Як протидіяти маніпуляціям? Найперше, що варто зробити – зберігати спокій! Не поспішайте діяти, адже від вас лише цього й чекають. Прислухайтеся до себе, своїх відчуттів й інтуїції.

Не поспішайте щось відповідати. Тверезо оцініть ситуацію, намагайтеся мислити критично – не приймайте на віру всього, що вам пропонують!

Найліпший помічник для вас у подібних ситуаціях чіткі, конкретні запитання до того, хто намагається на вас тиснути («взяти в оборот»), маніпулятора.

Тримайте особисту дистанцію, не дозволяйте іншому обговорювати ваші почуття, думки, переживання. Зупиніть потік негативної інформації у свою сторону. Скажіть, що не будете (не хочете) обговорювати подібну інформацію на широкий загал.

Якщо ви неодноразово ставали жертвою маніпуляцій, то беріть із собою людину, якій довіряєте, щоб вберегтися від подібних випадків.

Розвивайтеся в особистісному плані, адже є багато способів дій у подібних ситуацій, які можна опанувати у взаємодії з практичним психологом, особистим консультантом.

Читайте також: «А чого ти не заміжня?»: психолог радить, як дівчині відповідати на такі питання

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: