З розвитком комп'ютерних технологій ігрова індустрія дуже добре розвинулася. Сучасні підлітки проводять чи не увесь вільний час за комп'ютером чи смартфоном. Ігри — це не просто один зі способів "убити" час. Дехто надає грі особливого значення, ставить собі за мету досягнути певні цілі, отримати найвищий рівень тощо. Для декого ж гра може бути відчуженням від реального, повсякденного. Ба більше, комп'ютерні ігри та ігри на смартфонах на сьогодні — це шанс зірвати "куш", який і уявити собі тяжко. Чи грають ніжинці в комп'ютерні ігри? З якою метою вони це роблять? Як помітити межу між залежністю і захопленням? Чим корисні ігри? Відповіді на ці та інші запитання читайте далі в матеріалі MYNIZHYN.
З розвитком комп'ютерних технологій ігрова індустрія дуже добре розвинулася. Сучасні підлітки проводять чи не увесь вільний час за комп'ютером чи смартфоном. Ігри — це не просто один зі способів "убити" час. Дехто надає грі особливого значення, ставить собі за мету досягнути певні цілі, отримати найвищий рівень тощо. Для декого ж гра може бути відчуженням від реального, повсякденного. Ба більше, комп'ютерні ігри та ігри на смартфонах на сьогодні — це шанс зірвати "куш", який і уявити собі тяжко.
Чи грають ніжинці в комп'ютерні ігри? З якою метою вони це роблять? Як помітити межу між залежністю і захопленням? Чим корисні ігри? Відповіді на ці та інші запитання читайте далі в матеріалі MYNIZHYN.
Найпопулярніші ігри від українських розробників
За даними редактор Mezha.Media Олега Данилова, топ найпопулярніших українських ігор за проданими копіями виглядає так:
- Metro 2033 – 10,7 млн;
- Metro Exodus – 10 млн;
- Metro: Last Light – 6,4 млн;
- S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl – 4,3 млн;
- S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat – 2,7 млн;
- Mount & Blade: With Fire & Sword – 2,35 млн;
- S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky – 2,2 млн;
- Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter – 2 млн;
- Cossacks: European Wars – 1,1 млн;
- Cossacks 3 – 530 тис.
*Олег Данилов зазначає, що "це приблизні підрахунки й наші припущення, адже видавці та розробники гри не завжди поспішають ділитися цифрами".
Кожна гра з представлених варта уваги, але зупинятися на кожній не будемо, адже для тих, кому знайомі хоча б декілька назв, уже пустили скупу сльозу... Хто не знайомий з жодною і хоче дізнатися більше про ці ігри — варто подивитися трейлери на YouTube.
Чи грають ніжинці в ігри: ми дізнавалися у соцмережах
Ефект релаксу, пошук нових ідей, а може залежність? На наших сторінках у соціальних мережах (Facebook, Telegram та Viber) підписники поділилися з нами, чому вони грають в ігри та чи грають взагалі.
Фото: Результати опитування в Telegram
Фото: Результати опитування в Viber
Фото: Результати опитування в Facebook
Згідно з результатом опитувань, можна сказати, що ніжинці все ж грають в ігри. При цьому зазначають, що для них це спосіб розслабитися та абстрагуватися від проблем. Натомість приблизно така ж кількість взагалі не грає.
*І хоча активність в голосуванні могла б бути значно кращою, від себе додам — за власними спостереженнями більшість грає в ігри, бодай на смартфоні. Автобус чи метро, укриття чи черга до лікаря — скрізь можна побачити, як люди абсолютно різного віку грають в ігри.
З одного боку розвивають, а з іншого – пригнічують: що радить ніжинський психолог
Якщо ви або ваша дитина любитель ігор, то вам слід поглянути на ситуацію згори: можливо залежність бере гору?
Як впливають ігри на емоційний стан, чи можуть вони допомогти зняти стрес, чи розвивають ігри навички комунікації — розповідає наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький.
Фото: Олександр Пісоцький
Залежність/Захоплення
Для визначення межі між захопленістю комп’ютерними іграми та залежності від них можна скористатися декількома показниками, які також можна вважати й симптомами залежності:
- контроль над часом гри (чим більшим є час проведений за грою, тим більш ймовірна залежність. Також тут враховують і здатність людини (дитини) контролювати час, проведений за грою, можливість її вчасно завершити, зупинитися, коли потрібно);
- переважання позитивних реакцій (коли домінує емоція радості від гри в комп’ютерні ігри, однозначно, це захоплення, коли ж навпаки, спостерігаються емоції роздратування, тривоги за відсутності можливості пограти – залежність);
- захоплення не заважає виконанню щоденних зобов’язань, зокрема праці, навчанню, дотримання гігієни, соціальним контактам тощо. Коли помітні інші негативні наслідки, тоді це вже не є захопленням;
- наявність фізичних або психологічних симптомів, пов’язаних із грою, зокрема біль у спині або головний біль, недосипання, почервоніння очей або тривожність, роздратування, соціальна ізольованість, відсутність вміння до комунікації з людьми.
Чи може зняти стрес?
Так! Дійсно, чому б не пограти, щоб відволіктися від проблем, поспілкуватися онлайн з друзями, апробувати власну мотивацію досягнення успіху, перевірити свої інтелектуальні здібності, розслабитися тощо. Але, основним показником тут є помірність і здоровий глузд, щоб такі заняття не стали основним способом втечі від реальності!
Як різні жанри ігор впливають на емоції геймера?
Емоції мають місце у будь-якій грі, як позитивні, так і негативні. Якщо переважають позитивні (радість, захоплення, здивування тощо) це дуже добре, а коли негативні, зокрема агресія, роздратування, тривожність (наприклад, немає інтернету, щоб пограти; не влаштовує досягнутий результат; потрібно завершувати гру тощо) – це вже привід задуматися!
Різні жанри комп’ютерних ігор мають свою спрямованість, зокрема стратегії (Strategy) вимагають планування та швидкості прийняття рішення від гравця, натомість екшн-ігри – високої концентрації уваги, рольові ігри (RPG) – розвиток емпатії та креативності, стимулятори (Simulation) – здатність експериментувати, перевіряти гіпотези, головоломки (Puzzle) – вміння логічно мислити, Горрор-ігри (Horror) або «лякачки» — для вироблення адреналіну. Водночас кожна група цих ігор за несприятливих умов можуть сприяти формуванню стресу, тривожності, агресивності (Action–ігри, Горрор–ігри, ігри-стратегії), розчарування, фрустрацію (головоломки, рольові ігри, ігри-стимулятори) тощо.
Підлітки схильні до ігрової залежності найбільше
У силу своїх вікових особливостей (тяга до експериментування, розвиток когнітивних функцій і мислення, тяжіння до нового, бажання виділитися, привернути до себе увагу, нестача альтернативних занять, особистісна незрілість, а ігри – доступний спосіб втечі від реальних проблем, акцентування уваги на своїх фізичних чи психологічних недоліках тощо) вони є більш схильними до надмірного захоплення комп’ютерними іграми. Загалом їх багато чого не влаштовує, а найлегший спосіб все змінити – комп’ютерні ігри (від імені та рис особистості до будь-чого).
Поради для батьків, чиї діти постійно "у віртуальному всесвіті"
Ну, по-перше, чіткі правила, ухвалені разом із дитиною (у що можна грати, коли, скільки часу). По-друге, має бути альтернативна діяльність і не одна (заняття спортом, прогулянки з родиною, настільні ігри тощо). По-третє, залучайтеся до цих ігор і обговорюйте з дитиною можливі переваги та ризики. По-четверте, самі надміру «не залипайте» біля екранів гаджетів, адже іти нас наслідують! По-п’яте намагайтеся збалансувати активність своєї дитини (спорт, читання, творчість, соціальні контакти тощо) діти уявляли всі реалії людського життя.
При з’ясуванні причин виникнення тяжіння до комп’ютерних ігор треба підходити виважено, індивідуально, адже те, що буде нормою для одного, для іншого – це вже відхилення!
Нагадаємо, що сьогодні, 20 листопада, відбудеться довгоочікуваний реліз відеогри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля" від української компанії GSC Game World. Її вихід кілька разів переносили, а деталі геймплею довгий час приховували. Днями на одній з київських будівель розмістили анонс релізу гри. Гра є продовженням культової серії ігор "S.T.A.L.K.E.R." Вперше її анонсували ще у 2010 році, однак потім вихід скасували. У 2018-му її анонсували повторно.