Наша постійна рубрика: задай питання юристу До редакції MYNIZHYN.com неодноразово звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста: спадщину під час війни, кредити, відстрочка від призову на військову службу, сімейні справи, тощо.
Наша постійна рубрика: задай питання юристу
До редакції MYNIZHYN.com неодноразово звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста: спадщину під час війни, кредити, відстрочка від призову на військову службу, сімейні справи, тощо.
До прикладу – ось одне із них: "Як оскаржити рішення ВЛК військовослужбовцю?"
Раніше ми писали: Відстрочка від призову багатодітним: консультація юриста
Дане питання коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент - Марина Ларченко
Військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) створюються для проведення військово-лікарської експертизи.
Штатні та позаштатні ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) – дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов’язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів. Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом МОУ від 14.08.2008 р. № 402 (станом на 7 січня 2025 р.), члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об’єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Якщо ВЛК проходить діючий військовослужбовець, то на практиці найчастіше трапляються випадки, коли лікарі, що входять до ВЛК, вперто не помічають діагнозів та станів, які тягнуть за собою визнання особи непридатною до військової служби. Важкі ступені захворювання перетворюються на середні і така ситуація має негативний вплив на обороноздатність підрозділів та ЗСУ загалом, бо ці військовослужбовці, нажаль, не одужують після прийняття постанови, а направляються на ВЛК знову і знову з тим самим результатом. Як правило, цих осіб визнають придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони (в попередній редакції Положення – обмежено-придатними).
Слід сказати, що за логікою Положення, якщо військовослужбовець надає ВЛК виписки з історії хвороби, результати медичних досліджень у тому числі з цивільних закладів охорони здоровʼя, то комісія має обовʼязково врахувати поставлені діагнози та результати, отримані вузькими спеціалістами в результаті тривалого стаціонарного лікування особи. На практиці ж лікарі ВЛК здатні за 15 хвилин прийти до висновку, що поставлені діагнози є неправдивими, а військовослужбовець дивним чином одужує прямо під час такої діагностики. В моїй практиці був випадок, коли військовослужбовець протягом року лікувався в шести обласних лікарнях та спеціалізованих для даного виду захворювання медичних центрах, а терапевти з пʼяти різних позаштатних ВЛК пʼять разів не помічали один і той самий діагноз з шести виписок та вперто визнавали ледь живу людину обмежено-придатною до військової служби.
Слід розуміти, що Положення про ВЛК містить конкретний перелік хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, на відміну від нормативно-правового регулювання діяльності органів, які встановлюють інвалідність, де визначається ступінь залежності особи від сторонньої допомоги. Тому оскарження рішення ВЛК з техніко-юридичного боку є простішою справою.
У разі незгоди висновок ВЛК можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.
Підставою такого оскарження є випадки, коли комісія не враховує наявне захворювання, травми чи поранення, або в разі обрання нижчого ступеня порушення функцій організму внаслідок захворювання, травми або поранення, ніж є насправді, чи коли має місце порушення процедури проведення медичного огляду.
Як оскаржити постанову ВЛК в адміністративному порядку
Щоб оскаржити висновок ВЛК в адміністративному порядку, потрібно звернутися до комісії, яка перебуває вище в ієрархії, ніж та ВЛК, яка видала оскаржуваний висновок. Висновки нижчих ВЛК можна оскаржувати до регіональних ВЛК, а висновки регіональних ВЛК – до Центральної ВЛК. Висновки Центральної ВЛК можна оскаржити лише в адміністративному суді.
Для оскарження необхідно вказати на незгоду з висновком ВЛК нижчого рівня та на підстави для його оскарження, а також висловити прохання про проведення повторного медичного огляду тією ВЛК, до якої направляється це звернення.
До звернення необхідно докласти всі документи від ВЛК, висновок якої оскаржується. Варто також за можливості додати результати попередніх медичних досліджень та інші документи, які підтверджують серйозність захворювання, травми або поранення, на підставі яких вимагається проведення повторного медичного огляду (наприклад, виписка з лікарні, історія хвороби, медична картка тощо).
Скаргу, документи та копію постанови ВЛК можна особисто принести до вищої ВЛК (регіональної ВЛК) або надіслати Укрпоштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу вищої ВЛК. Це може зробити як сам військовослужбовець так і його представник за довіреністю чи адвокат.
Як оскаржити постанову ВЛК в судовому порядку
Для оскарження постанови ВЛК у судовому порядку необхідно звернутися з позовом до адміністративного суду за місцезнаходженням ВЛК або за місцезнаходженням позивача.
Щодо строків оскарження, то вони становлять 6 місяців із дня отримання постанови ВЛК (у разі, якщо висновок попередньо не оскаржувався в адміністративному порядку) та 3 місяці з дня отримання висновку вищої ВЛК за результатами розгляду скарги – якщо постанова оскаржувалася до вищої ВЛК.
У моїй практиці був випадок, коли постанова оскаржувалась мною до регіональної ВЛК, але та не надала відповіді протягом місяця. Після цього скарга була направлена вже до Центральної ВЛК з прикладенням доказів направлення скарги до ВЛК регіону та вказівкою на відсутність відповіді. Центральна ВЛК у своєму листі зобовʼязала регіональну ВЛК провести контрольне обстеження, що і було зроблено.
У будь-якому разі якщо ви переконані в помилковості висновків ВЛК та маєте достатні докази на підтвердження своєї позиції, то варто, як мінімум, скористатись можливістю оскарження постанови в адміністративному порядку. Якщо ж доказів недостатньо, вимагайте госпіталізації та збирайте виписки і результати досліджень. Використати їх для оскарження вже прийнятого ВЛК висновку ви не зможете, але вони можуть стати підставою для направлення на наступну ВЛК, де ваша позиція буде кращою.
Також під час відстоювання своїх законних прав не слід забувати про такі інструменти впливу на ВЛК як гаряча лінія медичних сил ЗСУ, форма зворотнього звʼязку на сайті Міністерства оборони України (щодо порушень під час проходження ВЛК) тощо. Найбільшу ефективність мають усі ці засоби при їх продуманому комплексному застосуванні.
Читайте й інші питання, на які дав роз'яснення наш юрист.