Завантаження ...
banner

Березовий сік: які правила діють на Чернігівщині

Березовий сік: які правила діють на Чернігівщині фото

З настанням весни в Україні традиційно розпочинається заготівля березового соку – цінного природного продукту, багатого на вітаміни та мікроелементи. Водночас у Державній екологічній інспекції у Чернігівській області нагадують, що неправильний видобуток соку може завдати шкоди лісовим екосистемам, а за порушення передбачена відповідальність.

Про це повідомляє Державна екологічна інспекція у Чернігівській області на своїй сторінці у Facebook.

Згідно з природоохоронним законодавством України, заготівля соку допускається лише у визначених місцях та за погодженням із лісокористувачами. Винятком є лише випадки, коли березовий сік збирають на власній присадибній ділянці.

Порядок заготівлі другорядних лісових матеріалів визначено постановою Кабінету Міністрів України № 449 від 23.04.1996 року. Ресурсною базою для заготівлі соків є спеціально створені для цього насадження, ділянки лісу, що виділяються за 10 років до рубки, а також пні дерев, зрубаних напередодні соковиділення. Водночас насадження з діаметром дерев до 20 см та такі, що мають менше ніж 50 дерев з діаметром понад 20 см на гектар, до ресурсної бази не включаються.

Сезон підсочки розпочинається з настанням вегетаційного періоду. Для добування соку на придатних для цього деревах свердлять канали діаметром до 1,5 см та глибиною до 5 см, розташовані на висоті 30-50 см від землі. Важливо дотримуватись встановлених норм: на деревах діаметром 20-24 см допускається один канал, діаметром 28-32 см – два, а 36 см – три. Забороняється заготівля соку шляхом зарубів і запилів на деревах.

Після закінчення сезону всі канали обов’язково замазують садовим варом, живичною пастою або іншими захисними засобами.

Самовільна заготівля березового соку, особливо в заповідних зонах, тягне за собою адміністративну відповідальність. Відповідно до статті 91 КУпАП, штраф для громадян становить від 153 до 408 гривень із можливістю конфіскації знарядь правопорушення. Для посадових осіб штраф може сягати 510 гривень.

Право на заготівлю соку мають постійні користувачі лісових угідь, зокрема лісгоспи, а також підприємці, які отримують «лісовий квиток». Його видача передбачена статтею 69 Лісового кодексу України.

Також заготівля березового соку заборонена в межах населених пунктів. Відповідно до статті 153 КУпАП, за це порушення накладається штраф у розмірі від 170 до 510 гривень.

Окрім штрафу, порушники зобов’язані компенсувати завдану шкоду відповідно до встановлених такс. У разі значної шкоди природному середовищу або заготівлі у великих масштабах можливе застосування норм Кримінального кодексу України.

У Державній екологічній інспекції Чернігівщини закликають мешканців області дотримуватися встановлених правил заготівлі березового соку та відповідально ставитися до природних ресурсів.

Як повідомляв MYNIZHYN, Ніжин відомий своїми багатими традиціями приготування різноманітних напоїв, які стали невід’ємною частиною місцевої культури. Квас, чай, компот, кава, а також інші улюблені напої ніжинців відображають гостинність і щедрість цього міста. Кожен з них має свою історію та особливості.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: