
На Чернігівщині є рослина, яку можна використовувати у їжу, а також як лікарську рослину, в текстильній промисловості, а ще вона може вижити лише за 1% денного світла, пише Чеline.
Принаймні таку інформацію про неї можна знайти в інтернет-джерелах. Уже зовсім скоро в затишних тінистих місцях лісів з’являться (а можливо, десь уже й розквітли) галявини невеликих рослин із білими квіточками та трійчасто-складними листочками, трохи схожими на конюшину. Окрім затінених місць, ця рослина любить вологу, то часто її можна побачити і біля струмків, у ярах.
Це – квасениця звичайна, яка ще називається заячий щавель, заяча капуста, заячий квас. На смак – кислувата через наявність вітаміну С, щавлевої, фолієвої, яблучної та мурашиної кислот. Ще містить оксалат калію, каротин, флавоноїди тощо. У старому листі чимало вітаміну Е. У їжу (в розумних кількостях) вживають листочки – додають до салатів, до перших страв, для присипки бутербродів, паштетів, сиру.
Дуже популярна в народній медицині. Розтертим із цукром листям колись лікували запалені ясна, свіжий сік і відвари вживали для зниження температури, для швидкого загоєння ран і ще при низці захворювань. Проте є й обмеження: людям із ревматизмом, подагрою, схильністю до утворення каменів, при запаленні нирок, при гострих запаленнях травного тракту взагалі краще цю рослину не вживати. Раніше квасеницю звичайну використовували для фарбування вовни. Нині з’являються місцеві виробники, які повертають органічні процеси в оздоблення й оброблення тканин: завдяки щавлевокислому кальцію, що міститься в листках, спеціальний розчин із листків цієї рослини використовують як поновлювач фарб, а ще при нанесенні друкованих малюнків на бавовняні тканини. Тож цілком можливе її використання в текстильній промисловості.
Цікаві факти про квасеницю звичайну:
- Особливість рослин цього виду: листочки перед настанням негоди, на спеку, на ніч складаються уздовж стебла, квіточки теж закриваються і рослина наче поникає донизу – так вона «запобігає» потраплянню роси в квітку та «самоубезпечується» від вигорання та опіків.
- Яскраве сонце їй шкодить, а от затінок для неї саме те: здатна вижити лише за 1% денного світла.
- Якщо восени пересадити квасеницю звичайну в горщик разом із хвойною підстилкою, накрити плівкою або склом, тобто створити тепличні умови, то вона вегетуватиме всю зиму. Можна рослину відкопати і взимку з-під снігу – за невеликих мінусів вона зберігається.
Як повідомляв MYNIZHYN, ліси Чернігівщини наповнені різними представниками флори й фауни. Якщо вам неймовірно пощастить, то в небі ви можете помітити одного з таємничих мешканців, повелителя вітру – Змієїда.