24 Вересня 2014
24170
Наукові та народні версії походження назви міста Ніжин
Загибель Ізяслава Ярославича у бою на Нежатиній ниві
Прийнято вважати, що вперше Ніжин згадується у писемних джерелах у «Повісті минулих літ» під 1078 літописним роком як "Нежатина нива", що неподалік від Чернігова. У наступній згадці 1135 р. Ніжин фігурує, як Нежатин - місто Переяславського князівства на кордоні з Чернігівським. І, нарешті, останній літописний топонім, який пов’язують із сучасним Ніжином - Уненіж (1147 р.) укріплений пункт Чернігівського князівства на Переяславському кордоні. Щодо походження назви міста історики продовжують сперечатися вже впродовж багатьох десятиліть.
Багато дослідників висуваючи різні теорії походження назви міста Ніжин спираються на лінгвістичні докази. Наприклад, частина українських дослідників твердять, що назва "Ніжин" походить від антропоніма "ніга", або "нега", який означає зволоженість. Поглянувши на територію на якій розташоване місто, то ця версія виглядає доволі правдоподібною, адже Ніжин стоїть на болотах.
За іншою версією назва міста походить від Ніжин-озера, що розташоване у околицях сучасного Ніжина. Тобто біля озера було поселення "город у Нежин-озера", яке згодом трансформувалося у "Неж-город", а пізніше і у Ніжин.
Ніжин-озеро
Окрім наукових теорій походження назви міста існує і легендарна. У давні часи тут ніби жив богатир-хлібороб Нежата, від імені якого і пішла назва міста.
За іншим переказом назва міста виникла у результаті наступних подій. Під час монголо-татарської навали, усі чоловіки пішли на війну із загарбниками, і коли повертались з поля бою то їх зустріли незжаті ниви із обсипаним зерном. З тих пір говорить легенда і з’явилась назва міста «Нежатин» - незжата нива.