Завантаження ...

"Нас посилено заганяють у недоросію": що зараз творять окупанти у захопленому Донецьку

"Нас посилено заганяють у недоросію": що зараз творять окупанти у захопленому Донецьку фото

Відмашка на терор

У квітні 2023 року президент РФ Путін підписав указ, який передбачає депортацію мешканців окупованих територій України, які не набули російського громадянства. Згідно з цим документом, громадяни України чи володарі паспортів так званих "ДНР" та "ЛНР" повинні або отримати паспорти країни-агресорки, або заявити про відмову.

Але тих, хто відмовиться набути громадянства РФ, із 1 липня 2024 року будуть вважати іноземцями. А якщо російська влада визнає таких людей загрозою національній безпеці, то їх просто депортують. З огляду на внутрішній терор, який путінський режим розв'язав на своїй споконвічній території, то на що чекати жителям окупованої – зрозуміло всім.

"Фактично в цьому указі міститься відмашка на терор, тільки загорнутий у "красиву обгортку". Мовляв, депортуватимуть тільки ворогів, але ж ним може стати будь-якої миті кожен із нас", – поділився у розмові з OBOZREVATEL мешканець окупованого Донецька.

Підписаний кремлівським диктатором указ став важелем тиску на тих мешканців захопленої частини Донецької області, кого окупанти та колаборанти прозвали "ждунами". Тобто тих, хто чекає на повернення окупованої території під контроль України й так і не подав документи на отримання паспорта РФ. Саме в цій категорії місцевих жителів бачать загрозу загарбники та їхні пособники.

"Якщо довгий час нас, можна сказати, не чіпали, хоча життя в окупації, звичайно ж, не цукор, то тепер можуть "законно" вигнати з наших будинків і квартир. Тобто позбавити останнього, що в нас залишилося", – каже донеччанин.

З кожним роком усе гірше

Мешканці окупованої частини Донецької області кажуть, що з 2014-го рік за роком вони втрачали надію на звільнення, але рішучі дії ЗСУ її повернули.

"На самому початку окупації ми думали, що нас швидко звільнять, але, на жаль, цього не сталося. І, якщо чесно, з кожним роком танула надія. За початком повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року ми спостерігали з жахом. Але після того, як ЗСУ вигнали окупантів із Київської, Харківської області й Херсона, ми знову повірили, що черга дійде і до нас. Ті, хто залишився за Україну, дуже вірять у звільнення – хоча, звісно, ми розуміємо, що таке посилення бойових дій", – розповіла кореспондентові OBOZREVATEL мешканка Калінінського району обласного центру.

За словами жінки, вона тверезо оцінює те, що відбувається. "Я чудово розумію: що довше триває окупація, то сильніше русифікується наш регіон – причому в усіх сенсах. Дуже страшно, що росте нове покоління тих, кого у дитячих садках і школах виховують у ненависті до України", – поділилася донеччанка.

За її словами, вже навіть у дитсадок не можна оформити дитину, якщо батьки не мають російського громадянства. А про вивчення української мови говорити зовсім не доводиться.

Паспорти – з-під палиці

Донеччанка каже, що настрої зараз у місті дуже різні. І хоч би як це було гірко визнати, але серед мешканців міста є багато ідейних прихильників російської окупації – плюс стокгольмський синдром у всій красі. Багато й тих, для кого головне – відсутність обстрілів, а чи буде тут Росія чи Україна – для них не так важливо.

Найважче тим, хто був змушений залишитися в окупації через родичів похилого віку, хворих. А їх тепер змушують отримувати російське громадянство – інакше навіть не нададуть медичної допомоги.

За словами жінки, пункти з прийому документів для громадянства РФ окупаційна влада створила лише п'ять у кількох районах Донецька. Один із них у центрі міста – на головпоштамті.

Людей, за словами жінки, не так багато, як це подають окупанти, але до деяких людей похилого віку, які важко пересуваються, приїжджають додому. "Схоже, що дано команду якнайшвидше "оквиткувати" всіх донеччан і зробити їх громадянами РФ. Нас посилено заганяють у недоросію", – каже вона.

паспорт Росії Донецьк

Водночас, за словами жінки, частина жителів окупованого міста наразі має на руках по три паспорти: України, "ДНР" та Росії. Причому український під час оформлення документів для громадянства РФ не відбирають.

Те, як мешканці окупованої частини Донбасу використовують ці три паспорти, – окрема тема.

 

Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер