Завантаження ...
banner

Незворотне виснаження російських військ: аналіз втрат окупантів за місяць

Незворотне виснаження російських військ: аналіз втрат окупантів за місяць фото

У березні 2025 року російські окупаційні війська намагалися проявляти активність уздовж усієї лінії фронту, однак їхні втрати значно перевищували темпи захоплення територій. Це свідчить про те, що процес виснаження армії ворога став незворотним. Окупанти продовжують наступальні дії, незважаючи на брак штатного оснащення та використання неспеціалізованої техніки, що негативно позначається на ефективності їхніх операцій. Як наслідок – мінімальні територіальні здобутки при значних втратах, що є прямим наслідком нинішньої тактики наступу російських військ.

Розгляньмо ці тенденції детальніше, пише OBOZ.UA.

Втрати особового складу

У березні 2024 року російські окупаційні війська зазнали не рекордних втрат в особовому складі, але досить суттєвих в умовах обмеженого захоплення територій України – 41 160.

У листопаді 2024 року РОВ втратили 45 720 особового складу, у грудні 2024-го – 48 670, у січні 2025-го – 48 240.

Але в нинішній ситуації важливим є не стільки кількісний показник втрат людського ресурсу, скільки пропорція із захопленням територій. А це станом на березень 130 км², або пропорція: на 1 км² території втрати склали понад 315 осіб.

З урахуванням того, що в лютому російські окупанти захопили 188 км² території України, середній показник втрат ворога становив понад 190 осіб/1 км², у 2024 році цей показник у середньому становив 128 осіб/1 км², при тому, що у січні 2025-го – 150 осіб/1 км², можна говорити про те, що втрати особового складу РОВ у пропорції території України, що захоплювалася, у березні стали рекордними.

З іншого боку, чи я здивований цьому? Ні. Навпаки. Саме про це я писав у своїй аналітиці за 2024 рік, звертаючи увагу на те, що навесні 2025-го російські окупаційні війська воюватимуть переважно людьми, з мінімальним ККД. Так воно і відбувається, тому жодних сюрпризів, цілком очікувано і прогнозовано.

Втрати танків

У березні 2025 року російські окупаційні війська втратили 272 танки, що повністю відповідає середньостатистичному показнику з липня 2024 року. Тобто показник участі основних бойових танків, навіть найстаріших і морально застарілих у складі окупаційних військ, з липня 2024 року не змінився.

Ми з вами зараз є свідками того, як країна, яка мала найбільші запаси ОБТ у світі, вступає у фазу їхнього гострого дефіциту. І, знову-таки, що в цьому дивного? Адже саме про це я попереджав торік. Але рухаємось далі…

Втрати бойових броньованих машин

У березні РОВ втратили 607 ББМ.

Це середньостатистичний показник з грудня 2024 року, зумовлений тими самими проблемами, які виникли і з ОБТ, – відсутністю можливості російського військово-промислового комплексу протягом місяця компенсувати втрати як новою, так і продукцією, що відновлюється.

Втрати ствольної артилерії

У березні 2025 року було встановлено абсолютний рекорд втрат ствольної артилерії РОВ – 1644.

Такий показник обумовлений тим, що через відсутність повноцінної вогневої підтримки штурмових дій броньованою технікою, яку здійснюють ОБТ та ББМ, ці завдання виконує артилерія. А вона у російських окупантів переважно представлена старими радянськими ствольними, буксованими зразками – з вкрай низькою мобільністю, точністю і дальністю ураження цілей.

У результаті контрбатарейна боротьба Сил оборони України із застосуванням як артсистем, так і інших засобів ураження має значну перевагу над показниками РОВ.

Втрати РСЗВ

У березні 2025 року російські окупанти втратили 43 одиниці реактивних систем залпового вогню. Це хоч і не рекордний, але найвищий показник втрат РОВ у цій категорії з серпня 2024 року.

Так само як і у випадку зі ствольною артилерією активізація РСЗВ обумовлена відсутністю повноцінної вогневої підтримки піхотних сил РОВ, що наступають, бронетехнікою. Тому артилерія відіграє в цьому питанні головну роль, що і спричинює зростаючі показники втрат у цій категорії.

Варто нагадати і про те, що російські окупаційні війська зараз дедалі частіше як РСЗВ використовують не штатні 122-мм БМ-21 "Град", 220-мм БМ-27 "Ураган" та 300-мм БМ-30 "Смерч", а гомункулуси у вигляді встановлених на шасі МТ-ЛБ, БМП-1, Т-72, Т-80, Урал-4320 і навіть станини зенітних установок ЗУ-23-2 флотських бомбометів РБУ-1200, РБУ-6000.

Втрати ППО

Другий місяць поспіль російські окупаційні війська демонструють досить стабільний показник втрат систем протиповітряної оборони – 35 одиниць. Це після падіння з листопада 2024 року може бути обумовлено підвищенням активізації саме засобів уражених СОУ, які займаються цілеспрямованим полюванням та знищенням цих об'єктів.

Нагадаю, що саме системи протиповітряної оборони є для РОВ найпроблемнішими у питаннях компенсації: як у вигляді нової продукції, відновленої після зберігання, так і ремонту після отриманих пошкоджень.

Втрати автотранспорту

У березні 2025 року російські окупаційні війська зазнали найвищих втрат автомобільного транспорту за весь період повномасштабної війни – 3545.

Зрозуміло, це все пов'язано з критичним дефіцитом (як я і прогнозував у 2024 році) у РОВ танків, ББМ та бронеавтомобілів. Ось тільки за нинішніх умов виникає цілком доречне питання…

А Генеральний штаб ЗСУ, коли публікує щоденні дані про втрати РОВ у цій категорії, чи справді враховує автотранспорт чи, наприклад, мотоцикл, електросамокат та велосипед? До якої категорії вони потрапляють? Або кінь, осел, верблюд…

Так, здається, що це все звучить як анекдот і надзвичайний сюрреалізм, але, друзі, флотський бомбомет РБУ-1200, встановлений на станину зенітної установки ЗУ-23-2 – це зовсім не штатна РСЗВ, але для "другої армії у світі" цілком.

Втрати спецтехніки

У березні 2025 року показник знищеної спецтехніки російських окупантів виявився найнижчим із січня 2023 року – 24 одиниці.

Все це обумовлено тим, що… А евакуювати із зони бойових дій що? Мотоцикл чи електросамокати? Російські БРЕМ все менше використовуються не тільки тому, що після їхніх рекордних втрат влітку-восени 2024 року їх загалом поменшало, але й тому, що евакуювати щось цінне у РОВ на сьогодні немає потреби.

Висновки

За підсумками втрат РОВ за березень 2025 року можна лише підтвердити той факт, що російська армія продовжує залишатися на векторі свого виснаження. Численні верифікації знищеної техніки в зоні бойових дій показують те, що вона перетворилася на щось середнє між сирійською та талібами. Але таліби хоча б віддають перевагу пікапам Toyota, а російські окупанти тотально пересідають на "Ниви", "Жигулі", "Буханки", "Оку", електросамокати...

У листопаді 2024 року під час огляду втрат РОВ за місяць я писав: "Очевидно, що настільки високі показники втрат триматимуться щонайменше до інавгурації Дональда Трампа. "Щонайменше" означає і те, що після інавгурації Путін намагатиметься демонструвати Трампу силу за допомогою інтенсивних бойових дій, імітацією безмежності можливостей та нескінченності ресурсів. Але це не так, і за низкою категорій втрат РОВ за листопад це вже видно. У перспективі це обіцяє російським військам зниження темпу та масштабів наступальних операцій – хочуть вони того чи ні".

У березні 2025 року очевидним є не лише тотальний дефіцит у низці категорій техніки РОВ, а й те, що подальші активні бойові дії ведуть Росію в глибоку кризу, в якій не був навіть СРСР у період свого розвалу.

Володимир Путін завжди шкодував про розвал СРСР і дуже часто згадував цей факт у своїх коментарях, але своїми діями зробив те, чого не зміг досягти навіть Михайло Горбачов. Сенатор Джон Маккейн був би задоволений результатами нинішньої деградації російської армії. У технічному та технологічному аспекті її зараз практично не існує, залишилося лише вирішити питання з людською компонентою.

Демілітаризація та денацифікація армії Росії проходить строго за планом.

Як повідомляв MYNIZHYN, президент Володимир Зеленський заявив, що лідери країн "коаліції охочих" висловили одностайне рішення, що скасування будь-яких санкцій, запроваджених проти РФ, — не буде.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: