Завантаження ...
banner

Можливості гектара. Ринок землі Чернігівщини

Можливості гектара. Ринок землі Чернігівщини фото

АКТУАЛЬНО Ринок землі працює вже понад три місяці. Офіційна статистика показує дуже великий приріст правочинів. Водночас ці правочини охоплюють не лише угоди купівлі-продажу та й не тільки землі, які раніше перебували під мораторієм на продаж. За три місяці сформувалася певна практика та особливості функціонування ринку землі в різних областях.

Якщо відверто казати, то ринок землі в Чернігівській області та ринок землі в Івано-Франківській області — це два принципово різні явища. У моєму новому циклі матеріалів пропоную проаналізувати практику функціонування ринку землі в кожній області, залучивши місцевих спеціалістів.
 
Розпочнемо із Чернігівської області.
 
Матеріал підготовлено у співавторстві з депутатом Чернігівської обласної ради, членом постійної комісії обласної ради з питань агропромислового комплексу, екології, природокористування та земельних відносин Віталієм Свириденком.

Станом на 5 жовтня з моменту запуску ринку землі в Чернігівській області було проведено 5254 земельні правочини, що складають лише 5,44% від загальної кількості правочинів по Україні.
З цих правочинів лише 999 — договори купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення. Якщо виокремити виключно землі, які перебували під мораторієм (для ведення товарного сільгоспвиробництва), — це 397 угод.

  • Загальна площа угод купівлі-продажу: 1 087 га
  • Із зареєстрованою ціною угоди: 169 угод
  • Середня ціна за гектар: 27 416 грн
  • Середня ціна за нотаріальні послуги: 9 000 грн за угоду

«Насправді оформлення договору купівлі-продажу землі — не надто вигідна справа для нотаріусів. Це займає багато часу. Адже треба перевірити, звідки надійшли кошти, яка кількість земельних ділянок у покупця, чи не перебуває він у санкційних списках, чи не перевищується допустимий ліміт купівлі — 100 га. До того ж доступ до реєстрів Держгеокадастру нотаріуси отримали лише кілька місяців тому, і не всі ще з ним працювали. Через те, поки фахівці наб’ють руку, оформлення угоди може затягнутися на весь робочий день, — пояснює Віталій Свириденко. — Для Чернігівщини актуальна проблема наявності державних нотаріусів, адже їх усього 21 на всю область. А саме в державних нотаріусів отримувати послугу фінансово вигідніше, ніж у приватних».
 
Приватних — 120, державних — 21. Із 57 територіальних громад області 23 мають одну чи більше нотаріальних контор (зокрема 27 державних). У двох громадах — лише державні контори. У 34 громадах приватні чи державні нотаріуси відсутні.
 
Аналіз функціонування ринку землі в Чернігівській області показав відносно невелику кількість угод купівлі-продажу (лише 7% від усіх земельних правочинів по області). Лідером за кількістю угод залишається Менський район. Ціна зареєстрованих угод у середньому на 10% вища за нормативну грошову оцінку. Кількість зареєстрованих угод напряму залежить від кількості нотаріусів, які працюють за адекватну ціну. Водночас відкриті джерела не дозволяють провести аналіз зареєстрованих намірів щодо продажу земель сільськогосподарського призначення, щоб отримати повну картину функціонування всіх аспектів ринку землі.
 
Денис Башлик, співзасновник інвестиційного об’єднання Land Club, експерт із земельних питань

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: