Як правильно зберігати картоплю: поради фахівця

Загалом по Україні та в Чернігівській області зокрема цього року зібрали великий врожай картоплі. Як кажуть – вродило. Середня врожайність рекордна – 35-50 ц/га, що вдвічі більше, ніж минулого року.

Загалом по Україні та в Чернігівській області зокрема цього року зібрали великий врожай картоплі. Як кажуть – вродило. Середня врожайність рекордна – 35-50 ц/га, що вдвічі більше, ніж минулого року.

Через велику урожайність закупівельні ціни на картоплю тримаються на доволі низькому рівні. Ми писали: Великий врожай картоплі понизив ціни до мінімуму. Це дозволяє за невеликі гроші кожному охочому зробити певні запаси картоплі на осіннє-зимовий сезон. Додаткової важливості такій заощадливій закупівлі надає військовий час і прогнози на можливу важку зиму. Простіше кажучи, багато людей запасаються продуктами, овочами, і картоплею зокрема. Ми рішили поговорити з фахівцем і дати читачам конкретні поради, як зберегти у гарному стані свої запаси овочів та яких помилок уникати. Адже у процесі такого зберігання, який здається простим, насправді є купа нюансів.

Розбиратися з цим питанням нам допомагав біолог, доцент кафедри географії Національного Університету «Чернігівський Колгегіум імені Т. Г. Шевченка» Григорій Мачульский.

Для початку ретельно відсортуйте. Це важлива порада. Адже часто кілька «некондиційних» картоплин можуть зіпсувати значну частину ваших запасів. Тому для тривалого та якісного зберігання бульб перед закладанням на зберігання потрібно ретельно їх відсортувати, видалити бульби що мають значне механічне ушкодження або будь-яке ушкодження грибковими і бактеріальними гнилями.

Зберігають картоплю у мішках, ящиках, контейнерах чи насипом. При хороших умовах картопля може зберігатися до 9 місяців. Сховище, для картоплі, має бути сухим, темним, прохолодним, але захищеним від промерзання, і з хорошою системою вентиляції. Перед розміщенням урожаю місце потрібно ретельно підготувати – почистити від минулорічних бульб, побілити, для цього використовують вапно з додаванням мідного купоросу.

Існує два способи зберігання бульб. Перший – при температурі 3-4 тепла по Цельсію і відносній вологості повітря 90-95%. При таких умовах зменшується втрата маси картоплі, зберігаються поживні їх якості. Однак при такому способі зберігання підвищується вміст редукуючих цукрів, що негативно впливає на якість готового продукту. Щоб позбутись цього негативного явища, потрібно, перед використанням, картоплю прогрівати. Другий спосіб зберігання – при температурі 8-10 С і відносній вологості повітря 90- 95%. При другому способі зберігання в картоплі менше накопичується редукуючих цукрів, однак у нього є недоліки: - знижується період спокою овоча; - бульби зневоднюються та вʼянуть; - збільшується враження продукту збудниками хвороб.

Якщо не дотримуватись рекомендацій щодо зберігання картоплі, тоді крохмаль, що входить до її складу, перетворюється на цукор. В народі кажуть, що картопля «померзла»,на смак вона стає солодкувата. І виявляється, це не просто несмачно. Вживання такої картоплі, за словами Григорія Мачульського, може призвести навіть до ризику виникнення онкозахворювань.

«При використанні такої картоплі для приготування гарячих страв в ній утворюється акриламід – хімічна речовина, що збільшує ризик розвитку онкологічних захворювань».

Існує багато помилок, які допускаються при зберіганні картоплі. Одна з них – це думати, що всі сорти довго лежатимуть. Наприклад, ранньостигла картопля зберігається лише до листопада, а потім починає в’янути, проростати та псуватися. Не варто зберігати на зиму картоплю разом з іншими овочами, краще їх розділити. Не завдасть шкоди лише буряк, який буде поглинати зайву вологу, та яблука, які не дадуть своїм етиленом пускати паростки. Помилково вважати, що картоплі не потрібні особливі умови зберігання. Якщо в планах використати балкон чи комору замість підвалу, то краще створити дерев’яні ящики для бульби. Також не можна перебирати картоплю у сховищах, тому що за таких умовах буде важче позбутися поганої бульби. Дозріла картопля містить крохмаль, вітаміни та мікроелементи. - На 100 грам сирого продукту; - 77,46 г води; - 18,21 г вуглеводів (переважно – крохмалю); - 1,71 г білків; - 0,1 г жирів; - 2,2 г клітковини.

Які вітаміни містить картопля?

До її складу входять: вітаміни С, В1, В2, В6, В5 ніацин, провітамін А, токоферол. Білки бульби містять всі амінокислоти, які зустрічаються в рослинах. Вони збалансовані, та легко засвоюються організмом людини. Також картопля багата на такі мінеральні речовини: калій, магній, залізо, кальцій, фосфор та хром. Всі ці речовини мають важливе фізіологічне значення та є необхідним організму матеріалом для побудови ферментних систем. Картопля має позитивний вплив на організм, допомагає запобіганню передчасного старіння, нейтралізуючи надлишки кислот в організмі. Протипоказаний продукт людям, у яких знижена кислотність шлунку, цукровий діабет та ожиріння. Вживання картоплі може загострити захворювання, а регулярне надмірне вживання соку овоча може привести до погіршення роботи підшлункової залози. Крім того, надмірне споживання бульби може стати причиною загострення сечокам’яної хвороби, метеоризму, захворювань шлунково-кишкового тракту.

До теми: Який урожай картоплі у Ніжині у воєнному серпні 2022 (Фото, відео).

За матеріалами: Валентина Гавриленко

Титульне фото з мережі

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: