Премію імені Юрія Шевельова за найкращу українську есеїстику 2022 року отримав письменник Олександр Михед за книжку «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» (Видавництво Старого Лева). Про це повідомили на фейсбук-сторінці Українського ПЕН.
«Щодня боротьба ведеться за існування України – стоншується межа між епохами. Віру в силу літератури повертає відчуття зв’язку з поколіннями українських письменників та письменниць, які вже зустрічалися з тим самим ворогом і проходили крізь те саме пекло. Моя література завдячує їм. Я просто мрію, щоби в житті моїх колег, щоби в моєму житті знову настав час, коли виникатимуть ситуації, нагоди і можливості, аби відкрити мовознавчі чи літературознавчі праці пана Юрія Шевельова з дуже конкретним запитом: “Що взагалі про все це думає Шевельов?”», — сказав у промові Олександр Михед.
Послухати повну промову Олександра Михеда можна тут:
«Книжка Олександра Михеда “Позивний для Йова” є мовленням про війну. Мовленням, що було на межі своєї смерті, але не померло. Можливо, це лейтмотив нашої історії — бути на межі смерті, але цю смерть обхитрити. Оніміти — щоб знову змогти говорити. Сьогодні наша література — це великою мірою поезія та документалістика. … Михед — один із найкращих наших документалістів. “Позивний для Йова” є однією з найсильніших документальних книжок про війну. Це щоденник і хроніка одночасно. Це розмова з собою і розмова з іншими. Це мова на межі оніміння і крику — і, звісно, прокляття. Мова, яка пульсує, як гірська річка, між цими скелями. Вона не плавна і не гладенька, в неї постійно падає каміння з гір», — ідеться у відгуку президента Українського ПЕН Володимира Єрмоленка на книжку Олександра Михеда.
Олександр Михед – український письменник, культуролог, культурний менеджер. Народився у Ніжині. Книжку «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» письменник почав писати у перший день повномасштабної війни росії проти України. Працював над книжкою протягом тринадцяти місяців, писав про те, що пережив разом із дружиною, про своїх батьків, які майже три тижні були в Бучі під час окупації. З 2022 року Олександр служить у лавах Збройних сил України.
Імена переможців було оголошено в Києві 17 грудня – в день народження мовознавця, історика української літератури, есеїста Юрія Шевельова.
- Володарями спеціальних відзнак Капітули цьогоріч стали Андрій Гудима (посмертно) та Андрій Содомора.
- Андрію Гудимі спеціальну відзнаку присудили за книжку «69 спецій для Серця» (Видавництво Старого Лева) з аргументацією від журі «за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин».
- Андрій Содомора отримає спеціальну відзнаку за книжку «Під чужою тінню» (видавництво «Літопис»). Журі мотивувало відзнаку «віртуозним продовженням традиції українських неокласиків в есеїстиці».
- Спецвідзнаку від Радіо Культура отримав Андрій Гуменюк. «У цій книжці чується живий, нерівний, непричесаний голос, або ж навіть голоси. Голоси, які занурюють у воєнні будні, голоси, в які доволі некомфортно вслухатися з тилу», — сказала головна редакторка літературної редакції Радіо Культура Олена Гусейнова.
До складу Капітули Премії 2023 року входять:
- Володимир Єрмоленко, президент Українського ПЕН (голова Капітули);
- Оля Гнатюк, дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету;
- Олександр Саврук, декан Києво-Могилянської Бізнес Школи;
- Олег Коцюба, літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету;
- Леонід Фінберг, головний редактор видавництва «Дух і Літера»;
- Тамара Гундорова, літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ (Інститут Літератури);
- Елеонора Соловей, літературознавиця;
- Андрій Бондар, письменник. есеїст, перекладач, лавреат Премії за 2021 рік;
- Андрій Павлишин, журналіст, історик, перекладач, лауреат Премії за 2022 рік;
- Тарас Лютий, філософ, есеїст, лауреат Премії за 2020 рік;
- Тетяна Терен, журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН.
Премія модерної есеїстики імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року Українським ПЕН, Києво-Могилянською Бізнес-Школою, Видавництвом «Дух і Літера», Центром юдаїки, Українським науковим інститутом Гарвардського університету. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику.
Джерело: chytomo