Чи часто ми замислюємося над тим, які продукти харчування можуть зашкодити нашому здоров’ю, бути джерелом інфекційних захворювань? Найнебезпечнішим захворюванням, яке виникає після вживання продуктів, що містять ботулінічний токсин – є ботулізм.
Про це повідомляє Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Ботулотоксин, який виробляє бактерія Clostridium botulinum – є одним із найсильніших серед усіх відомих біологічних отрут. Смертельна доза для людини становить усього 0,3 мікрограма. При цьому відрізнити продукт із вмістом токсину від звичайного доброякісного зазвичай неможливо. Іноді токсиноутворення в консервній банці може проявитися «бомбажем» (здуттям) завдяки газоутворенню при життєдіяльності мікроорганізмів. Але в більшості випадків розпізнати ботулотоксин у продукті ніяк не можна – ні за смаком, ні за запахом, ні за зовнішнім виглядом.
В’ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м’ясні та рибні консерви і домашня ковбаса є основними продуктами, які потенційно можуть містити ботулотоксин. В Україні випадки ботулізму спричинені переважно споживанням в’яленої риби домашнього приготування.
Фото: Прокти із зони "ризику"
За інформацією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», Чернігівська область в 2023 році знаходилася на другому місці за кількістю випадків захворюваності на ботулізм (захворіло 8 осіб, з них 1 дитина). За останні 5 років на території області щороку реєструвались випадки захворювань серед населення, за цей період захворіло 38 людей, з яких померло – 4.
Враховуючи особливості ландшафту, а саме: наявність великої кількості річок, озер, ставків, наша область знаходиться в зоні значного ризику. Основним продуктом, що призводить до ботулізму, є в’ялена непатрана риба, виготовлена в домашніх умовах або придбана в місцях стихійної торгівлі.
Вас може зацікавити: Ніжинщина може прихистити понад 20 тисяч осіб - Григорій Ковтун, Поради батькам від вихователів дитсадків, Половина снарядів з обіцяного мільйона буде до березня - Жозеп Боррель.