Андрій Мокрецов – переселенець з Луганської області, котрий був змушений покинути свою домівку через війну. Він переїхав до Ніжина, де став активним членом місцевої громади, а саме: депутатом Ніжинської молодіжної ради та активістом ГО «ЕкоАртПлатформа» та ВГО Солідарна Молодь Чернігівщини.
Андрій розповів журналістам MYNIZHYN про свій досвід переселення, про те, як він адаптувався до життя в новому місті, про свою активну громадську діяльність та про свої плани на майбутнє.
Фото: З'їзд ВГО Солідарна Молодь, Київ, грудень 2023
– Розкажіть, будь ласка, про себе? Нам відомо, що ви родом не з Ніжина?
– Мене звати Андрій, родом з Луганщини. Влітку 2014-го, після початку російсько-української війни на сході України, я був змушений покинути своє рідне містечко неподалік Хрустального, і разом з родиною почати своє життя з чистого аркуша. Спершу ми жили в селі неподалік, згодом перебрались до Ніжина. Після того, як я вступив тут (в Ніжині – ред.) до коледжу культури і мистецтв, я вважаю це місто своєю домівкою. Наразі я працюю в різних сферах, найактуальніші – молодіжна та соціальна. Свої перші кроки усвідомленою громадської активності я почав у період з 2018 по 2020 роки. З 2022-го року став депутатом Молодіжної ради Ніжинської ТГ. Містяни знають мене та команду, яка поруч, завдяки заходам, які ми проводили, активним зборам коштів та спортивним змаганням з волейболу. У цьому році я вступив ще й в місцевий університет та став лідером осередку ВГО Солідарна Молодь в Ніжинському районі.
Фото: Андрій Мокрецов та Петро Порошенко, Київ, Форум 2024 Youth Vision", грудень 2023
Фото: Андрій Мокрецов та Марина Порошенко, Київ, Форум 2024 Youth Vision", грудень 2023
– На якій спеціальності ви навчаєтесь? Чим обумовлений ваш вибір?
– Зараз я навчаюся в двох навчальних закладах. Перший – Ніжинський фаховий коледж культури і мистецтв імені Марії Заньковецької, спеціальність - "Інформаційна, бібліотечна та архівна справа". Я вступив сюди, бо прагнув розвитку та вже тоді усвідомлював, що інформація - головний ресурс, у якому треба розбиратись, щоб якісно працювати в інших сферах. Зі вступом до університету історія складніша: я намагався спробувати свої сили та зрозуміти, як працює вступна компанія, тож я обрав спеціальність «Соціальна робота» у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя, бо я бачу розвиток та майбутнє цієї професії, і вона дотична до того, що мені подобається робити. Саме ця сфера найбільш вразлива в нашій країні, і є багато речей, в яких би я хотів розібратись та змінити на краще.
– О, то ви дуже цікава особистість, що саме вас мотивує до такої активності в житті громади?
– Мені здається, що зараз достатньо причин, які мотивують кожного. Моєю основною причиною були, є і будуть зміни. У нашій країні є безліч питань в різних сферах, які потребують вирішення та покращення, тому я не можу залишатися байдужим і намагаюся брати участь у процесах змін, висловлювати власну думку, вимагати дотримання прав, пропонувати власні ідеї, об'єднуватися з однодумцями та йти разом до мети. Також мене мотивує моє оточення, прагнення повернути мою батьківщину та друзі, які віддали життя за те, щоб ми могли працювати, будувати і перемагати.
Фото: Команда Молодіжної ради Ніжинської ТГ 4-го скликання в День вишиванки у 2023 році
Фото: "Вертеп", Ніжин, 24-25 грудня 2023
– Чим вас зацікавив Ніжин? Чому ви переїхали саме сюди? Як вас прийняли містяни? Можливо, у вас виникали певні труднощі під час переселення?
– Ніжинщина стала нашою домівкою не за нашим вибором, а за обставинами, які привели нас саме сюди. Також тут (у Ніжині – ред.) були небайдужі, котрі допомогли нам з прихистком. Загалом я б не оцінював те, як прийняли нас містяни, бо люди всюди однакові. Я щасливий, що переважно трапляються добрі люди, але були й такі, від яких і досі залишаються неприємні спогади. Найбільшими труднощами були і, мабуть, залишаються – економічні. Доволі часто чую про мовні проблеми, але їх ніколи не було.
– Зі скількох років почали цікавитись політикою? На свій вік Ви досягли чималого, можна сказати великого успіху в цьому напрямку. Чому політика? Чим зумовлений цей вибір?
– Уперше познайомився з політикою у 2010-му році під час президентських виборів. У 2018-му році я почав глибше цікавитись тим, як працює і чим живе українська політична машина. Подальший період був важким для всієї країни, коли Росія продовжила свою загарбницьку компанію. Згодом я приєднався до когорти Молодіжної ради, майданчику, який відстоює думку та права молоді в нашій громаді. У 2023-му році я став працювати з багатьма громадськими організаціями в нашій громаді, серед яких ми відновили Солідарну молодь Чернігівщини. На тезу про досягнення скажу словами класика «я зробив майже нічого великого, але інші й цього не зробили». Багато можна розповісти про ставлення до молоді в політиці, але ця історія може розтягтись на довгу лекцію. Для мене політика - це про можливості, які ми не можемо втрачати в часи війни. Особисто я не можу сидіти, склавши руки, та спокійно дивитись на вбивства та муки. Тому там, де я можу, де я знаю – продовжую боротьбу!
Фото: Відкриття меморіалу загиблим захисникам Україні, Ніжин, 25 листопада 2023
– На скільки дієва Молодіжна рада саме в Ніжині?
– Я не візьмусь оцінювати нашу Молодіжну раду, бо її дієвість залежить не лише від її депутатів. Команда працює в межах своїх можливостей. Ми виконуємо консультативно-дорадчу функцію при Ніжинський міській раді як представники молоді. На мою думку, наша молодіжна рада - це майданчик, де молодь відстоює свої права та права громади, а також формує нових лідерів думок, які об'єднуватимуть наше суспільство.
Фото: Подяка за особистий внесок у розвиток волонтерського руху у Ніжині та за підтримку життєстійкості громади на Форумі "Місце сили.Ніжин", грудень 2023
– Які її функції? Чи дослухаються до Ваших пропозицій політичні діячі Ніжина?
– Так, дослухаються. Є декілька прикладів, коли не відразу, але за певний час, нас було почуто з певних питань і тут, мені здається, більше проблема не в тому, що нас не хотіли чути, а у бюрократичній системі нашого державного управління. Є багато речей, які нам здається, можна зробити за лічені години, та в реальності це може розглядатись місяці. Причиною цього є недопущення корупції.
– Які проєкти/ініціативи обговорюєте за останній час?
– Останнім часом нами було сформовано чотири основні напрями роботи:
- адвокація та лобіювання;
- творчість;
- проектний менеджмент;
- волонтерство.
Уже обрані їх керівники та склад. Ми вже активізували роботу та визначили основні сфери, у яких плануємо працювати та цінності, яких дотримуватимемось.
Фото: Зустріч з мером Прейлі (Латвія) Арійсом Вуцансом, Ніжин, серпень 2023
– Як Ви оцінюєте рішення уряду про скасування виплат на проживання для частини внутрішньо переміщених осіб (ВПО)? Які наслідки це матиме для ВПО? Які заходи Ви пропонуєте для підтримки та захисту прав ВПО в Україні?
– Це рішення в даному випадку є помилкою нашого уряду. Попередній рік був важким, цей буде насиченим подіями, наступні будуть ще важчими. Життя не стане легшим, ми станемо сильнішими. Наслідки будуть різними, але однозначно не буде покращення соціального та економічного становища українців. Це призведе в найкращому випадку до обурення, в найгіршому до злиднів, і в наших містах буде збільшуватись кількість людей, яким доведеться жити на вулицях. Ми маємо пам'ятати, що люди, яким довелось покинути свої домівки, не мали вибору, проте вони обрали залишитись в Україні. Це – позиція принципових людей, які не змінюють свого рішення вже багато років поспіль. Зараз працює потужна команда, яка адвокує це питання на всеукраїнському рівні. Наша громада може звернутись до уряду з проханням продовжити виплати ВПО до закінчення воєнного стану та розробити на місцевому рівні проєкти для підтримки людей. ВПО - це наші люди, і ми маємо боротися за них, як за кожного громадянина, що опинився в складних життєвих обставинах.
– Наскільки мені відомо, ви ще й активіст ГО «ЕкоАртПлатформа», звідки стільки мотивації? Чи вистачає вам часу на все це?
– У роботі в організації "ЕкоАртПлатформа" мене мотивують її цінності та команда. Ми є новоствореною організацією, починали свій шлях з ініціативної групи. У результаті, маємо не один реалізований проєкт для молоді. Ми постійно навчаємось та здобуваємо нові навички. Буду відвертим, часу не вистачає. Як би нам не хотілось, ми не встигаємо все, ми втомлюємось, вигораємо, але зранку встаємо і продовжуємо боротьбу. Боротьбу, що для кожного почалась в різні роки: у когось це був 1991-ий, у когось 2004-ий, у мене 2014-ий. Для декого вона почалась лише у 2022-му році, та саме головне, що ми єдині, і це рухає нас шляхом до перемог!
Фото: Екологічні проекти команди ГО "ЕкоАртПлатформа" в 2023 році до її офіційної реєстрації.
– Коли закінчиться війна, ви плануєте повернутися на Луганщину, чи відтепер ваша домівка - Ніжин?
– Важливість і важкість цього питання в тому, чи буде куди повертатись. Станом на сьогодні, моє місто окуповано близько 10-ти років. Якби гарно і утопічно я не розповідав, що повернуся, та є чинники, з якими нам доведеться зіштовхнутись. По-перше, варто зауважити, що навряд чи росія покине окуповані території мирним шляхом. Більшість міст на сході України будуть зруйновані та не придатні до життя. Щоб туди поверталась молодь, там мають бути відповідні умови… Регіон за десять років відстав від загального розвитку країни. Немає роботи, житла, зруйнована економіка, більшість населення розкидане по світу… А ще й психологічний фактор – не кожна людина зможе повернутись туди, де її скривдили, де недавно ходили вороги та зрадники. Нині моє життя та друзі – у Ніжині. Як там буде – колись побачимо, а зараз маємо те, що маємо!