Чи треба поминати померлих трапезами на кладовищі: розмова з ніжинським священником

Радониця - батьківський день, коли згадують померлих родичів. Традиційно особливий поминальний день у церкві встановлено в перший вівторок після великоднього тижня. У 2024 році Радониця випадає на 14 травня.

Радониця — батьківський день, коли згадують померлих родичів. Традиційно особливий поминальний день у церкві встановлено в перший вівторок після великоднього тижня. У 2024 році Радониця випадає на 14 травня.

Чи треба поминати померлих трапезами на кладовищі – що каже священник. Штучні квіти — за чи проти? У чому сенс свята Радониця і чи важливо саме в цей день йти на кладовище до померлих, аби пом'янути чи можна й напередодні?

MYNIZHYN розповів про це настоятель ніжинського собору Всіх Святих отець Сергій Чечин.


Фото: Сергій Чечин

— Чи треба поминати померлих трапезами на кладовищі?

— Поминальний обід після похорону можливий, але він не повинен переростати у трапезу. Благочестиві християни, стурбовані горем втрати дорогої людини потребують спілкування! Коли на похорон до спочилих приходять рідні, друзі, сусіди спочилих, вони повинні розрадити рідних  своєю присутністю у їхньому горі. Якщо рідні після погребіння запросять присутніх за трапезу, у подяку за те, що люди відірвалися від своїх справ, витратили час, разом провели покійного — не потрібно відмовлятися! Попереду у них перша самотня ніч без рідної людини.

Головне за поминальним столом — не їжа. Згадуйте спочилих добрим словом! Пригадайте, якими вони були. Треба зробити все для того, щоб рідні, згадавши померлих, і їхні світлі справи, посміхнулися. І повірили в те, що життя продовжується. Ви поруч! Це розлучення тимчасове і в порівнянні з вічністю — це секунди.

Буде загальне Воскресіння і зустріч з рідними. І після цього, вже ніщо  не зможе відділити нас від Бога та ближніх.

— Штучні квіти — за чи проти?

— Штучні квіти на могилах наших рідних — це виявлення нашої ліні. Легше втикнути штучну квітку у землю, розвернутися та піти додому, але ж пам'ятайте: вона не живе і не пахне, і коріння не пускає! Ще і довкіллю шкодить!

— У чому сенс свята Радониця і чи важливо саме в цей день йти на кладовище до померлих, аби пом'янути чи можна й напередодні?

— Поминати рідних та близьких потрібно обов'язково у великі поминальні церковні дні, коли твориться Загальна поминальна служба, бо в спільній молитві — велика сила, але не потрібно також забувати про особисту молитву. Якщо ж хтось з тієї або іншої поважної причини запізнився на Загальну поминальну молитву — нічого страшного! Прийдіть до церкви в найближчий слушний момент.

У подальшому намагайтеся ці служби не пропускати. У поминальні дні ми йдемо на те місце, де поховані кістки наших рідних та близьких! Місце це для нас мусить бути Святим! І відповідно поводитися ми там повинні достойно!

Раніше ми публікували Великодній календар, традиції та обряди

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: