«Доброго дня. Через війну помічаю, що моя емпатія поступово добігає найнижчого рівня. Байдужість бере гору навіть в тих ситуація, коли це, здавалося б, неможливо. Що можна вдіяти в такій ситуації? Як вийти з цього стану?», — так звучить запитання нашого користувача. Дане запитання коментує наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький.
Наша постійна рубрика: розмова з психологом
На сайті MYNIZHYN.com ми публікуємо розмову з ніжинським психологом: питання, які турбують читачів, відповіді та поради фахівця.
«Доброго дня. Через війну помічаю, що моя емпатія поступово добігає найнижчого рівня. Байдужість бере гору навіть в тих ситуація, коли це, здавалося б, неможливо. Що можна вдіяти в такій ситуації? Як вийти з цього стану?», — так звучить запитання нашого користувача.
Відповідь на нього дає наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький.
Фото: Олександр Пісоцький
"Загалом, емпатія – це здатність розуміти та відчувати емоції інших людей, що сприяє міцним стосункам, підтримці інших у важких ситуаціях.
Так, під час війни можливе зниження емпатії оскільки:
- люди можуть свідомо чи несвідомо «вимикати» власні емоції, щоб захиститися від постійного болю, страждань (механізм виживання);
- постійний стрес, травматичні події нерідко призводять до емоційного виснаження, коли людина просто вже не має сил на співчуття;
- часте зіткнення з насильством, трагедіями також призводить до десенсибілізації, коли люди стають менш чутливими до страждань інших;
- люди зосереджуються на власному виживанні та безпеці;
- у ситуаціях безвиході люди можуть відчувати безпорадність і втрачати здатність реагувати на емоції інших.
Фактично, це природні реакції на екстремальні умови, які не є постійно діючими, а тому з часом можна відновити емоційну чутливість. Що ж саме цьому сприятиме?
- По-перше, прийміть свої негативні емоції, не намагайтеся приховувати їх від себе або нехтувати ними.
- По-друге, намагайтеся регулярно займатися фізичними вправами, використовуйте медитацію, опануйте техніками глибокого дихання, що загалом сприятиме зниженню стресу та відновленню емоційнуої рівноваги.
- По-третє, спілкуйтеся з іншими людьми, не намагайтеся ізолюватися від друзів, родини, адже так ви втратите відчуття підтримки.
- По-четверте, обмежте перегляд новин, уникайте потоку негативної інформації, який підсилює стрес і тривогу.
- По-п’яте, намагайтеся допомагати іншим, що сприяє підвищенню відчуття власної значущості та зміцнить вашу емпатію.
- По-шосте, не залишайте осторонь улюблені справи, адже вони допоможуть відволіктися, подарують позитивні емоції.
Якщо самі не можете тривалий час впоратися з цими обставинами, то краще звернутися до практичного психолога.
Нагадаємо, Олександр Пісоцький коментував "Як правильно поводити себе з військовими, які прийшли з «нуля», бачили біль і смерть, пережили жахи війни?".