Замість навчання — підвал: скільки часу ніжинські школярі провели в укриттях

Замість звичних уроків чи безтурботних перерв, школярі проводять десятки годин у підвалах та укриттях. Війна змінила їхнє дитинство та навчання. Журналісти MYNIZHYN підрахували, скільки часу діти втратили у жовтні 2024 року через повітряні тривоги, і поспілкувалися з психологом про те, як це впливає на їхній розвиток та психіку. 

Замість звичних уроків чи безтурботних перерв, школярі проводять десятки годин у підвалах та укриттях. Війна змінила їхнє дитинство та навчання. Журналісти MYNIZHYN підрахували, скільки часу діти втратили у жовтні 2024 року через повітряні тривоги, і поспілкувалися з психологом про те, як це впливає на їхній розвиток та психіку. 

Згідно з даними мапи повітряних тривог, за жовтень 2024 року на Чернігівщині оголосили 83 повітряні тривоги. Середня тривалість — майже 2.5 години. Якщо підрахувати загальний час, коли тривала небезпека для жителів області — це 10 днів та півтори години!

Скільки часу діти провели в укриттях?

Загальний навчальний час, який учні мали провести у школі за жовтень 2024 року, складає 149 годин 30 хвилин. Через регулярні повітряні тривоги діти провели в укриттях — 30 годин та 43 хвилини. До слова, це майже 20% часу відведеного на навчання.

Ясна річ, що війна в Україні — це своєрідний виклик за МОН, адже навчання нікуди не поділося, і водночас треба зважати на реалії, коли територією держави літають ракети, дрони й безпілотники. Мало того, що діти проводять багато часу в укриттях або ж вимушені залишати школу, то й повернутися до навчання після відбою теж задача із зірочкою. 


Фото: Діти навчаються в укритті. Джерело: Знайшов.com

За інформацією від батьків учнів ніжинських шкіл, дітей після оголошення повітряної тривоги евакуюють до укриття або ж, якщо є відповідна записка — відпускають додому (якщо той, хто писав записку, бере повну відповідальність за безпеку дитини після оголошення сигналу повітряної тривоги). Натомість у деяких школах дітей не відпускають взагалі або ж відпускають, якщо хтось із батьків прийде забрати.

Загалом, якщо діти йдуть зі школи, то, як правило, назад повертаються далеко не всі. У такий спосіб, маємо повністю зірваний навчальний процес. Проблема цілком реальна.

Чим загрожує зрив навчального процесу — коментар ніжинського психолога

Як повітряні тривоги впливають на здатність дітей зосереджуватися та навчатися; як зрозуміти, що дитина емоційно виснажена від тривог; як на дитину впливає регулярний відрив від навчального процесу, який вплив це має на соціалізацію та впевненість дітей у майбутньому — на запитання відповів наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький.


Фото: Олександр Пісоцький

"З огляду на те, що під час повітряних тривог діти змушені відриватися від самого навчання (переривається урок, втрачається послідовність подання і сприймання навчального матеріалу, а у деяких випадках і зовсім урок не відновлюється, якщо тривала тривога) та поспішати до укриття, то такі їх дії не дозволяють повністю зосередитися на пізнанні. При цьому порушується взаємозв’язок знань із позитивними емоціями, оскільки з’являється хвилювання. Після зняття тривоги, знову ж потрібен час, щоб налаштуватися на сприйняття матеріалу і його засвоєння, що зовсім не просто для учнів молодших класів та навіть старших школярів.

Ознаки, які вказують, що дитина емоційно виснажена можуть мати різні прояви. Зокрема, у поведінці може спостерігатися розбалансованість, імпульсивні дії, агресивність, настороженість, замкнутість, дратівливість тощо. Можуть також бути проблеми зі сном, зокрема коли важко заснути, або сон неспокійний, нічні кошмари тощо. Нерідкими є прояви фізичних симптомів, наприклад, біль у животі, головні болі, поганий або надмірний апетит тощо. Але це у крайніх варіантах і лише поодинокі випадки. Якщо говоримо про навчання, то можливе зниження мотивації учіння, успішності, поява байдужого ставлення до школи, уроків, небажання відвідувати школу. Знову ж все індивідуально.

З приводу того, що інколи декілька разів упродовж дня лунає тривога, то беззаперечно навчання дітьми почне сприйматися як другорядне явище (адже його змушені переривати!), а тому його значущість для школяра буде поступово спадати.

Також негативний вплив буде спостерігатися і на соціальних навичках, але тут може бути різниця (як говорять «палиця має два кінці»), зокрема, коли діти знаходяться під час тривоги в укритті у школі зі своїм класом, і в укритті, коли випав тиждень онлайн-навчання й учень або перебуває серед незнайомих людей в укритті (або інколи вдома). Залежно від цих особливостей і потрібно розглядати соціальні навички, зокрема у спілкуванні. Щодо впевненості у собі, скажімо так: постійна тривога за своє життя (або життя близьких) впевненості особливо не додає.

Ще один нюанс, на який варто звернути увагу — психіка дітей швидше відновиться, ніж психіка дорослих, вона має більші резерви. Тому зараз дорослим варто докласти зусиль, щоб зберегти ці резерви дітей для їх майбутнього життя".

Рівень знань українських підлітків відстає на два роки

Рівень знань українських школярів відстає від норми на два роки, і це викликає серйозні побоювання щодо майбутнього економічного розвитку України.  Про це в інтерв'ю «РБК-Україна» заявила заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.


Фото: Надія Кузьмичова. Джерело: РБК-Україна

 «Наслідки освітніх втрат, які ми спостерігаємо вже сьогодні, є вкрай серйозними. Згідно з даними міжнародного дослідження PISA-2022, знання українських підлітків відстають на два роки від необхідного рівня. Це тривожний сигнал для всього суспільства».

Кузьмичова пояснила, що причиною такого відставання стали перерви у навчанні та вимушені переїзди через війну, через що багато дітей не змогли здобути повноцінну освіту.

«Це не лише проблема оцінок у щоденнику, – підкреслила вона. – Йдеться про розвиток м'яких навичок, соціалізації та формування майбутніх професійних можливостей, які можуть залишитися нереалізованими».

Крім того, за її словами, Світовий банк прогнозує серйозні економічні втрати, адже через освітні прогалини ці школярі у майбутньому можуть втратити мільярди доларів потенційного доходу впродовж свого життя.

«Це реальна загроза для нашого людського капіталу та розвитку країни, – зазначила заступниця міністра. – Зараз ми активно працюємо над стратегією повернення учнів до очного навчання. Це не просто тимчасове рішення, а наш обов'язок перед майбутніми поколіннями. Ми прагнемо забезпечити дітям не тільки знання, але й навички та впевненість у собі, що необхідні для їхньої успішної реалізації в житті та для побудови сильної України».

Нагадаємо, що у Ніжинській гімназії №10 майже завершили роботи з гідроізоляції укриття, які проводились за кошти міського бюджету. Уже найближчим часом, під час опадів або танення снігу, можна буде перевірити ефективність нових заходів.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: