11 січня у стінах Ніжинської центральної міської бібліотеки імені Миколи Гоголя відбулася презентація унікальної книги – асирійсько-російського словника.
11 січня у стінах Ніжинської центральної міської бібліотеки імені Миколи Гоголя відбулася презентація унікальної книги – асирійсько-російського словника. Саме унікальної, оскільки словник повертає із забуття мову, що майже зникла. Як відомо, коли немає мови, то не буде і народу, що нею розмовляє.
Держава Асирія, що колись була могутньою імперією Стародавнього світу в межах Месопотамії, Малої Азії та Єгипту, зникла з лиця землі у 612 р. до н. е. Втім, її народ зберігся, не розчинився в різнобарв’ї інших народностей. Будучи розкиданим, по всьому світу, асирійці змогли зберегти для нащадків свою культуру, звичаї та обряди. Лише асирійська мова довгий час поступово занепадала.
Живучи на теренах різних держав: Персія, Османська імперія, Російська імперія, СРСР, асирійці були змушені вивчати мову тих держав, бо в іншому випадку вони не змогли б пристосуватися до існуючих реалій: отримати освіту, знайти роботу тощо.
Перші асирійці з’явилися в Ніжині, ще в 1915 році. Вони подарували нашому місту відомих спортсменів, громадських активістів, та просто привітних, щирих та працьовитих друзів, колег, товаришів.
Асирійці є вагомою складовою населення міста Ніжина, його самобутності, багато колоритності.
Автор книги Борис Іонанов виконав неймовірну роботу, яку неможливо оцінити. Це подвиг перед власним народом, шана за який є вічною. Словник відтворює асирійські слова, вирази, даючи змогу молодому поколінню асирійців доторкнутися до власної історії, величі предків, багатства асирійського фольклору, життєвої мудрості.
Роман Желєзко,
науковий співробітник Ніжинського
краєзнавчого музею імені Івана Спаського