
Все більше сфер суспільного життя потрапляє під вплив цифрової революції, і державна реєстрація актів цивільного стану — не виняток. Серед позитивних змін, що характеризують цей процес є модернізація державних послуг: спрощення процедур, підвищення їх прозорості та доступності.
Як цифрова трансформація покращила сферу державної реєстрації актів цивільного стану?
Оперативно опрацьовувати інформацію про дії чи події, які нерозривно пов’язані з фізичною особою – мета будь-якої цифрової трансформації у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Сьогодні громадяни можуть подати онлайн заяву про шлюб, обрати бажану дату й час церемонії та дистанційно розрахуватися за надані послуги. Це не лише зручно, а й відкриває можливість планувати подію без черг та паперової тяганини.
Поява порталу Дія дала початок діджиталізованому способу взаємодії з органами державної влади. Юстиція також осучаснилась завдяки цьому застосунку, адже з його появою стало можливим:
- замовляти онлайн витяги;
- отримувати цифровоі копії документів про народження, шлюб, смерть тощо.
Батьки ж новонароджених переконались в перевагах комплексної послуги «єМалятко». Вона дозволяє уніфікувати адміністративні процедури пов’язані з появою дитини, і отримати одразу 9 важливих послуг:
- державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
- декларування місця проживання дитини;
- призначення допомоги при народженні дитини;
- внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я;
- реєстрація дитини у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
- внесення інформації про дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з автоматичним формуванням унікального номера запису в ньому;
- надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”;
- видача посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї;
- призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.
Електронне відображення актового запису
Навіть з поширенням вебсистем, паперові носії інформації залишаються частиною документообігу. Тому відповідно до наказів Міністерства юстиції України, електронні копії документів мають вноситись до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Крім того, електронне відображення актового запису також може формуватися автоматично на порталі Дія. Це можливо, якщо інформація про особу міститься в Державному реєстрі актів цивільного стану, а її ідентифікація проведена з використанням відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Демонстрація документа у мобільному додатку заміняє пред’явлення його паперового аналога, адже там відображається вся необхідна інформація.
Нові пілотні проєкти у сфері ДРАЦС
Впровадження нових сервісів, які здатні ще більше удосконалити процес надання послуг, є одним із головних напрямів роботи Міністерства юстиції України.
Розробка та підготовка до запуску пілотних проєктів триває постійно. Одним із останніх є проведення державної реєстрації шлюбу в електронній формі. «Шлюб онлайн» надає можливість молодятам (не лише військовим) дистанційно організувати весілля, провести індивідуальний обряд державної реєстрації шлюбу, а також отримати свідоцтво. Для того, щоб не бути особисто присутніми у відділі ДРАЦС, громадяни мають скористатися мобільним додатком Порталу Дія.
Варто зазначити, державна реєстрація шлюбу в електронній формі та індивідуальний обряд такої реєстрації проводяться засобами Порталу Дія шляхом участі у відеоконференції заявників та працівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану в режимі реального часу та перегляду відеоконференції іншими особами, яким заявниками надано до неї доступ.