Завантаження ...
banner

Навіщо Сі їде до Путіна на парад

LdEB41bXROiK4Bima24uW8SPaSq3nb-meta0YHRli5wbmc=-.png

Лідер КНР Сі Цзіньпін офіційно підтвердив свій державний візит до Росії, в рамках якого візьме участь у військовому параді в Москві 9 травня. І тут варто розуміти, що, по-перше, сам візит не присвячується "параду", він планувався давно. По-друге, мова йде про суто меркантильний порядок денний – від питань, пов’язаних з військово-технічною співпрацею, до якихось торгівельних питань, пов’язаних з санкціями.

Для Росії це дуже важливо, адже відвідини Москви з боку лідера КНР Сі Цзіньпіна демонструють рівень партнерських відносин Китаю з РФ.

Тобто, для Путіна такий візит є знаковим, адже він сприймається як такий собі символ – показати всьому світові, що Китай і Росія разом, що є узгодження позицій.

З іншого боку, це – певний інструмент просування своїх інтересів вже Китаєм, у нього загострюються відносини зі Сполученими Штатами. Зараз Китаю необхідно провести інвентаризацію своїх відносин з Росією, визначити напрямки, де їм, незважаючи на збитки, є сенс продовжувати співпрацю, а де ця співпраця не має достатнього рівня покриття цих збитків з інших джерел.

Варто розуміти, що у КНР все достаньо розмірено й прораховано з Росією. В Пекіні розуміють, що і як вони поставляють, які позиції закривають, де можливе розширення, а де – ні, і так далі…

Крім того, КНР прагне з’ясувати рівень амбіцій Кремля. Власне кажучи, мова про готовність Росії вести війну, формування безпекового порядку денного. Сі має побачити, чи планує Росія нападати на Європейський Союз та НАТО? Чи намагатиметься РФ вступати в якісь провокації з території Білорусі під третіми прапорами? Де місце в цій історії Китаю?

І ще один момент - путінський парад важливий також тим, що його можуть відвідати ті, хто зараз ще вагається, але кому подія в Москві 9 травня може стати корисною як зручний майданчик для зустрічей.

Чи варто очікувати якогось сплеску, потепління відносин між РФ та Китаєм після цього візиту Сі в Москву? Ні. Адже мова про підтримку динаміки взаємин, не більше. "З моменту приїзду Сі Цзіньпіна до Путіна Росія переозброїлася", або "РФ забезпечила модернізацію якихось своїх підрозділів" - такого не буде. Скоріше, треба очікувати переформатування або зняття якихось позицій, в яких Китай не зацікавлений. І навпаки - просування в тому, в чому він зацікавлений.

Приміром, очевидно, буде підійматись питання про дешеву нафту для Китаю, про допуск китайських товарів на певні ринки РФ. Адже там, де Росія поки що може проводити імпортозаміщення, вона намагається запровадити протекціоністські заходи стосовно китайських товарів, не пускає їх на свої ринки. Але тепер не зможе цього робити, тому що Китай поставить жорсткі умови.

Мета Сі не в тому, щоб зробити приємно Путіну. Мета Сі – інвентаризація відносин. Сі їде торгуватися.

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням