Нестабільність котирувань на валютному ринку – одна з найбільш обговорюваних тем в Україні.
Навіть ті люди, які безпосередньо не пов'язані з обмінними операціями, чули про певний ажіотаж. Якщо коротко, то ситуація виглядає так:
- У листопаді курс пари «Гривня/Долар» оновив історичні мінімуми за останні кілька років.
- При цьому традиційно в середині осені очікувалося впевнене падіння національної валюти проти світової.
- Гривня кілька місяців поспіль зміцнювала свої позиції – і ситуація на ринку показує, що вічнозелений вже готовий давати відсіч.
Яких сюрпризів очікувати від пари «Гривня/Долар» у грудні? Однозначно можна відмітити, що навіть більш-менш точний прогноз не здатний дати жодний аналітик. Ситуація справді нестандартна. На валютний курс впливають різноманітні фундаментальні фактори. Нещодавно Україна одержала солідний транш від МВФ. Стрімко наближається завершення року. Загострюється ситуація у зоні АТО.
Популярні припущення
Якщо резюмувати думки багатьох авторитетних експертів, очікується коливання грудневого курсу валют в банках України в діапазоні 27-28,5 грн./дол. При цьому згадується низка позитивних та негативних факторів, що впливають на позиції національної валюти. Почнемо з позитивних:
- Отримання Україною траншу від МВФ. Нещодавно до бюджету країни надійшло 700 мільйонів доларів від Міжнародного валютного фонду. Це забезпечує суттєве поповнення резервів Нацбанку.
- Збільшення виторгу експортерів. Восени реалізатори продукції, виготовленої в Україні, на міжнародному ринку зафіксували гідні показники. Це забезпечило надходження світової валюти до країни.
- Активність Нацбанку. НБУ щотижня реалізує солідний обсяг долара, щоб стабілізувати стан та зміцнити позиції гривні. Свободу діям додатково надає збільшений резерв коштом отриманого від МВФ траншу.
Негативні фактори:
- Сезонна активізація державних видатків. За традицією, понад 25% коштів запланованого бюджету розподіляються в останні 5-6 тижнів року. І тому у грудні в грошовому обігу країни акумулюється багато гривні. Значна частина цієї маси вирушає на міжбанк, що призводить до зростання попиту на долар.
- Енергетичні проблеми. Природний газ із Російської Федерації в Україну більше не постачається. Білорусь обмежила електроенергетичні закупівлі. Виникла потреба експортувати вугілля з України до більш віддалених регіонів. Це спричиняє зростання транспортних витрат. Їхнє покриття здійснюється в доларі. І для його купівлі доводиться обмінювати гривню, що у держмасштабах виливається у великі суми.
- Геополітична нестабільність на кордоні з РФ. У новинах дедалі частіше фігурують побоювання про можливий перехід Росії до наступу на Україну з метою територіальної експансії. Обґрунтовані вони чи ні – певно невідомо. Але іноземні інвестори скорочують свої позиції в українських активах, частково перенаправляючи капітал у «тихіші» зони.
Експерти та аналітики збігаються в тому, що найбільш вдалий час для купівлі долара вже минув. Найкращий момент у 2021-му році припав на другу декаду листопада. У грудні долар впевнено набирає чинності проти гривні. Але курс поки що дуже далекий від січневих максимумів. Тому ще є можливість стати на підніжку поїзда, який набирає швидкість. Бажаєте обміняти валюту за найбільш вигідними курсами? Звертайтесь до Банку Кредит Дніпро!