Якщо залізні прутки будуть затонкі, то будівля не буде витримувати розрахункові навантаження і розвалиться під власною вагою. У випадку, коли буде використовуватись арматура товща за необхідну запас міцності буде занадто великим.
Арматура є невід'ємною частиною багатьох будівель. Її використовують як частину залізобетонних конструкцій, так і в якості оздоблення будівель і окремих конструкційних елементів. Під час будівництва дуже важливо обрати металопрокат потрібного діаметра. Розрахунки навантажень і вибір необхідного металопрокату проводять дуже скрупульозно. Якщо залізні прутки будуть затонкі, то будівля не буде витримувати розрахункові навантаження і розвалиться під власною вагою. У випадку, коли буде використовуватись арматура товща за необхідну запас міцності буде занадто великим, що призведе до більших витрат коштів на будівництво.
Як класифікують арматуру?
Існує багато видів арматурних елементів, які використовуються у будівництві, їх розділяють за:
- Матеріалом, з якого їх виготовляють. Класичним рішенням є використання сталевої арматури. Вона виготовляється з різноманітних сортів сталі, що дозволяє підібрати матеріал з відповідними показниками міцності. Останнім часом набуває популярності стеклопластикова арматура, виготовлена з полімерних матеріалів.
- Характером поверхні. Вона може бути гладкою, або з насічками. Гладку використовують для виготовлення залізобетонних конструкцій до яких будуть прикладені незначні навантаження. Прутки з насічками використовують найчастіше. Завдяки своїй геометрії вони придають чудові міцнісні показники конструкціям із залізобетону.
- Діаметром прутків. Номер, який ставлять біля назви є діаметром арматурного прутка, зазначеним і міліметрах.
Розрахунок навантажень на арматуру 10
Щоб зрозуміти, яке навантаження витримає арматурний пруток діаметром 10 мм, треба знати:
- Матеріал з якого виготовляється арматура. Від марки сталі, якщо йдеться про залізний металопрокат, залежать показники міцності. Ця характеристика називається межею плинності. Вимірюється в Н/мм2 Вона виражає навантаження при якому матеріал руйнується. Для полегшення розрахунків сортамент арматури розділяють по класах в яких нумерація іде від нижчого до вищого. В стандарті значаться 6 класів.
- Площа поперечного перерізу арматури. Це довідкова величина, яку можна подивитися у спеціальній літературі. Для прутка діаметром 10 мм вона становить 0,785. Зазначається у квадратних сантиметрах.
Провівши розрахунки можна визначити навантаження, які спричинять руйнування арматурного прутка. В залежності від класу арматури вони становитимуть від 18447,5 до 76930 Н. Ці величини розраховуються у ньютонах. Якщо їх виразити в кілограмах, то це від 1882,3 до 7850 кг. Як бачимо, залежно від матеріалу з якого виготовляється арматура 10 вона може витримати навантаження від майже 2 до приблизно 8 тонн. Проводячи розрахунки будівлі дуже важливо вибрати відповідний клас арматури. Навантаження не повинно перевищувати межу плинності.
Вводячи таку величину, як запас міцності, інженери розраховують навантаження й обирають той клас, який відповідатиме необхідним вимогам.