Більшість сучасних моніторів мають діагональ дисплею 23-27 дюймів. Є моделі із меншою діагоналлю, є з більшою. Але який розмір дисплею є оптимальним? Все залежить від застосування. Нижче ми розглянемо типові варіанти застосування та зробимо відповідні висновки. Але перед цим дізнаємось важливу деталь про те, як працює наш зір.
Незважаючи на те, що поле зору людини становить 55° вгору, 60° вниз, і 180° звліва-направо, ми сприймаємо інформацію в нашому полі зору абсолютно по-різному. Наприклад, область детального бачення в людини становить лише 1.4°; ясного бачення становить 10-15° (область, де ми розпізнаємо слово цілком); максимальна зона бачення людського ока - 28-35 ° (у цій кутовій області людина здатна розпізнавати символи, рух, і кольори не перемикаючи погляд). Все, що знаходиться за межами кута 35 °, ми, звичайно ж, теж можемо розглянути, але для цього нашим очам доведеться здійснювати рух, перемикатися. Розуміння цього достатньо для важливого висновку:
Для швидкого та легкого сприйняття зорової інформації, екран повинен розташовуватись у полі нашого зору рівному приблизно 35%. Зрозуміло, що те, наскільки великим сприйматиметься дисплей монітора залежить від відстані дисплею до наших очей. Давайте ув'яжемо відстань та оптимальне поле зору (поле бачення):
А тепер зробимо висновки, для кожного варіанту застосування монітору
Варіант 1 - "Звичайний". Дисплей використовується для роботи, навчання, періодичних ігор або для перегляду розважального контенту. При чому для роботи достатньо одного робочого вікна. Якщо монітор розташований безпосередньо перед вами і типова відстань до очей не перевищує 80см, оптимальним з точки зору ергономіки буде вибір монітора з діагоналлю 23 дюйми. Це не означає, що монітор з діагоналлю 27” буде поганий, просто обравши монітор з більшою діагоналлю, вашим очам доведеться працювати (перемикатися, рухатися) трохи більше і, якщо ви проводите за монітором багато часу, ваші очі втомляться швидше. Замість того, щоб інвестувати в велику діагональ, придбайте монітор 23-24 дюйми, але з високою частотою. Така інвестиція буде розумною.
Варіант 2 - "Для геймінгу". Для частої професійної гри. На ігрових турнірах застосовуються монітори з діагоналлю до 27 дюймів. І річ тут не в тому, що організатори економлять на моніторах. Для гравця дуже важливо охоплювати область дисплею в цілому, реагувати на те, що відбувається миттєво, помічати рух по всьому екрану без перемикання зору. Саме тому ігровий монітор – це монітор із діагоналлю 24-27 дюймів та високою частотою. Наприклад, офіційним ігровим монітором 10-го турніру DOTA 2 був ASUS ROG Swift 360Hz PG259QNR з діагоналлю 25,4 дюйми.
Варіант 3 - "Для багатовіконної роботи". Для роботи одночасно з декількома програмами (кількома вікнами). Такий варіант використання часто використовується програмістами, дизайнерами, редакторами, операторами промислових технологічних об'єктів, усіма, хто потребує одночасного моніторингу або аналізу різноманітної інформації. І тут є сенс розглянути монітори з нестандартними екранами, у яких можна вивести кілька великих вікон одночасно. До таких моніторів відносяться ультраширокоформатні монітори із співвідношенням сторін 32:9 або 32:10, наприклад Samsung Odyssey Neo CHG9. Альтернативою застосуванню такого ультраширокоформатного монітора є можливість використання двох звичайних моніторів (такий варіант використовується найчастіше), але при цьому, як мінімум, потрібно мати можливість підключити два монітори одночасно, що не завжди можливо. У цьому випадку один ультраширокоформатний монітор виглядає кращим варіантом.
Варіант 4 - "На всі випадки життя". Той випадок, коли монітор використовується не стільки для роботи або ігор, а переважно як телевізор. Часто такий монітор має функціонал Smart-телевізора і є єдиним засобом для відображення відео контенту в кімнаті. І тут вибір діагоналі 32-55 дюймів є цілком виправданим. До таких моніторів, які поєднують у собі функціонал монітора та телевізора відноситься, наприклад, Samsung M8 M80B.