Завантаження ...
banner
banner

Догляд після видалення зуба мудрості

Зуби мудрості, або треті моляри, - це останні зуби дорослої людини, які прорізуються в роті, зазвичай у віці від 17 до 25 років. Зуби мудрості розташовані в задній частині рота, за другими молярами. Коли зуби мудрості прорізуються, вони можуть мати труднощі з прорізуванням через ясна, якщо в щелепі або ротовій порожнині недостатньо місця. Це може призвести до того, що зуби мудрості будуть прорізатися або прорізуватися лише частково. Прорізані зуби мудрості можуть спричиняти біль, пошкоджувати сусідні зуби і тканини ясен, а також призводити до інфекцій.

Видалення зубів мудрості - одна з найпоширеніших стоматологічних операцій. Видалення зубів мудрості часто рекомендується, коли вони зруйновані або мають симптоми. Як і після будь-якої іншої операції, правильний догляд після видалення зуба мудрості є життєво важливим для загоєння і запобігання ускладнень, таких як кровотеча, набряк, біль та інфекції в місці видалення. Дотримання післяопераційних інструкцій стоматолога допоможе забезпечити швидке і безболісне відновлення ротової порожнини після видалення зуба мудрості. Правильна гігієна порожнини рота та зміна способу життя сприятимуть процесу загоєння.

Терміни відновлення

Процес загоєння після видалення зуба мудрості відбувається за загальним графіком, який може тривати кілька тижнів. Важливо мати реалістичні очікування щодо болю, набряку та інших симптомів під час відновного періоду.

 • Дні 1-3: Перші кілька днів після видалення зуба мудрості - це час, коли кровотеча, біль і набряк, швидше за все, досягнуть свого піку. У цей час дуже важливий спокій. Тримайте марлеву пов'язку на місці видалення і часто міняйте її, якщо кровотеча не припиняється. Для зменшення набряку прикладайте пакети з льодом до зовнішньої сторони обличчя, 20 хвилин прикладайте і 20 хвилин відкладайте, щоб зменшити набряк. Дотримуйтеся м'якої їжі та уникайте твердих, хрустких продуктів.
 • 4-7 дні: Кровотеча повинна зупинитися протягом перших 3-4 днів. У цей час набряк і біль починають зменшуватися. Ви можете поступово повертатися до більш звичної їжі, уникаючи дуже гарячих або гострих страв, які можуть подразнити місце видалення. Допустимі малорухливі види активності, наприклад, короткі прогулянки.
 • Тиждень 2-3: Загоєння триває, а набряк продовжує спадати. Місце видалення почне закриватися. Шви, що розсмоктуються, якщо вони є, починають відходити. Через кілька тижнів ви зможете повернутися до звичного режиму харчування та активності.

Знеболювання

Після видалення зуба мудрості ви можете відчувати певний біль і дискомфорт - це нормально. Використовуйте наступні стратегії для знеболення:

 • Прийміть безрецептурні знеболювальні препарати за вказівкою стоматолога, зазвичай ібупрофен або ацетамінофен. Уважно дотримуйтесь інструкцій щодо дозування та не перевищуйте рекомендовані дози.
 • Прикладайте пакети з льодом до місця видалення на 10-20 хвилин, особливо протягом перших 1-2 днів, коли набряк і біль досягають піку. Не прикладайте лід безпосередньо до шкіри.
 • Дотримуйтеся м'якої харчової дієти з таких продуктів, як йогурт, пудинг, яблучне пюре, суп, яєчня. Уникайте дуже гарячої, гострої, хрусткої або кислої їжі, яка може подразнити місце екстракції.
 • Пийте багато прохолодної рідини та підтримуйте гідратацію.
 • Легкий масаж щелепи та шиї може допомогти зняти м'язову скутість або біль.
 • Як тільки кровотеча зупиниться, через 24 години обережно прополощіть рот теплою солоною водою.
 • Теплий компрес може допомогти заспокоїти біль після першої доби.

Повідомте стоматолога, якщо сильний біль зберігається більше кількох днів після видалення зуба. Біль повинен поступово зменшитися протягом першого тижня.

Гігієна порожнини рота

Належна гігієна порожнини рота має важливе значення для правильного загоєння після видалення зуба мудрості. Однак вам потрібно вжити деяких запобіжних заходів, щоб не турбувати місце видалення в перші дні після операції. Ось кілька порад щодо гігієни порожнини рота:

 • Ретельно чистіть зуби навколо місця видалення, але спочатку уникайте самого місця видалення. Використовуйте зубну щітку з м'якою щетиною і м'які рухи.
 • Уникайте використання ополіскувача для порожнини рота протягом перших 24 годин, оскільки ополіскувачі на спиртовій основі можуть подразнювати місце видалення.
 • Через 24 години обережно полощіть рот після їжі солоним розчином (1/2 чайної ложки солі на склянку теплої води). Це запобігає накопиченню залишків їжі в лунках.
 • Не робіть різких рухів і не спльовуйте з силою, оскільки це може зрушити згусток крові.
 • Відновіть використання зубної нитки через кілька днів, дотримуючись особливої обережності навколо місця видалення.
 • Дотримуйтесь інших інструкцій з гігієни порожнини рота, наданих вашим стоматологом, наприклад, використовуйте антибактеріальні ополіскувачі.

Належна гігієна порожнини рота запобігає накопиченню бактерій і забезпечує чисте загоєння місця видалення. Повідомте стоматолога, якщо у вас є якісь проблеми з підтриманням чистоти в цій зоні. З обережністю ви зможете підтримувати здоров'я порожнини рота після видалення зуба мудрості.

Поради щодо способу життя

Ваші щоденні звички та дії можуть вплинути на відновлення після видалення зуба мудрості. Дотримуйтесь цих порад, щоб сприяти правильному загоєнню:

 • Відпочивайте перші 2-3 дні - обмежте фізичні навантаження і повертайтеся до звичної діяльності поступово. Занадто велика активність на ранніх стадіях може призвести до кровотечі або зміщення згустків крові.
 • Уникайте куріння та вживання тютюну - куріння може збільшити ризик розвитку сухот, болісного ускладнення.
 • Не пийте з соломинки - всмоктуючий рух може зрушити згусток крові. Замість цього пийте безпосередньо з чашки або склянки.
 • Будьте обережні з алкогольними напоями - вони можуть погано взаємодіяти з знеболювальними препаратами і сповільнювати загоєння.
 • Не полощіть рот з силою - м'яко прополощіть рот солоною водою і уникайте енергійних рухів.
 • Дотримуйтесь дієти з м'якої їжі - вживайте рідку та м'яку їжу, таку як суп, йогурт, яблучне пюре, доки не зможете нормально жувати та ковтати.
 • Використовуйте пакети з льодом - прикладайте лід до обличчя, щоб зменшити набряк і запалення. Не прикладайте лід безпосередньо до шкіри.
 • Приймайте ліки відповідно до інструкцій - Регулярно приймайте антибіотики або знеболювальні препарати протягом рекомендованого часу.
 • Повноцінно відпочивайте - Ваш організм потребує відпочинку, щоб спрямувати свою енергію на загоєння.
 • Пийте достатньо води - після операції пийте багато води та рідини.

Повідомте стоматолога, якщо у вас є якісь обмеження щодо дієти, активності або ліків після операції. Уважно дотримуйтесь його інструкцій щодо відновлення.

За матеріалами з сайту Максима Каца, якщо хочете дізнатися докладніше, то загляньте туди.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Меблі

Меблі

Меблі