Пролактин – це ключовий гормон, який відіграє значну роль у багатьох процесах в організмі. Його можна уявити як «диригента», що координує функції, пов’язані з репродуктивним здоров’ям. Цей гормон не лише відповідає за нормальне функціонування менструального циклу у жінок, але й стає головним «архітектором» лактації після народження дитини.
Особливо важливим є контроль рівня пролактину для тих, хто планує вагітність. Порушення його концентрації може стати перепоною на шляху до омріяного материнства чи батьківства, адже цей гормон прямо впливає на процеси овуляції, зачаття та підтримання вагітності.
В мережі лабораторій INVIVO аналіз на пролактин виконується із використанням новітнього обладнання та високоякісних реактивів від провідних виробників.
Функції пролактину в організмі
Пролактин (PRL) - це гормон, який виробляється і виділяється в кров лактотрофними клітинами передньої долі гіпофіза. Його синтез і секреція регулюється дофаміном - інгібуючим гормоном (інгібітором пролактину), що виділяється гіпоталамусом. Меншою мірою пролактин секретується лімфоцитами, фібробластами, тимчасовими (гіпертрофованими) клітинами ендометрію під час вагітності, молочними залозами, простатою та клітинами, що будують жирову тканину.
Пролактин виконує ряд надзвичайно важливих функцій в організмі людини. Давно відомо, що під час вагітності разом з естрогенами і прогестероном він стимулює розвиток молочної залози, а після народження дитини - лактацію. Під час вагітності естрогени стимулюють ріст і проліферацію лактотрофних клітин, завдяки чому об'єм гіпофіза може навіть подвоїтися. З цієї причини під час вагітності та лактації може спостерігатися фізіологічно підвищений рівень пролактину. Будь-яка стимуляція соска немовлям під час годування призводить до короткочасного підвищення рівня пролактину. Гормон також впливає на функцію статевих залоз - яєчок і яєчників - і дію статевих гормонів, які вони виділяють, - тестостерону та естрогену. Однак пролактин також впливає на інші аспекти людського організму, включаючи метаболізм, роботу імунної системи та центральної нервової системи. З цієї причини його називають плейотропним гормоном.
Пролактин секретується пульсуючим способом, і його фізіологічна концентрація має добові коливання. Найвищі рівні можна спостерігати під час сну і відразу після пробудження. Після цього його концентрація залишається відносно постійною в обох статей. Такі фактори, як стрес, сон, прийом їжі, статевий акт і фізичні вправи тимчасово підвищують його рівень у крові. З цієї причини пролактин, разом з гормонами, що виділяються наднирковими залозами, відносять до гормонів стресу.
Показанням для проведення аналізу на пролактин в сироватці крові є симптоми, які можуть вказувати на надлишок або, рідше, дефіцит цього гормону. У жінок це такі симптоми, як
- порушення менструального циклу - відсутність менструації, подовжений або рідше вкорочений менструальний цикл, ановуляторні цикли;
- зниження лібідо;
- збільшення молочних залоз та галакторея у жінок, які не народжували;
- відсутність лактації у жінок після пологів.
Аномальний рівень пролактину у чоловіків може бути пов'язаний з такими симптомами, як:
- безпліддя, пов'язане зі зменшенням кількості сперматозоїдів у спермі (олігоспермія);
- збільшення молочних залоз;
- галакторея;
- втрата сексуального потягу.
Підготовка до аналізу
Для дослідження використовується венозна кров. Важливі умови для забезпечення високої якості лабораторного дослідження є:
Забір матеріалу натще в ранковий час, оптимально не пізніше ніж через 2 години після пробудження;
За 12 годин до дослідження слід виключити вживання їжі, алкоголю та куріння;
За 24 год до тестування виключити фізичні навантаження, статевий акт, роздратування сосків, теплові процедури;
В день забору крові можна випити воду;
Виключити прийом ліків (якщо скасувати прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію);
Взяття матеріалу бажано проводити до проведення будь-яких медичних діагностичних маніпуляцій;
При оцінці рівня гормонів у жінок вказати день МЦ та термін вагітності. Інформацію про оптимальний час для аналізу ви можете отримати у лікаря.
Розшифровка результатів
Звертаємо вашу увагу, що результати діагностики не є діагнозом. Важливо щоб результати аналізу на пролактин вивчив та інтерпретував гінеколог, ендокринолог або інші спеціалісти.
Підвищений пролактин
Підвищений пролактин (гіперпролактинемія) перешкоджає нормальній роботі статевих залоз - яєчок і яєчників - і може призвести до гіпотиреозу. Труднощі із зачаттям, порушення менструального циклу або навіть повна відсутність менструацій, галакторея та зниження сексуального потягу є типовими симптомами серед жінок. У чоловіків гіперпролактинемія також спричиняє зниження лібідо та фертильності, стимулює розвиток молочних залоз і секрецію молока.
Підвищений пролактин може бути викликаний раніше згаданими фізіологічними факторами, такими як вагітність або лактація, але також може бути наслідком патологічних причин. Найпоширенішою патологією є доброякісна пролактинова пухлина, розташована в гіпофізі, що секретує пролактин. Зазвичай вона має невеликий розмір, що не перевищує 1 см. Більші пухлини можуть, на додаток до симптомів, що виникають внаслідок гіперпролактинемії, тиснути на структури, розташовані поблизу гіпофіза, викликаючи головні болі та порушення зору.
Інші причини, які можуть викликати гіперпролактинемію, включають:
- інші органічні зміни в мозку, наприклад, пошкодження ніжки гіпофіза внаслідок травми, променевої терапії або стиснення пухлиною;
- прийом певних ліків;
- гормональні порушення, наприклад, гіпотиреоз, акромегалія, синдром полікістозних яєчників;
- хронічна ниркова або печінкова недостатність.
У деяких випадках причину підвищення пролактину неможливо встановити. Тоді розлад називається ідіопатичним.
Низький пролактин
Низький рівень пролактину свідчить про ураження гіпофіза. Зазвичай це порушення також супроводжується симптомами дефіциту інших гормонів, що виробляються і виділяються цією структурою. Пошкодження гіпофіза може виникнути в результаті травми голови, інсульту, пухлин або запальних уражень, розташованих в його безпосередній близькості. Клінічна картина залежить від віку та статі пацієнта, а також етіології та тривалості дії причини, що призвела до ураження гіпофіза.
Симптоми, пов'язані з низьким пролактином, найбільш виражені у жінок дітородного віку. У цій групі найпоширенішою причиною розвитку даної патології є післяпологовий гіпофізарний некроз, також відомий як синдром Шихана. Через швидке зменшення кровопостачання гіпофіза, який був збільшений під час вагітності, уражається гіпофіз. Характерними симптомами є відсутність лактації після пологів, а також відсутність менструацій і симптоми гіпотиреозу та надниркової недостатності.
Чекаємо вас на чек-ап в INVIVO!
В мережі лабораторій INVIVO ви можете здати аналіз крові на пролактин як окремий лабораторний показник або скористатися доступними комплексними пропозиціями.
Інформацію про доступні аналізи, акційні пропозиції та найближче до вас відділення ви можете знайти на сайті invivo.ua.
INVIVO: щодня піклуємось про здоров'я українців.