Завантаження ...
banner
banner

День Соборності: єдність, яка зміцнює Україну

День Соборності: єдність, яка зміцнює Україну фото

У середу, 22 січня, Україна святкує День Соборності. Саме цього дня у 1919 році було проголошено Акт Злуки, який об’єднав Українську Народну Республіку (УНР) та Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР) в єдину державу.

TrueUA розповідає про історію цього свята та ділиться цікавими фактами про День Соборності України.

День Соборності: історія свята

105 років тому українські землі вперше об'єдналися в одній державі, а головна традиція свята на початку 90-х стала наймасштабнішою антирадянською акцією. Саме 22 січня 1919 року на Софійській площі відбулися урочисті збори, під час яких об'єдналися УНР і ЗУНР. 

Дата проголошення Акту Злуки невипадкова. Роком раніше, 22 січня 1918, Центральна Рада проголосила незалежність УНР. Того дня видали IV Універсал, який містив такі положення:

  • проголошення самостійності Української Народної Республіки;
  • доручення Раді народних міністрів укласти мир із центральними державами;
  • оголошення оборонної війни з більшовицькою Росією;
  • декларування основ внутрішнього соціально-економічного будівництва й окреслення заходів для припинення війни з центральними державами.

У лютому 1919 урядові установи УНР змушені були вийти з Києва під натиском армії більшовиків. Згодом більшу частину Західної області УНР окупували польські війська, Північну Буковину — румунські, Закарпаття перейшло під владу Чехословаччині.

Проте події 22 січня 1919 стали знаковими в історії України та впродовж років надихали наступні покоління боротися за свободу та незалежність. Після проголошення Акту Злуки вже не могло бути сумнівів у цілісності української нації.

День Соборності: значення та традиції свята

Загалом День Соборності має декілька значень. Це об’єднання в одне державне ціле всіх земель, заселених певною нацією. Також це духовна консолідація всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Крім того, Соборність означає територіальну цілісність країни. Гасло Дня Соборності 2024: "Наша єдність — наша зброя".

Головною традицією свята став "живий ланцюг". Напередодні Дня Соборності, 21 січня 1990, українці провели першу та наймасштабнішу антирадянську акцію тих часів під назвою "Українська хвиля". За різними оцінками, від 500 тисяч до п’яти мільйонів громадян вишикувалися в ланцюг довжиною 700 кілометрів від Франківська через велику кількість міст та селищ зокрема, Львів, Рівне, Житомир до Києва. До ланцюга в Києві долучилися делегації з Донецька, Харківщини, Черкащини та інших регіонів.

Як повідомляв MYNIZHYN, словник сучасної української мови та сленгу "Мислово" назвав слово 2024 року.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: