5 Березня 2020
2481
Ніжинський університет чи не щодня приймає дуже цікавих гостей. Від міжнародних послів європейських держав і до відомих українських журналістів. Тут для всіх гостинно відкривають
Фото з мережі
От і 20-го лютого в нашому виші можна було побачити два незнайомих обличчя. До НДУ завітали докторка філологічних наук, професорка, керівниця Наукового центру дослідження проблематики українського шістдесятництва в Інституті літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України – Людмила Тарнашинська та директор видавництва «Смолоскип», літературознавець, доцент НУ «Києво-Могилянська академія» Ростислав Семків.
Людмила Броніславівна мала милість в в музеї-лабораторії «Homo sovieticus» презентувати свою монографію «Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління».
Людмила Броніславівна мала милість в в музеї-лабораторії «Homo sovieticus» презентувати свою монографію «Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління».
Фото з мережі
На правду, цей захід видався дуже цікавим, а головне патріотичним. Адже він був пройнятий пізнавальною та творчою бесідою про борців за національну єдність. Саме такими і були українські шістдесятники. Із ними асоціюється опозиція до радянського тоталітарного режиму. Чи не всі учасники літературного дійства згадували, що Бог справді поміг цим талановитим людям, коли прибрав звіра Сталіна.
Наші викладачі кафедри української літератури та журналістики, а, зокрема доцентка Оксана Капленко, професорка Алла Бондаренко та завідувач кафедри Юрій Бондаренко, з неймовірною цікавістю й високим професіоналізмом взяли участь в такій собі літературознавчій дискусії на тему шістдесятництва в українській літературі. Ніжинські науковці підкреслили позитивний вплив літературного руху на пробудження національної ідеї української держави. І звісно ж, університетська громада нагадала, що Євген Гуцало та Іван Кошелівець письменники-шістдесятники, які вийшли зі стін Ніжинського вишу.
Почесні гості, прослухавши виступи своїх колег з Ніжина також тримали слово. Людмила Тарнашинська зазначила, що її спонукою для створення монографії стали знайомства з видатними представниками отої соціально-літературної епохи. Іван Кошелівець, Іван Драч, Володимир Дрозд, Євгеном Сверстюк,- з усима Людмилі Броніславівні вдалося поспілкуватися на тему тих років. В кінці виступу від пані Людмили пролунали досить щемливі, однак разом з тим і правдиві слова: «Якщо би не було шістдесятників, то не було би майдану, і щоб тоді було зараз».
Інший наш гість, Ростислав Семків, як видавець даної монографії та професійний літературознавець підбив підсумок усього сказаного. Трішки розповів про його видавництво «Смолоскип» та про співпрацю з шанованою докторкою. І звісно ж кілька слів про шістдесятників. Науковець зазначив, що в монографії лише певна частина будителів українського духу та культури, адже цей літературний рух був значно масовішим. Також пан Ростислав окреслив майбутні плани видавництва в руслі шістдесятництва.
Всі зійшлися на тому, що покоління, народжне в 25-их 35-их роках минулого століття вклало свою неймовірну лепту в Незалежність нашої держави. Думати українською, писати українською, а головне вірити в світле майбутнє українське було для них сенсом життя, який вони реалізовували у письмі. То було слово, яке розбуджувало приспаних мурах, і змущувало їх бігати по всьому тілу патріотичного читача.
Отож, ті, хто не дуже вірить у вічну силу українського слова, мають частіше відвідувати патріотичні літературні заходи. А може тоді й повірять…
Станіслав Кармазін
Фото ndu.edu.ua
Фото ndu.edu.ua