Завантаження ...
banner
banner

Велика риба, підтоплення Мигалівки та ще декілька цікавих фактів про Остер

У нього впадають 65 малих річок і струмків, в його водах водиться амур на 5 кілограмів, колись по ньому ходили великі кораблі. Що з цього правда, а що вигадка дізнавалися журналісти сайту mynizhyn.com у провідного інженера з використання водних ресурсів Деснянського БУВР Юрія Бондаря

Остер, зимова риболовля, підтоплення Ніжина, затоплення Мигалівки
У нього впадають 65 малих річок і струмків, в його водах водиться амур на 5 кілограмів, колись по ньому ходили великі кораблі. Що з цього правда, а що вигадка дізнавалися 
журналісти сайту mynizhyn.com дізнавалися у провідного інженера з використання водних ресурсів Деснянського БУВР Юрія Бондаря


Отже, декілька цікавинок про головну водну артерію міста – Остер.

Чи є користь річкам від сніжних зим?

- Живлення річок на Чернігівщині відбувається за допомогою опадів, а в меженний період року (найнижча водність водного об’єкту) річка живиться ґрунтовими водами. Річка Остер не виключення.

Головна водна артерія Ніжина являється рівнинною річкою і режим живлення в даному випадку переважно сніговий. Тому, чим більше снігу взимку тим повноводніші річки влітку.

Минулорічне літо було дуже посушливим. Чи чекати такого в майбутньому?

-Дефіцит вологи та проблеми наповненням всіх водних об’єктів у Ніжині та Чернігівщині зокрема спостерігаються вже декілька років. Причиною є глобальна зміна клімату, підняття середньорічної температури, зими практично безсніжні.

Чи збільшиться рівень води в Острі через сніжну зиму?

- Рівень води в Острі ми регулюємо за допомогою двох руслових шлюзів. Одна регулююча споруда - русловий шлюз №13, знаходиться в урочищі Ветхому за Ніжином та Русловий шлюз №15, що знаходиться неподалік ЗОШ №5 біля зони відпочинку.

Перед початком проходження весняної повені, що проходить у березні-квітні, спеціалісти Деснянського БУВР пропускають повеневі води через обидва руслові шлюзи.

Після закінчення повені затвори на регулюючих спорудах закриваються і ми тримаємо рівень на стабільній відмітці. Річка Остер завжди зарегульована по Ніжину на відмітці 2 метри.

Навіщо Остер фіксують на одному рівні?

- По-перше, щоб Остер був повноводним.

По-друге, задля збереження біоресурсів. Розумію, що багато активістів й небайдужих громадян говоритимуть про змиття біомаси підчас проходження весняного паводку, але не треба забувати, що відбувається не лише змивання, а й заходження біологічного різноманіття зверху по течії.

По-третє, якщо рівень Остра перевищить 2м.30 см., то необхідно буде проводити скид надлишкової води. В протилежному випадку відбудеться підтоплення приватних домогосподарств в районі Мигалівки, а також підвалів газового господарства та музичної школи, що знаходяться між газовим (інститутським мостом) та Графським парком.

Взимку з’явилися фотографії рибалок та інформація про велику рибу, що мешкає в нашій водній артерії. Це правда чи фотошоп?

Читати по темі: Вдала риболовля на території Ніжина: амур, жерех та щука

- Дійсно, важко повірити, але така риба насправді курсує нашим Остром. Зловити цих велетнів вдалося через задуху, саме через брак кисню риба підходила до проталин де її легко можна було спіймати.

Саме цієї зими в річці спіймали щуку 4 кілограмів, амура близько 5 кг.

Навіть є гіпотеза, що назва річки Остер походить від великих риб осетрів, які начебто раніше в ній водилися.

Чи чекати ніжинцям розливу річки в цьому році?

-Всі гідротехнічні споруди в межах міста знаходяться в справному стані, а саме вони регулюють рівень води в Острі. При своєчасному реагуванні на підняття рівня води ми забезпечуємо оптимальний рівень наповнення водойми в межах міста на позначці 2 метри, тому розливу річки й підтоплення не буде.

Остер насправді був настільки глибоким, що по ньому курсували човни?

-Візуально Остер дійсно виглядав широкою річкою, але насправді більшість його прибережної території була заболоченою. Тому, в 30-х роках минулого століття почали проводити меліоративні роботи з випрямлення, звуження та поглиблення русла. Єдине що курсувало по цій річці – маленькі рибальські та торгові човни.

Спілкувалася Лілія Журко

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: