Щороку 22 грудня в день зимового сонцестояння в Україні святкується День енергетика. Символічно, що свято співпадає з найкоротшим днем і найдовшою ніччю в році, коли робота енергетиків найбільш помітна. До війни ми всі вдосталь користувалися благами цивілізації, в тому числі й електропостачанням. В оселях, як правило, завжди було світло, мобільний зв’язок, опалення і робота енергетиків для нас була майже непомітною, бо ми звикли сприймати комфорт, як належне. І хоча війна і внесла свої корективи у повсякденне життя українців, ми не завжди замислюємось над тим, що хтось попри негоду і небезпеку усуває пошкодження електромережі, аби у нас знову з’явилося світло.
Журналісти MYNIZHYN.com поговорили з директором Ніжинського РЕМу Володимиром Самсоненко про війну, про відключення електроенергії та про роботу тих, хто заряджає світлом.
Детальніше про все це читайте у нашому матеріалі.
- Війна внесла корективи у всі сфери життя українців, а особливо в енергетичну галузь. Як змінилася робота вашої організації в умовах війни, що б Ви сказали?
- Звісно, що умови роботи дуже змінилися. Передусім, ми зосередилися на першочерговому завданні – забезпечення безперебійної подачі електроенергії нашим споживачам.
На початку велика складність була в тому, що деякі, території, які обслуговує наш РЕМ, опинилися в окупації, і через бої, які там проходили, електромережі зазнали ушкоджень.
Наші працівники, використовували усі можливості, аби виїхати на місце та усунути несправності і подати людям світло. Звичайно, попередньо узгоджувалися ці дії із військовими, але ризик для життя і здоров’я для наших працівників усе ж таки був. У березні, коли було часто чути вибухи, ми усі були на своїх робочих місцях.
Після того, як загарбники відступили, нам вдалося привести до нормальної роботи електрооб’єкти у Великій Дорозі, Макіївці, Лосинівці і у селах Крутівської громади та в інших регіонах, що зазнали пошкоджень. Виїздили і в північні райони області з ремонтами. А потім готувалися до осінньо-зимового періоду.
Зараз в умовах війни ми маємо пристосовуватися. Ворог спрямував зброю на енергетичну інфраструктуру країни, і як наслідок - маємо блекаути через дефіцит енергетичної потужності в системі.
Через постійні обстріли енергооб’єктів виникає необхідність підтримувати баланс усієї системи. А оскільки дефіцит потужності у об’єднаній енергосистемі України є динамічним - через пошкодження магістральних мереж та генеруючих потужностей - часто обмеження вводяться в ручному режимі. Тому і маємо відключення світла, і скільки так буде тривати – невідомо.
-До речі, як же відбуваються відключення електроенергії ? Поясніть. Адже з цього приводу є дуже багато наріканнь від населення...
- «Укренерго» визначає обсяги споживання електроенергії для кожної області конкретно. І перевищувати ці рамки не можна, так як при їх перевищенні настає розвал енергосистеми. Ось тому нормативним документом і визначено час: усього не більше 15 хвилин на виконання команди диспетчера НЕК «Укренерго» щодо обмеження потужностей.
Відповідно відбуваються відключення в регіонах і населених пунктах. Відключення відбуваються часто і вони не завжди повністю відповідають графікам, які, до речі, енергетики беруть до виконання після погодження військових адміністрацій щодо наявності в них об’єктів критичної інфраструктури, які не можуть відключатися.
Виходить, високовольтні лінії з таким обмеженням залишаються з напругою, і як наслідок - у одних відключають світло частіше, інших – рідше, а у когось не вимикають узагалі. Так, це викликає обурення, але потрібно розуміти, що зараз в країні війна, і енергоживлення подають постійно лише на ті ділянки мереж, де є лікувальні заклади, військові об’єкти, об’єкти тепломереж, водозабезпечення та водовідведення.
Зараз ситуація така, що маємо економити електроенергію, а коли на якійсь ділянці виникає перенапруга, диспетчерський центр керування мереж магістральних ліній цілком має право відключити її від живлення.
Складно і незручно, але це дає свій результат : таким чином нам вдається підтримувати роботу енергооб’єктів в умовах серйозного дефіциту генерації і збалансувати та підтримувати енергосистему України у робочому стані.
- А що скажете з приводу роботи вашої команди, працівників? Хотілося би більше про це почути.
- Якщо говорити про роботу нашої організації, то скажу так, що основна цінність – це люди, які тут працюють. Колектив старанно і злагоджено виконує свою роботу, функціонуючи як єдине ціле. У нас у всіх одне велике горе – війна. Близько десяти наших працівників стали до лав ЗСУ, аби боронити країну там, на фронті. Ми працюємо тут, в тилу, і вносимо свій вклад у нашу майбутню Перемогу, наближаючи її : періодично переказуємо кошти на потреби ЗСУ, передаємо їм продукти харчування та одяг, проводимо благодійні акції та спортивні змагання, а отримані кошти відправляємо на потреби українських військ і наших мобілізованих колег.
Не зважаючи на те, що настрій далеко не урочистий, хочеться привітати увесь наш колектив, колег-енергетиків, а також ветеранів енергетичної галузі Ніжинського РЕМу з професійним святом і подякувати за їх нелегку роботу.
Побажати їм та їхнім родинам здоров’я, добробуту і любові . А усім українцям - мирного неба, а ми потурбуємося щоб наша енергосистема відновила свою роботу у належному, звичному для нас режимі.
***
Від редакції
В цей День ми також приєднуємося до привітань на адресу наших енергетиків та електриків. Ви заряджаєте енергією кожне наше свято, робите затишним наше повсякдення, нехай і ваш професійний день буде наповнений світлом і теплом наших щирих привітань! Хай буде світло! А усім українцям бажаємо терпіння. Переживемо, зможемо! Разом до Перемоги!