У селі Отрохи Чернігівського району виявили сліди бурого ведмедя. Про це в соцмережі розповів засновник природничого центру «Міжрічинська пуща» Андрій Сагайдак. Новина спричинила неабиякий інтерес серед жителів нашої області. Одні казали, що це вигадка, інші – навпаки, що сліди дійсно ведмежі. Тож чи був ведмідь на Чернігівщині, вирішили поцікавитися в чернігівського зоолога Олександра Федуна.
«Я не чув, щоб із тим ведмедем хтось зустрівся. Сам я бачив тільки сліди, вони дійсно ведмежі. Нині відбувається цікавий процес розселення тварин. Наприклад, у Чорнобильській зоні ведмеді з’явилися декілька років тому. Їх там вивчають знайомі зоологи, аналізи різні проводять, є проєкти із закордонними науковцями.
Яка причина розселення, що вже аж на Лівобережжя вони перейшли, хтозна. Поки можемо лише факт констатувати. Ведмідь міг зайти або з Чорнобильської зони, або з Білорусі. На Сумщині ведмеді з брянських лісів заходили до Старогутського парку», – розповідає Олександр Федун.
За словами зоолога, ведмідь – це великий ссавець, якому потрібно багато їжі, а їсть він усе – від комах і корінців до трупів тварин.
«Може, вони й переселяться. Будемо спостерігати за ситуацією. Як переселяться, з погляду біології, це добре, бо більше біорізноманіття буде. А щодо людей… Можливо, й виникне певна небезпека для грибників і збирачів ягід. Хоча в білорусі і на брянщині ведмеді є, і не чутно, щоб ці тварини нападали на людей.
Востаннє ведмедя в природі на Чернігівщині бачили у 30-х роках минулого сторіччя. Саме тоді вбили останнього ведмедя на Поліссі», – розповів зоолог.
Якщо ж таки доведеться зустріти ведмедя у лісі, не варто панікувати і бігти – ведмеді бігають швидше, ніж люди. Не варто намагатися сховатися на дереві – ведмеді чудово лазять по деревах. Не варто лягати й удавати мертвого – це вкрай ризикована стратегія. Швидко, але спокійно треба змінити напрямок руху та відійти.
Ірина Осташко