
Щодня ми бачимо стільки різної інформації, що голова йде обертом. Одні ресурси змальовують ледь не ядерний апокаліпсис, інші малюють підозріло оптимістичні прогнози. Тож що насправді чекає на Чернігівщину у випадку підриву ЗАЕС і чи можна якось запобігти можливій небезпепці? Спробуємо розібратися.
Чи “долетить до нас”?
Одностайно експерти сходяться лише в одному: так, як у 1986-му, не буде, тому що більшість блоків ЗАЕС перебувають у стані холодного зупину, ядерної реакції там нема. Лише один енергоблок наразі в режимі гарячого зупину, але якщо підірвати його, такої катастрофи, як у Чорнобилі чи Фукусімі все одно не станеться. Але радіаційні наслідки все одно будуть дуже й дуже неприємними й завдадуть шкоди багатьом українцям.
Видання ЦЕНЗОР.НЕТ поспілкувалося з Іваном Коновальцем, завідувачем відділу інформатики навколишнього середовища Інституту проблем математичних машин та систем НАН України. Пан Коновальцев опрацював 150 різних метеоролічних сценаріїв, за якими можуть розвиватись події на ЗАЕС у разі вибуху і пояснив, що найбільшої шкоди зазнає населення, яке проживає у радіусі 20 км від ЗАЕС за напрямком вітру. Ця територія стане зоною відчуження, всіх людей звідти треба буде евакуйовувати. А от до столиці, а відтак і до Ніжина та до Чернігова далеченько, короткоживучі радіонукліди частково розпадуться раніше, ніж дістануться до нас. Хоча нам теж є через що нервувати. А саме через цезій та стронцій, довгоживучі радіонукліди, Вони у будь-якому випадку є в реакторі і можуть спричинити шкоду здоров'ю людей, що знаходяться на відстані 500 км від місця вибуху. Але тут не йдеться про евакуацію або неминучу загибель від променевої хвороби. Просто з часом дещо зросте захворюваність на онкології та серцево-судинні захворювання, але цей процес і так відбувається у сучасному світі. Експерт запевняє, що навіть за найгіршого розвитку подій катастрофа буде в півтора рази меншою за трагедію у Фукусімі, а землі, непридатні для сільськогосподарської обробки та проживання людей, простягатимуться суцільною смугою в 10 км завширшки та 170 км завдовжки. Втім окремі забруднені плями можуть утворюватися і на відстані до 500 метрів від епіцентру вибуху.
Детальніше за посиланням>>>
Калію йодид: панацея, плацебо чи отрута?
Улюблений доктор країни Євген Комаровький дуже чітко й конкретно роз'яснив усі питання щодо калію йодиду, який більшість переляканих українців вважає ледь не панацеєю від радіації, а деякі готові ковтати “чарівні” пігулки превентивно. Отже, що потрібно знати про цей препарат та його вживання за словами доктора?
Йодид калію – профілактичні таблетки, які приймають при викиді у повітря радіоактивного йоду: при аварії на атомній станції або вибуху ядерної бомби. Радіоактивний йод – це штучний йод, який при викиді починає накопичувати щитовидна залоза людини, і це становить загрозу для життя. Щоб цього не сталося, і треба приймати йодид калію: він запобігає накопиченню радіоактивного йоду. Але не можна ковтати пігулку самовільно, тим більш завчасно, до катастрофи. Це можна робити лише якщо лихо таки сталося і є витік радіоактивного йоду, про що повідомлять уповноважені органи.
У випадку, якщо сталося найгірше і державні органи поінформували населення про необхідність прийому препарату, доктор Комаровський вказує наступне дозування:
- від 13 до 40 років – 1/2 таблетки;
- від 3 до 12 років – 1/4 таблетки;
- від 1 місяця до 3 років – 1/8 таблетки.
Для дітей віком до 1 місяця потрібно 1/16 таблетки.
Людям, старшим за 40 років, приймати калію йодид не треба, бо в цьому віці обмін речовин у щитовидці сповільнюється, вона вже не може накопичити небезпечну кількість радіоактивного йоду. Тому таблетка лише завдасть шкоди.
Краще за все буде тримати у домашній аптечці окрім таблеток калію йодиду з розрахунку на родину ще марлеві маски для дихання, а також препарати, що містять натрію альгінат та алюмінію гідроксид. Вони нейтралізують радіонукліди та зменшують ризик того, що радіонукліди зі шлунку потраплять до крові. Такі препарати можна придбати в аптеці.
Ми все ж сподіваємося, що у росіян все ж є хоч якась подоба мізків і вони не опустяться так низько, щоб влаштувати ядерний вибух на ЗАЕС. Але поки вони більше нагадують мавп з гранатою, аніж розумних істот, тому, хоч і сподіваємось на краще, але готуємось до найгіршого. І хай цього найгіршого не станеться.
Ольга Мелашенко
Чернігівська Медіа Група
Приєднуйтесь до Телеграм каналу https://t.me/My_Nizhyn та Вайбер