Завантаження ...
banner
banner

Розмова з ніжинським психологом: як правильно висловлювати негативні емоції?

Розмова з ніжинським психологом: як правильно висловлювати негативні емоції? фото

Пару років війни значно загартували нас, але що за цим стоїть: втома, стрес, тривога, страх за себе та близьких. Тому зараз особливо важливо піклуватися про своє ментальне здоров’я та вчасно говорити з психологами про те, що турбує, щоб мати сили продовжувати боротьбу й «вижити» ментально.

Чому небезпечно тамувати гнів і як навчитися правильно висловлювати негативні емоції?

MYNIZHYN.com поговорив про це з кандидатом психологічних наук, доцентом НДУ ім. М. Гоголя; практичним психологом Олександром Пісоцьким

Гнів це емоція, яку людина переживає, коли почувається знервованою, роздратованою, має сильне почуття обурення, що зазвичай призводить до спалаху злості, що спрямована на інших людей або речі.
Якщо «тримати у собі» гнів, то він буде поступово накопичуватися і в один момент (як правило, у самий непотрібний) наступить розрядка, зрив, спалах злості, які складно буде контролювати.

Тому тримати гнів, як і будь-яку іншу негативну емоцію, не варто. Більш ефективний спосіб – прожити та відпустити емоцію, але при цьому варто обрати найбільш безпечний спосіб його прояву.

По-перше, уясніть для себе основні ознаки гніву, як правило – це підвищення голосу, глибоке дихання, стиснуті кулаки, напружені м’язи.
По друге, спробуйте контролювати свої тілесні реакції: повільно стискати кулаки або м’яти (розминати) у руках якийсь безпечний предмет (наприклад, носову хустинку), рухати вгору-вниз плечима, напружувати м’язи біцепсів тощо. Але ще раз завважу: все робити потрібно досить-таки повільно і постійно контролювати ці рухи.
По-третє, спробуйте опанувати себе. Для цього змініть тон розмови, але перш за все «візьміть паузу» перед тим як відповісти. Вийдіть із кімнати, помовчіть деякий час, глибоко дихайте, рахуйте, можна, навіть, поприсідати, що зменшить інтенсивність емоції. Це дозволить знайти причину гніву, адже у більшості випадків гнів є вторинним проявом іншої емоції (наприклад, агресії, страху, невдоволеності чимось).
По-четверте, спробуйте змінити тему розмови, що дозволить змінити і настрій, і ставлення до ситуації, що призвела до виникнення гніву. Це допоможе обдумати пізніше причини виникнення негативної реакції.
По-п’яте, коли емоції «вляглися» спробуйте розслабитися більшою мірою: книга, кінофільм, прогулянка, спортивні ігри. Це сприятиме знаходженню більш ефективних шляхів вирішення ситуації

Раніше ми писали: Як швидко зняти стрес: п'ять найкращих вправ

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: