Покладені в каміння відлиті історії, які віддзеркалюють дух та спадщину міста, залишаються вічними свідками минулого. У другій частині нашого фоторепортажу ми продовжимо подорож усередину часу, розглядаючи нові пам'ятники Ніжина та розкриваючи їхню унікальну історію.
Фото: Пам’ятник Марії Заньковецькій
Його встановили у 1993 році. Автор – український скульптор Олександр Скобліков.
Фото: Пам'ятний знак на честь 370-річниці утворення Ніжинського козацького полку.
20 липня 2018 року відбулося урочисте його відкриття. Святий отець Михаїл Якубів освятив пам'ятний знак та провів молебень з нагоди 370-річниці утворення Ніжинського козацького полку.
Фото: Пам’ятний знак – «Козацька гармата»
Встановлений у 2020 році за ініціативою Ніжинського краєзнавчого музею. Ескіз меморіальної дошки виконала - Аліною Овдієнко, а саму дошку виготовив "Граніт Сервіс". Ця гармата була встановлена спільними зусиллями благодійників і громадськості.
Фото: Пам’ятник Якову Батюку
Він був встановлений у 1967 році. Скульптор – Гутман Григорій Петрович. У 1984 році почали знімати фільм про єдиного сліпого адвоката в світі, більшість натурних зйомок було зроблено в Ніжині.
Фото: Пам’ятник Юрію Лисянському
Він був встановлений у 1975 році. Скульптор – Костянтин Васильович Годулян. У 2019 році якір, який знаходиться біля пам’ятника, намагалися поцупити, що було вчасно помічено та виправлено.
Фото: Пам'ятник вчительці в Ніжині
Перший пам’ятник вчительці в Україні був встановлений у 1990 році. Ініціатор створення – Федір Степанович Арват. Скульптор Анатолій Михайлович Гончар, архітектор В’ячеслав Григорович Баранько.
Фото: Пам’ятник Любі Губіній
Він встановлений у 1975 році. Автори – Н. О. Ковальчук, Г. М. Моргунов. У 2023 році його було відреставровано та перенесено, бо готувався ще один меморіал. Такі події викликали невдоволення у містян, які думали, що пам’ятник намагаються знести.
Фото: Пам’ятник графу Іллі Безбородьку
Він був демонтований у часи СРСР, але у 1990 році його знайшли та відновили.
Фото: Пам’ятник Богдану Хмельницькому
Він був встановлений у вересні 1993 року з нагоди святкування 1000-ліття від часу заснування Ніжина. Скульптор – О. О. Ковальов.
Фото: Пам’ятник жертвам Голодоморів і політичних репресій
20 листопада 2008 року на місці старої в’язниці відкрито пам’ятник жертвам Голодоморів і політичних репресій. Автор - архітектор Григорій Шмаровоз, роботи виконували працівники ТОВ «Чернігівська реставраційна майстерня та комунального підприємства «Шляховик». Пам'ятник складається з кількох частин: металева конструкція, що символізує вхід до в'язниці з залишками гратів. Перед нею гранітна стела, поділена пройомом у вигляді хреста. Між ними висить дзвін. На лівій стелі викарбовані матір з двома знесиленими дітьми.
Фото: Пам'ятний знак Сергію Корольову
Він встановлений на місці будинку, в якому він провів свої дитячі роки.
Фото: Пам'ятний знак на честь працівників механічного заводу, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни
Він був встановлений у 1965 році.
Фото: Меморіальний знак Олександру Кониському
18 серпня 2016 року відбулось урочисте відкриття меморіального знаку, присвяченого Олександру Яковичу Кониському — українському письменнику, лексикографу, перекладачу, громадському діячеві, авторові слів пісні "Молитва за Україну" та перекладу "Щоденника" Т.Г. Шевченка. Знак встановлено на місці, де раніше знаходилося Ніжинське повітове училище, в якому в 1844-1849 роках навчався письменник.
Подорожуючи серед пам'ятників Ніжина, ми занурювалися в таємничий світ минулого, де кожен камінь несе в собі неповторну історію. Але наша подорож тільки розпочалася. Запрошуємо вас відкрити нові сторінки цього фоторепортажу, де ми продовжимо відшукувати намистини спадщини Ніжина та ділитися їхньою величчю з вами.
Як повідомляв MYNIZHYN, подейкують, що Ніжин — прекрасний у будь-яку пору року, але кожному з нас найбільше подобається місто чи то в заметах іскристого снігу, чи то в квітучих вулицях, чи то в жовтогарячих барвах осені, чи то в ранкових теплих сонячних проміннях...