У книжці під назвою «Чернігів у війні 2022: голоси очевидців» умістили 24 інтерв’ю з жителями Чернігівщини, котрі пережили окупацію й ізоляцію. Аудіосвідчення жителів Городнянської, Ріпкінської, Михайло-Коцюбинської та Чернігівської громад команда дослідників-науковців збирала протягом двох років, — пише ЧеLine.
«Це насправді колективна робота дослідників-науковців, які в 2022 році взяли на себе відповідальність виїжджати в деокуповані села Чернігівщини, а також у деблокований Чернігів і записувати свідчення або спогади мирного населення, яке пережило події розстріляної весни 2022 року. Ми розпитували людей не про воєнні історії, ми розпитували їх про їхні відчуття, що їм снилося напередодні війни, чи готувалися вони до неї, що збирали в тривожну валізку, якщо її збирали, перші відчуття або звідки вони почули, що повномасштабна війна почалася», — розповідає Катерина Литвин – заступниця начальника управління культури і туризму ЧМР.
Після роботи зі збирання необхідного матеріалу розпочалася кропітка праця з його розшифрування та укомплектування для майбутньої книжки. Цікавим є те, що в тексті книжці максимально збережений автентичний говір, характерний для жителів Чернігівщини.
У книжці на початку кожної зі статей розміщений QR-код, відсканувавши який читач має змогу почути аудіоуривок з інтерв’ю, а також наприкінці книги є QR-код із посиланням на гугл-диск – тут розміщені фотодокази звірств росіян на Чернігівщині.
До книжки автори додали також унікальний словник, у якому вмістили «лексикон війни» – слова та словосполучення, які жителі області активно використовували під час активних бойових дій на території області.
«Ми вирішили зробити новинку – ми подали не словник, ми подали лексикон війни: як люди називали військову техніку, як люди називали окупантів, який перелік побутових речей притаманний саме нашому регіону», — розповідає Катерина Литвин – заступниця начальника управління культури і туризму ЧМР.
Усі зібрані матеріали команда дослідників передала до архіву з правом відкривати їх лише через кілька десятків років. Таким чином науковці прагнуть передати наступним поколінням цінні матеріали для вивчення подій повномасштабного вторгнення.
«Півтори тисячі екземплярів видано українською мовою, а 500 англомовних ми чекаємо вже наприкінці цього місяця, щоб розсилати в наукові установи, інституції задля того, аби ця книжка максимально була в Україні та щоб про Чернігівщину знали», — говорить Катерина Литвин.
Журналіст: Таліна Тарасенко
Оператор: Сергій Бутько
Нагадаємо, як правильно говорити з людьми з інвалідністю, про етику спілкування, як навчити дітей етичного спілкування з людьми з інвалідністю — розповіла гостя програми "Полудень" на "Українському Радіо Чернігів" психологиня, консультантка-терапевтка з військової та кризової психології Наталія Павленко.