Ніжин – старовинне українське місто з багатою історією, відоме своєю архітектурою, культурною спадщиною та освітніми традиціями. У минулому воно було важливим торгівельним центром на шляху з Європи до Азії, а також осередком освіти завдяки Ніжинському ліцею, де навчався Микола Гоголь. Сьогодні Ніжин зберігає свій історичний колорит і привертає увагу туристів та науковців.
У цьому інтерв’ю Роман Авраменко розповідає про сторінки історії Ніжина, згадує про його архітектурні перлини, втрачений культурний спадок та людей, які залишили слід у житті міста. Ми дізнаємося, як краєзнавці музею працюють над збереженням пам’яті про минуле та чому історія Ніжина залишається актуальною назавжди.
Фото: Роман Авраменко
– Як ви почали свою роботу екскурсоводом? Що вас надихнуло досліджувати історію саме Ніжина?
– Першим кроком було влаштування на посаду наукового співробітника до Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського, а одним із посадових обов’язків було проведення екскурсій. Мені дуже подобається проходити по місту і знати його історію.
- Які епохи чи періоди в історії Ніжина для вас є найцікавішими? Чому?
- Мені дуже подобається історія XIX ст. Здається, Ніжин у ті часи був неймовірно гарним, сповненим унікальної архітектури та атмосфери. На жаль, через руйнівний вплив радянської влади багато чого з того спадку ми більше не можемо побачити. А також мені цікаві події в Ніжині під час Другої світової війни, завдяки Якову Петровичу Батюку – незрячому підпільнику, який діяв у місті. Оскільки я сам майже не бачу, його історія є для мене надзвичайно близькою та надихає мене.
- Чи є у вас улюблені місця або об’єкти, які ви особливо любите показувати під час екскурсій?
- Так, на жаль, мої улюблені об’єкти – це ті, яких вже не має: Ніжинська Успенська церква (знищена «червою владою»), будинок Дворянського зібрання (знищений нацистами), а також дзвіниця Всіхсвятського собору (також знищена більшовиками). Ці будинки назавжди зафіксовані на фотоплівці. Вони у нашій пам’яті залишилися великими, ошатними. Коли я дивлюся на фото, то «серце просто кров’ю обливається» через «тупість» та невігластво тодішніх режимів.
- Які маловідомі або несподівані факти про Ніжин ви відкрили під час роботи?
- Історія ніжинського трамвая. І знову мені прикро, що через буремні події початку ХХ ст. наше місто залишилося без такого престижного громадського транспорту.
Фото: Роман Авраменко під час екскурсії
- Як ви вважаєте, яке значення має Ніжин для історії України загалом?
- Величезне, адже свого часу Ніжин був центром найбільшого козацького полку в державі Хмельницького, величезним торгівельним містом. Він був найбільшим на Лівобережній Україні. А також дав українській історії, культурі, науці досить багато достойних представників.
- Як за останні роки змінилося сприйняття Ніжина серед туристів та місцевих жителів? Чи зросла цікавість до його історії?
- Взагалі з початку повномасштабного вторгнення українці стали більше цікавитися своєю історією та Ніжином, зокрема. А також туристів з інших міст приємно вражає наш чистий та доглянутий Ніжин (говорять, що навіть у мільйонниках – гірше).
- Чи є в Ніжині об'єкти, які, на вашу думку, заслуговують на більшу увагу з боку дослідників або туристів?
- Взагалі рівень досліджень Ніжина є на досить високому рівні, завдяки працівникам Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського, викладачам НДУ ім. М. Гоголя, краєзнавцям та небайдужим ніжинцям. А, що стосується туристів, то складно сказати, адже не всі об’єкти ми можемо показати, тому що частина з них знаходиться далеко від центру міста.
- Як ви бачите розвиток туристичних маршрутів у Ніжині? Чи є плани або проєкти для залучення більшої кількості відвідувачів до міста?
- Плани є, але має закінчитися війна, тому що всі екскурсійні маршрути прив’язані до укриття.
- Як про Вас дізнаються люди?
- У мене є сторінки в різних соцмережах: Facebook, Instagram, TikTok, або звертаються в музей.
- Які поради ви б дали тим, хто планує вперше приїхати до Ніжина? На що обов'язково варто звернути увагу?
- Не читайте Вікіпедію, бо там зустрічається дуже багато міфів. Обов’язково виділяйте хоча б один день, щоб познайомитися з містом максимально.
Завдяки цьому інтерв’ю ми зрозуміли, як краєзнавці працюють над збереженням пам’яті про Ніжин та як відкрити місто для туристів і навчити нові покоління цінувати історію.
Як повідомляв MYNIZHYN, закоханий в історію Ніжина незвичний екскурсовод, до якого записуються у чергу: інтерв'ю з Романом Авраменком.