
Наша постійна рубрика: задай питання юристу.
На сторінках нашого видання час від часу ми публікуємо розмови з ніжинськими фахівцями – психологами та юристами.
До редакції MYNIZHYN неодноразово звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста: спадщину під час війни, кредити, відстрочка від призову на військову службу, сімейні та побутові справи, тощо.
Раніше ми писали: Зміна контракту в ЗСУ: розмова з юристом
До прикладу – ось одне із них: Доброго дня! Ми переселенці і виникає таке питання: як мені діяти, куди звертатися, якщо батько дитини зараз в ЗСУ, а записати дитину на нього треба вже зараз.
Дане питання коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент - Марина Ларченко
Як записати батька у свідоцтво про народження, якщо він наразі проходить службу в ЗСУ? Відповідь залежить від того, чи перебувають батьки дитини у зареєстрованому шлюбі:
Якщо батьки перебувають у шлюбі, то батько автоматично вважається батьком дитини, і його дані вносяться до актового запису на підставі свідоцтва про шлюб.
Можна звернутись до будь-якого відділу ДРАЦС (наприклад, у м. Ніжин – Ніжинський відділ ДРАЦС Північно-Східного МРУ Міністерства юстиції) або через портал “Дія” – доступна послуга онлайн-реєстрації народження.
При онлайн реєстрації це можна зробити лише з компʼютера або ноутбука (“Дія” в телефоні має обмежений функціонал). Алгоритм дій є наступним:
1. Зареєструйтеся або авторизуйтеся на порталі в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.
2. Заповніть онлайн-форму та виберіть додаткові послуги, які ви хочете замовити.
3. Підпишіть заяву електронним підписом. Другому з батьків потрібно підписати заяву своїм електронним підписом якщо:
- батько та матір дитини не перебувають в офіційному шлюбі
- батько та матір дитини мають різні прізвища
- батько та матір дитини зареєстровані за різними адресами (у випадку замовлення послуги з реєстрації місця проживання дитини)
- допомогу при народженні, допомогу багатодітним та/або компенсацію за пакунок малюка отримуватиме матір, а заяву подає батько (і навпаки).
Посилання на заяву на порталі Дія надійде другому з батьків на електронну пошту.
4. Заяву про держреєстрацію народження буде автоматично надіслано до обраного відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).
5. Щойно свідоцтво про народження буде готове, ви отримаєте лист на електронну пошту. Забрати свідоцтво у відділі ДРАЦС може той з батьків, хто підписав заяву.
Якщо вам подобається варіант офлайн, то:
1. Зверніться до адміністратора послуги єМалятко в пологовому будинку або до відділення ДРАЦС чи ЦНАПу.
Зверніть увагу: на територіях, що в зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях відділення ДРАЦС та ЦНАПи не працюють.
2. Підготуйте оригінали паспортів обох батьків. Також вам знадобиться номер медичного висновку про народження. Перевірте, чи видає ваш пологовий будинок медичні висновки, тут. Якщо пологового будинку немає у цьому переліку – вам видадуть медичне свідоцтво про народження (форма 103/о). Під час заповнення заяви також знадобиться інформація:
- про ідентифікаційні номери обох батьків (за наявності)
- зі свідоцтва про шлюб (дата, місце та орган, що уклав шлюб)
- УНЗР хоча б одного з батьків – для замовлення послуги з присвоєння УНЗР дитині
- номер банківського рахунку у форматі IBAN – для замовлення послуги з призначення допомоги при народженні
3. Під час заповнення заяви потрібна присутність обох батьків, якщо батько та матір дитини не перебувають в офіційному шлюбі.
4. Якщо батько та матір дитини мають різні прізвища, потрібна присутність обох батьків або нотаріальна довіреність та згода відсутнього з них щодо присвоєння дитині прізвища.
5. Якщо батько та матір дитини зареєстровані за різними адресами, потрібна присутність обох батьків або нотаріальна довіреність та згода відсутнього з них щодо реєстрації народженої дитини з одним із батьків.
6. Зверніть увагу! Ви не зможете отримати послугу онлайн або офлайн, якщо:
- у вашої дитини уже є свідоцтво про народження;
- у пологовому будинку вам видали медичне свідоцтво про народження старого зразка (форма 103/о);
- дитина народилася поза лікувальним закладом;
- дитина народилася поза межами України;
- один з батьків дитини є громадянином іншої країни;
- шлюб між батьком та матір'ю було укладено в іншій країні.
Важливо: реєстрація народження має відбутися протягом 1 місяця з моменту народження.
Якщо батьки не перебувають у шлюбі, то потрібно оформити визнання батьківства. Якщо батько не може бути присутнім через службу у ЗСУ, діє спеціальна процедура. Якщо є доступ до нотаріуса, батько може оформити нотаріально посвідчену заяву про визнання батьківства.
Згідно зі статтею 126 Сімейного кодексу України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.
За статтею 128 СКУ за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст.126, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Також згідно з Наказом Мінюсту від 18.10.2000 № 52/5 Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, державна реєстрація народження проводиться за заявою про державну реєстрацію народження батьків дитини чи одного з них, а в разі смерті батьків або в разі, якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження, - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилась дитина або в якому наразі перебуває.
Заява формується за допомогою програмних засобів Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Якщо батьки або один з них бажає отримати послуги, передбачені комплексною послугою «єМалятко», заява формується за допомогою програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.
У разі якщо заяву про державну реєстрацію народження подано в електронній формі, у центрі надання адміністративних послуг або у закладі охорони здоров’я актовий запис про народження складається без присутності заявника. Про особливості проведення такої державної реєстрації народження проставляється відповідна відмітка у графі «Для відміток» актового запису про народження.
Крім цього, Наказом Мінюсту від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до
Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.
Також питання необхідних для реєстрації дитини документів визначаються Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04 березня 2022 року
№ 407 «Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07 березня 2022 року за № 293/37629.
Раніше ми писали: Чи можуть мобілізувати під час розгляду заяви на відстрочку: консультація юриста