Ніжинець переніс першу в Чернігові надскладну "безкровну" операцію на серці
30 Вересня 2016
2131
Поділитися:
Надскладну операцію на серці переніс 52-річний Григорій Чернега з Ніжина. Провела її команда фахівців Центру кардіохірургії, судинної хірургії та малоінвазивної кардіології Чернігівської міської лікарні №2
Реклама:
Надскладну операцію на серці переніс 52-річний Григорій Чернега з Ніжина. Провела її команда фахівців Центру кардіохірургії, судинної хірургії та малоінвазивної кардіології Чернігівської міської лікарні №2 під керівництвом київського кардіохірурга Ігоря Венгера. На Чернігівщині він працює більше півроку, за цей час провів 42 кардіохірургічних операцій.
Ця операція була особливою не тільки через загальний стан пацієнта, але й через те, що через свої релігійні переконання хворий був категорично проти використання донорської крові.
Серцеві проблеми
Через 5 днів Григорія Васильовича вже перевели з реанімації до загальної палати. Дружина Григорія Чернеги, 42-річна Оксана Василівна, не відходила від чоловіка: «Гришо, може, води? Подушку поправити? Допомогти сісти? .. »
- Йду на поправку, - бадьорився Григорій Васильович. - Ще є слабкість, важко дихати, але потроху з'являється апетит, поліпшується настрій.
Про серцеві проблеми Григорія Васильовича розповів Ігор Венгер:
- У пацієнта були вражені три з чотирьох клапанів серця: аортальний, мітральний та трикуспідальний (або тристулковий), на всіх була яскраво виражена недостатність. Також у чоловіка вроджений порок серця - у нього аортальний клапан двостулковий, хоча в нормі повинно бути три стулки. Виникла необхідність в заміні цього та мітрального клапана й корекції трикуспідального.
- В Інтернеті я начитався, що від хвороб серця багато хто помирає, - продовжив Григорій Васильович. - Чималий відсоток смертей через те, що проблеми запущені, що люди уникають операцій. А чим раніше їх зробити, тим більше надії на позитивний результат. Цей аргумент підштовхнув мене зважитися на операцію.
-І все одно ми цілий рік збиралися, шукали гроші на неї, - приєдналася до розмови Оксана Василівна. - В Інституті Амосова (Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова. - Авт.) нам повідомили, що на операцію потрібно близько 65 тисяч гривень. Звичайно, таких грошей у нас не було. Ми стали шукати вихід із цієї ситуації й дізналися, що держава ці клапани дає безкоштовно. Інститут відправив офіційний лист до обласного управління охорони здоров'я. Спочатку нам виділили тільки один клапан. Ми вирішили ще почекати. Згодом з'явився й другий, а також оксигенатор (пристрій, призначений для насичення крові киснем). Ми налаштовувалися на операцію в Києві. З'ясувалося, що необхідна коронарографія (рентгеноконтрастний метод дослідження ішемічної хвороби серця (ІХС), який дозволяє найбільш точно визначити характер, місце й ступінь звуження коронарної артерії.-Авт.), і що її можна зробити за місцем проживання. Нам порадили, що в Чернігівському центрі коронарографія дешевша, ніж у Києві та інших медичних закладах області. Лікар, який її робив, запитав: «А чому ви хочете оперуватися в Києві?» Ми просто не знали, що таку операцію можуть зробити й тут. Познайомилися з Ігорем Васильовичем. У розмові з ним попередили, що ми проти використання донорської крові.
На моє запитання: «Чому?» - Оксана Василівна пояснила, що вони з чоловіком належать до релігійної організації «Свідки Єгови».
- У Біблії сказано, що після потопу Бог дав Ною та його сім'ї таку вказівку: «Усе живе, що рухається, буде вам за їжу ... Тільки плоті з її душею та кров'ю не їжте тоді ...» (Старий Заповіт , Буття, гл. 9: 1-4).
Крім особистого прохання пацієнта, для «безкровної» операції була й інша причина - переконання лікаря: - На сьогодні кількість здорових людей, які можуть бути донорами, не така велика, оскільки багато з них перенесли вірусні гепатити, хворіють на СНІД, мають інші протипоказання для донорства. Тому на станціях переливання крові буває дефіцит, особливо при рідкісних групах крові, як наприклад, четвертої з негативним резусом. У зв'язку з цим, ми плануємо й надалі впроваджувати технологію «безкровної медицини», щоб у майбутньому звести до мінімуму застосування донорської крові.
І ближче, й дешевше
15 вересня Григорію Васильовичу зробили коронарографію, а 21-го прооперували.
- Ми зробили пацієнтові протезування аортального та мітрального клапанів й анулоплікацію (звуження фіброзного кільця) тристулкового клапана (це пластична операція зі збереженням його тканин), - пояснює кардіохірург. - Завдяки застосуванню кісткового воску, гемостатичної губки і т.д. Нам вдалося звести крововтрату до мінімуму, що дозволило обійтися без препаратів крові. Показники гемоглобіну перед операцією та після неї майже не відрізнялися. Операція такої складності й тривалості (близько 7 годин) без консервованої крові в Чернігові проводилась вперше.
Обійшлася вона Григорієві набагато дешевше, ніж вони витратили б у Києві. Ігор Венгер пояснює, із чим це пов'язано:
- Хоча допомога держави й невелика, але деякі витратні матеріали (наприклад, протези клапанів, електрокардіостимулятори, електрооксігулятори тощо) за державні кошти у нас поки є.
- До того ж мені сюди їздити і ближче, і дешевше, та й родичі у нас тут є, у яких можна залишитися, - назвала ще одну перевагу операції в Чернігові Оксана Василівна.
- І ще не забудьте написати від всієї нашої палати, який гарний лікар Ігор Васильович, - відгукнувся чоловік із сусіднього ліжка. Того дня 68-річний Олександр Яресько вже чекав виписки. - Я переніс інфаркт, мені в Центрі зробили аортокоронарне шунтування. А ще один сусід по палаті приїхав сюди зі Славутича, хоч це вже й Київська область (54-річний Микола Ткаченко дізнався про Центр випадково, і 15 вересня йому теж провели АКШ. - Авт.). Розкажіть усім, нехай в нашій області та за її межами знають, що є такий Центр і такий фахівець.
Додамо, що Центр кардіохірургії, судинної хірургії та малоінвазивної кардіології знаходиться в Чернігівській міській лікарні №2 на 9-му поверсі.
"ГАРТ" №40 (2792) від 29 вересня 2016
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: