Нещодавно на своїй сторінці в Фейсбук Владислав Попович опублікував інформацію про те, що на території Покровської церкви віднайдено дві давньоруські будівлі з залишками зернової ями та печі
Зараз маємо деякі попередні результати. Остаточні необхідно узгодити з фахівцями на конференції, що відбудеться 14 червня, бо є деякі спірні моменти. Але вже зараз можна з певністю сказати, що вперше в історії міста зафіксовані
рештки давньоруської будівлі - житло, у якій є залишки печі. Саме тому ми продовжуємо дослідження, щоб це все не втратити.
Житло з залишками печі й зернової ями
Поруч із піччю знаходяться також рештки зернової ями того самого періоду, що дає підстави вважати, що тут була давньоруська садиба. В іншому кінці розкопок маємо дві споруди доби Козаччини, які фіксуються до трьох круглих стовпів. Це все дуже схоже на систему укріплень (це будемо з'ясовувати надалі з колегами).
Якщо ми справді підтвердимо згадані факти, то матимемо те, що шукали в місті всі ці роки. Після цього можна буде сказати й підтвердити, що тут дійсно було укріплене поселення - городище, яке можна прив'язати до Нежатина.
Отримали величезну колекцію знахідок - близько 200 індивідуальних. Кераміку ж дівчата рахують (я вже навіть збився з рахунку, але маємо десь 1000 фрагментів). Буде дуже гарна експозиція, над чим восени-взимку потрібно попрацювати й добряче “попотіти”. Однак колекція нашого музею значно поповниться.
Частина віднайдених знахідок
Характерним є те, що маємо класичний набір речей давньоруської будівлі: прясельця, кераміку, скляні браслети, що поки що датується XII століттям. Потрібно ще зафіксувати прошарок, від якого походить кераміка. Можливо, тоді знайдеться щось більше, але однозначно вона є давнішою за Русь. Реклама:
За всю мою роботу в Ніжині подібні речі бачу вперше. Навіть, якщо виявиться, що козацькі споруди є не системою укріплень, то це буде ще цікавіше. Ми всі звикли вважати, що місто було козацьким полковим, а де і як воно було розміщено археологічно жодного разу не фіксувалося. То тепер воно ось, перед очима. Єдиний момент - для отримання повного результату нам доведеться як мінімум років три попрацювати.
- Чому такий тривалий час?
Зараз маємо глибину 4 метри. Щоб говорити точно - укріплення це чи ні, потрібно зробити розріз до кінця схилу. А це копати ще якнайменше 4 метри. Причому, якщо подивитись на горілі прошарки, то тут їх безліч, і кожен - це окремий період та етап, який необхідно відрізнити один від одного. Це досить трудомісткий та повільний процес.
- Чи можна вважати, що ви вже знайшли Нежатин та досліджуєте стародавнє поселення?
Скажімо так, вперше в історії Ніжина археологічно зафіксовано те, що можна пов'язати з Нежатином, що вказує на активне життя часів Давньої Русі. Оскільки в літописних джерелах жодної згадки, окрім Нежатина, Нежатиної Ниви, на цій території нема, то скоріше за все - так і є. Якщо Нежатин був на території Ніжина, то він однозначно був тут.
Козацькі споруди
- Які унікальні знахідки вже є у вашому арсеналі?
Маємо козацький спис, ніж, люльку. Усі знахідки зберігаємо в лабораторії. Воно все вологе, щойно з ґрунту. Оскільки зараз почалась спека, їм не можна швидко висихати. Знайшли й рештки шкіряного одягу, підкову з залишками каблука.
Окрім відновлення історії, ми займаємося історичною реконструкцією. Хочемо, дослідивши все це, побудувати щось подібне на території Ніжина, одягнутись та примірити на собі те, що знайшли. Наприклад, знайшли рештки каблука, то я зроблю собі такі ж самі чоботи, із такої ж шкіри, нитки, підкови, яка була колись. Відбудовуватимемо спеціальний музей під відкритим небом.
Результат, який маємо на сьогодні, - шалений. Передати словами - важко. На мою думку, усі учасники експедиції підтвердять, що подібного в Ніжині ще не бачили. Ми вперше навіть зрівнялися з Новгород-Сіверськом по кількості віднайдених матеріалів, чого ніколи не було. Навіть перевершили місто в цьому плані. Там був центр князівства, завжди набагато більше знахідок, а тут маємо такий вражаючий результат.
Окрема подяка всім, хто нас підтримував, особливо, отцю Михаїлу, який “терпить” усе, що тут відбувається.
Козацький спис
- Чи маєте якісь проблеми при проведенні розкопок?
Хотілося б, звісно, більше якоїсь матеріальної підтримки, фінансування, але ми розуміємо, що ситуація в країні не дуже гладка.
Маємо перший якийсь глобальний проект, відкриваємо щось. У дечому, не вистачає і якоїсь бухгалтерської освіти при вирішенні дрібних робочих моментів, проте це перший досвід для нас, через який проходить вся Україна, і ми в тому числі.
Із боку міської влади, церкви відчуваємо повну підтримку, не вистачає тільки Михайла Булигіна. Йому присвячуємо всі наші дослідження. Ітимемо тільки вперед та працюватимемо над тим, аби зробити Ніжин привабливим туристичним осередком, який в майбутньому стане перлиною й окрасою всієї держави.