Завантаження ...
banner
banner

Чи готовий Путін поділитися "Орєшніком" з Лукашенком - Ігар Тишкевич

MsPCCPkhaHv3y4bKLfjthT9NnGZBa2-meta0JHQtdC30YvQvNGP0L3QvdGL0LkucG5n-.png

Договір про "гарантії безпеки" між РФ і Білоруссю, "єдиний ринок" електроенергії, "зняття суперечностей" у податковій і митній сферах - загальні слова, що лунали сьогодні на зустрічі Путіна і Лукашенка.

У реальності можна констатувати, що тактика "похолодання" перед електоральною компанією 2025 року дала потрібний Кремлю ефект.

У прагненні провести "безпроблемні вибори" Лукашенко почав здавати позиції, щодо яких раніше упирався довго і жорстко.

Москва поспішає максимально зав'язати на себе Мінськ, розуміючи, що:

  • Посилення впливу Китаю на події в Білорусі може призвести до поступового "витікання" союзника до потужнішого партнера. Тим більше, є приклад Казахстану, президент якого дедалі активніше демонструє Путіну його місце.
  • Після "виборів" Лукашенко знову може спробувати піти на контакт із країнами ЄС і США. І, враховуючи "фактор Трампа", відсутність єдиної стратегії на білоруському напрямку може навіть бути успішною. Тоді до "китайського балансира" додасться "європейський".
  • Лукашенко надто любить владу. Тому демонстрація "холодного ставлення" до його бажання компенсувати психологічну травму 2020 року може спрацювати. Головне - не передати куті меду.

Кремль плавно підвів оточення Лукашенка до підписання вкрай небезпечних для Білорусі (як самостійної держави) документів. Судіть самі:

Податки. Економіка РФ має сировинну основу. Білорусі - промислову. Єдині підходи до оподаткування за такої ситуації позбавляють одного з партнерів шансів на випереджальний розвиток. Тобто, залишають місце "економічного придатка", який завжди буде слабшим, ніж основний партнер.

Митниця - пам'ятаємо попередній пункт, а також транзитний статус Білорусі. Ну, і специфіку митних пільг для резидентів ВЕЗ і Технопарків. Останнє особливо важливо, але для Білорусі. А не для РФ. Тобто, подальший рух у бік координації митних режимів може призвести до деконструкції бази, яка і забезпечувала хоч якийсь технологічний розвиток країни.

Договір про "гарантії безпеки". Тут важливо дивитися, що всередині. Путін педалює тему "ядерної зброї" і так званого комплексу "Орєшнік". Це спроба демонстрації, що за будь-яких варіантів розвитку ситуації в Білорусі, зацікавлені сторони змушені будуть контактувати з Кремлем. При цьому, природно, навіть якщо ядерна зброя в Білорусі є, і навіть якщо розрекламована Путіним ракета з'явиться, контроль над застосуванням буде в Москві і тільки в Москві. Чому? А тому що "Лукашенко занадто любить владу".

І це "подвійний сигнал". З одного боку, спроба демонстрації Пекіну, що той "не встигає" зі своїм входом у білоруські процеси. З іншого - підняття ставок перед країнами Заходу і, насамперед, США.

Демонстрація готовності розширювати потенційну зону нестабільності, якщо (і тут згадуємо нещодавні заяви Путіна і Лаврова) тільки не буде задовільного для РФ компромісу щодо України.

В іншому варто почекати появи тексту договору (принаймні його відкритої частини). У Мінську такі документи традиційно будуть "страшною таємницею". А ось у Москві опублікують. І якщо там є пункт, аналогічний п.4 з "договору про стратегічне партнерство між РФ і КНДР", то Республіка Білорусь руками Лукашенка зробила колосальний стрибок до участі у великій війні.

Сам Лукашенко, цілком імовірно, сподівається "дочекатися виборів" і "відпетляти", як він це багато разів уже намагався з різним ступенем успішності. Але новий пірует, враховуючи комплекс підписаних договорів, провернути буде вкрай складно. Якщо тільки не з'явиться якась зовнішня сила, здатна "подати руку". Приклад Казахстану та Узбекистану залишає небагато місця для оптимізму.

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням