Завантаження ...
banner
banner

21 жовтня - День пам'яті жертв операції "Захід". Примусове виселення українців

21 жовтня - День пам'яті жертв операції "Захід". Примусове виселення українців фото

21 жовтня виповнюється 75 років від початку операції "Захід" - однієї з найбільш масових депортацій населення Західної України до Сибіру.

Операція "Захід" — примусове виселення населення Західної України, проведене 21 жовтня 1947 року. Головним завданням операції було послабити український визвольний рух на Західній Україні. Протягом одного дня з Західної України депортували понад 76 тис. осіб. 10 вересня 1947 року Рада Міністрів СРСР ухвалила указ "Про виселення із західних областей УРСР до областей: Карагандинської, Архангельської, Вологодської, Кемеровської, Кіровської, Молотовської, Свердловської, Тюменської, Челябінської та Читинської членів родин „оунівців“ і активних бандитів, заарештованих та вбитих у боях".

Операція "Захід" розпочалася 21 жовтня, о шостій ранку. Командував нею заступник міністра внутрішніх справ УРСР Дятлов. Протягом доби виселили 26 644 родини, загалом 76 192 осіб: 18 866 чоловіків, 35 152 жінки та 22 174 дитини. На всіх них чекали каторжні роботи в копальнях і колгоспах Сибіру. Протягом довгої дороги на Північ 875 виселенців намагалися втекти з ешелонів, але 515 із них було схоплено. Такими були дані офіційних звітів МДБ. А в документах українського підпілля фігурувала цифра 150 тис. вивезених осіб. Свої вчинки карателі прикривали ще й гаслами боротьби з куркулями. Майно виселенців передали колгоспам. Проте навіть радянська статистика свідчить, що виселені, приміром із Дрогобицької області, мали по одній (зрідка дві) корови на подвір'я, 22 % із цих господарств — по двоє коней, лише третина — по свині й тільки чверть — плуги та борони. "Ворогами трудящого люду" зробили звичайних селян.

Надсекретна підготовка

Одним із головних завдань каральної акції було нейтралізувати український визвольний рух, зокрема діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував та допомагав.

Операцію "Запад" (мовою оригіналу) готували у режимі цілковитої секретності. На місцях секретарі райкомів і начальники підрозділів МГБ дізналися про її проведення за 2-3 дні до початку, інші виконавці — вже під час реалізації.

Виселення за один день

Операція "Захід" охоплювала Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області.

Депортація розпочалася 21 жовтня о другій годині ночі для жителів Львова та близько шостої ранку в більшості регіонів. Планувалося за будь-яку ціну виселити за один день майже 100 тисяч осіб, використовуючи вантажні вагони, автомобілі, військову техніку та навіть гужовий транспорт.

Утекти чи не підкоритися виселенню не видавалося можливим — для реалізації операції було задіяно 30 тисяч солдатів і майже 16 тисяч керівного складу силових відомств.

Придушити не вдалося

Радянський режим сподівався, що за допомогою депортації вдасться розгромити український визвольний рух. І в перших рапортах про результати операції "Запад" комуністи так і писали:

"ЦК КП(б)У відзначає, що в результаті заходів, проведених органами МҐБ УССР і Обкомами КП(б)У західних областей УССР, українсько-німецькі націоналісти і озброєні бандитські групи розгромлені і дезорганізовані".

Та ця оцінка виявилася помилковою, бо вже 9 грудня 1947 року в доповідній на ім'я Хрущова, замміністра державної безпеки Радянської України, Дроздов писав про боротьбу українських повстанців:

"…після виселення сімей бандитів і націоналістів із західних областей УССР українсько-німецькі націоналісти різко активізували свою бандитську діяльність, направляючи її, головним чином, на зрив заходів, які проводить партія та уряд з колективізації і підготовки до виборів в Ради депутатів трудящих".

З 2016 року постановою Верховної Ради 21 жовтня Україна щороку відзначає роковини з дня масової депортації українців до Сибіру. Цьогоріч, у 2022, вшановуємо 75-ті роковини.

За матеріалами: Суспільне та www.stryi-rda.gov.ua

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: