Улітку Уряд врегулював питання надання медичними закладами платних послуг. Це – необхідний крок для розвитку медзакладів та боротьби з неформальними платежами в системі охорони здоровʼя. Було чітко визначено, які послуги, зокрема ті, що не покриває Програма медичних гарантій, у державних та комунальних медзакладах можуть надаватися за оплату.
Про це повідомляє МОЗ на сторінці Facebook.
Це зробили, щоб і лікарні, і пацієнти чітко розуміли, які послуги можуть бути платними, й не було зловживань, насамперед з боку медзакладів. Зміни набирають чинності з 1 січня 2025 року.
При цьому наголошуємо, що надання медичної допомоги за програмою медичних гарантій було і залишається безоплатним. В певних випадках для отримання допомоги потрібне направлення від лікаря (сімейного чи того, що лікує).
Разом з тим надання первинної та екстреної медичної допомоги не потребує жодних направлень. Також без направлення можна звернутись до низки фахівців, зокрема:
- акушера-гінеколога;
- психіатра;
- нарколога;
- стоматолога;
- педіатра;
- фтизіатра;
- лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.
Спеціалізована медична допомога також надається відповідно до медичних показань без направлення та безоплатно пацієнтам у невідкладному стані.
В яких випадках оплачуються медичні послуги:
- при зверненні без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення на послугу не вимагається)
- при наданні медпослуг за договорами з юридичними особами;
- у закладах охорони сектору безпеки і оборони та Державного управління справами тим, хто не належить до прикріпленого контингенту;
- якщо послуги не покриваються Програмою державних гарантій.
Додатково оплачуються послуги в таких випадках:
- надання медпослуг вдома на бажання пацієнта (якщо це не обумовлено його станом);
- можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги;
- перебування в палаті з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.
Усі медичні заклади мають розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг із зазначенням їх вартості та безоплатних послуг, що надаються в межах Програми державних гарантій.
Надання платних послуг має бути оформлене відповідними документами та внесене до електронної системи охорони здоров'я із зазначенням джерела оплати, а розрахунок здійснюватиметься виключно в безготівковій формі.
Як повідомляв MYNIZHYN, Верховна Рада ухвалила в цілому закон №12178 про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 2025-го року. "За" проголосували 259 парламентаріїв.