220 сортів фіалок – біля півтисячі вазонів. Саме такий квітковий скарб має ніжинка Наталія Михайлівна Кириченко. Під квіти у неї навіть спеціально відведена кімната в будинку.
Розпочалася любов до цих тендітних кімнатних рослинок з одного подарованого вазона п’ять років тому. "Я квіти люблю. На підвіконнях різні у мене, а от фіалок ніколи не було. - розповідає пані Наталя, - Вони у мене чомусь завжди асоціювалися тільки з фіолетовим кольором…І тут одного разу, на мій День ангела - 8 вересня (Наталії) отримала подарунок від сусіда – вазон з фіалкою. Вона була розкішна, з дивовижним забарвленням. Я любувалася кожним рожевим пелюстком з фіолетовими вкрапленнями…
(на фото - перші фіалки )
А далі - «пішло - поїхало». Колекція стрімко поповнювалася та розросталася. Купувала їх на базарі, в магазинах, замовляла через інтернет. І так за п’ять років зібрала величезну колекцію. Завела спеціальний зошит, в якому вела облік кожної квітки. А коли стало тісно їм на підвіконнях – прийшлося навіть виділити окрему кімнату для своїх підопічних. Нині у мене 220 сортів, ну а взагалі у світі їх тисячі, селекціонери виводять все нові й нові…Я спілкуюся з колегами – «фіалковими любителями», ділимося досвідом, обмінюємося новими сортами. У Ніжині з таких - Віта Ухо. А от на виставки не їжджу – не маю часу. Спілкуюсь здебільшого онлайн".
Живе вся ця краса у належним чином створених умовах: у кімнаті облаштовані стелажі, відповідний температурний режим, освітлення, полив. У цю фіалкову кімнату допуск рідним є – каже Наталія. Донечка та невістка не квітникарки, вони лишень ходять любуватися красою, чоловіку та сину довіряє тільки включати та виключати світло. Всю решту турбот – за Наталиними руками. Частий візитер та поціновувач квітів і домашній улюбленець - кіт Федька, він у фіалковій кімнаті медитує.
Хто приходить в гості до будинку завжди відвідує цю особливу кімнату. А хто вперше - то від здивування вигукує - Ого!
А от квіти Наталії принципово не дарують. "Ні! Ні! категоричне Ні ! – каже Наталія, - Це робити я строго - настрого заборонила. Тому, що боюся занести до хати квітникових шкідників. Не заношу і вуличні букети. Це табу, про яке всі знають. Чоловіку навіть не дозволяю мені дарувати букети. Ось так!"
Окрім фіалок Наталія власниця 50 - ти вазонів орхідей. "Люблю їх - ділиться квіткарка, - Вони чарівні, і менш вибагливі по догляду. Також, у мене проживають бегонії, антуріум, драцена та ін. Зізнаюся, коли подружилася з фіалками, то з багатьма вазонами деяких видів квітів довелося розлучитися, я їх просто роздарувала".
Звідки така любов до квітів Наталія відповісти не може – каже: " У школі подобався предмет – біологія, мала тверду четвірку (авт. посміхається). А фіалки - моя любов! Можу годинами перебувати з ними, порпатися, пересаджувати вазони. До них я звикла, а вони до мене. Їх потрібно лілеяти, адже це незвичайні рослини!! "
Свої квіти Наталія береже, до кожної особливий підхід. Ні дня без уваги, коли поробить хатні справи – йде до них. "Кожну, двічі на рік, потрібно пересадити: навесні й восени, щоб вона росла і радувала бутонами. Кожного вечора ходжу біля них, перевіряю шнури для фітильного поливу, доливаю воду…Не можу на багато часу відлучитися із дому, вони мені як діти, а ні дня без уваги. Всі улюблені та все ж є фаворити з колекції, а це сорт «Dn-Засніжені Карпати.», «K- Сумазбродка», "НК- Вкус Малины". Я вибираю у свою колекцію ті сорти, які підходять по моїх вподобаннях та параметрах: рівна розетка…і т. п. Багато хто мене питає- Який ґрунт любить фіалка? Зазначу, що фіалка любить пухкий ґрунт, потрібно щоб коріння дихало вільно…Ніякої кротової землі з городу. Я замовляю брикет, користуюся субстратом верхового торфу (ТС1), додаю розпушувач, пінопластові кульки, або перліт…"
Ну і, звісно, щоб рослинка квітла, росла й радувала, її потрібно просто любити.
ТЕТЯНА МАРЧЕНКО