Завантаження ...
banner
banner

Військовий облік жінок: консультація юриста

Наша постійна рубрика: задай питання юристу

До редакції MYNIZHYN.com неодноразово звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста: спадщину під час війни, кредити, відстрочка від призову на військову службу, сімейні справи, тощо.

До прикладу – ось одне із них: "Доброго дня! Цікавить питання: якщо жінка має медичну освіту і стоїть на обліку у військоматі, проте не працює в медицині вже близько 20 років. Чи потрібно оновлювати зараз дані, аби не отримати штраф і чи можна надати певний пакет документів аби знятися з обліку? (Бо років 10 тому хотіла влаштуватися медиком та сказали, що не маєш права, бо кваліфікація втрачена і треба пройти певні курси). То чи можливо зараз знятися з обліку і якщо так - що для цього потрібно? Які підтверджуючі документи?

Раніше ми писали: Питання – відповідь: борги під час війни після смерті людини

Дане питання коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент - Марина Ларченко

Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

Наведені категорії жінок підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

Зняттю з військового обліку військовозобов’язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України:

1) які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;

2) які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

4) які зараховані до військового оперативного резерву;

5) в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

Таким чином, спеціальних підстав для зняття з військового обліку жінок Законом «Про військовий обов’язок і військову службу» не передбачено. Втрата кваліфікації і фактична неможливість влаштуватись на роботу за фахом не є підставами для зняття з військового обліку.

Щодо обов’язку оновлення даних в ТЦК та СП, то всі громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів, що рахуються з 18 травня (набрання чинності Законом) уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. Так само це повинні зробити жінки, що перебувають на військовому обліку. В разі порушення – Законом передбачена відповідальність.

Раніше ми писали: Питання від читачів щодо пенсійної справи та спадщини: коментує юрист Марина Ларченко

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: