Завантаження ...
banner
banner

Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто

Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото

Багато фасадів та будинків у Ніжині розмальовані написами, малюнками, тегами, котрі ніяк не додають такому старовинному місту шарму та величі. Ба більше, ці мистецькі "витвори" можуть нести й зовсім негативний зміст, а їх самовільне нанесення на чиє-небудь майно карається законом. Мова йде про субкультуру під назвою графіті.

Журналісти MYNIZHYN вирішили поцікавитися, звідки походить ця субкультура, та які малюнки й надписи залишають місцеві художники (горе-художники).

*На фото ніжинських графіті може міститися нецензурна лексика.

Що таке графіті

Енциклопедія Сучасної України тлумачить це поняття, як "сучасні надписи і рисунки на стінах будинків, у метро, на парканах тощо. Графіті задовольняє потреби самовияву деякого творчого потенціалу". Однак, якщо одна група вуличних художників має на меті прикрасити місто чи вулицю, то інша навпаки — лише спотворює його (її). 

Певні знання про графіті мали навіть наші предки. Вони використовували написи та малюнки на стінах, якими цікавляться археологи й нині, але тоді такої назви ще не було.

З плином часу Нью-Йорк (США) став центром даної субкультури. Вона почала поширюватися на Західну Європу, а на сьогодні культура графіті процвітає в Берліні – найвідоміше в світі графіті на Берлінській стіні; Києві, Лондоні, Варшаві, Маямі тощо.

Актуальність графіті: піар та протест

Приналежність до певної соціальної групи – частина психології людини, адже кожної з нас обирає власні інтереси та оточення, і на основі цього формує спосіб життя.

Зазвичай, серед тих, хто цікавиться графіті – більше чоловіків, оскільки тут наявні екстрим та прагнення йти проти системи, порушувати правила... Малюючи графіті, вони висловлюють певний протест та залишають згадку про себе. Часто це групи людей, які "живуть вулицею", а така субкультура як графіті – спосіб розповсюдити власне бачення культури та заявити про себе.

Актуальність графіті полягає й у тому, що це можливість залишити рекламу: у Ніжині можна знайти декілька будівель чи парканів, де місця "живого" не залишилося, все змальовано тегами, нікнеймами...


Фото: Графіті в Ніжині. Автор: Олександр Воронуха

Одною з головних проблем є те, що найчастіше такі теги залишають люди, котрі займаються розповсюдженням заборонених речовин, але й досить велика кількість надписів, які не мають сенсу для всіх, окрім авторів (накшталт, "Тут був Вова", "Саша+Саша=♥" тощо).

Ніжин і графіті

Насправді малюнків в місті просто сотні. Ми, власне, зафільмували більше ста буквально за декілька годин. Пропонуємо переглянути вам, які надписи та малюнки залишають ніжинські художники. 

Примітка: ми відібрали фото, де мінімум або взгалі відсутня нецензурна лексика, але таких, на жаль, мало...

Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №1
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №2
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №3
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №4
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №5
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №6
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №7
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №8
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №9
Ніжинські графіті: 1000 і 1 малюнок, які може побачити будь-хто фото №10

Нам трапилося декілька малюнків, які прикрашали й доповнювали будівлю, де були нанесені. Один з них ви можете побачити нижче.


Фото: Графіті в Ніжині. Автор: Олександр Воронуха

Якої думки ніжинці щодо графіті

Для того, аби дізнатися думку ніжинців, ми провели опитування за допомогою наших соцмереж. З результатами можна ознайомитися далі.


Фото: Результати опитування в Телеграм. Джерело: Скриншот

Користувачі нашого Телеграм-каналу наголошують на тому, що більшість надписів і малюнків пов'зяні з рекламою заборонених речовин або містять нецензурну лексику, та лише чверті опитаних подобається графіті. Декільком нашим підписникам навіть обмалювали майно, що є звичайним вандалізмом.


Фото: Результати опитування в Фейсбук. Джерело: Скриншот

Користувачі нашої Фейсбук-сторінки солідарні з підписниками Телеграм-каналу: усіх дратує реклама й безглузді написи.


Фото: Результати опитування в Інстаграм. Джерело: Скриншот

На відміну від двох попередніх соцмереж, результати опитування в Інстаграм різняться: половині респондентів подобаються графіті, чверть не звертає уваги на малюнки навколого, інша чверть — роздратована ними. Такі відповіді в даній соцмережі зумовлені тим, що аудиторія Інстаграм молодша (20-35 років), а відтак — мають інші погляди на життя й інтереси.

Можна малювати будь-де, і нічого за це не буде?

"Це не лише «некрасиво», а й протиправно, за це передбачене адміністративне покарання, — йдеться на сторінці Ніжинської міської ради. Так, стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів» говорить: «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 1360 гривень) і на посадових осіб (громадян-суб'єктів підприємницької діяльності) — від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
(850 - 1700 гривень)». 

Також відділ з благоустрою виконавчого комітету міської ради звертається, у першу чергу, до батьків, педагогічних працівників щодо проведення постійної профілактичної роботи з дітьми з приводу збереження майна міської комунальної власності, недопущення хуліганських дій, адже з моменту досягнення дитиною віку адміністративної відповідальності (14 років), вона вже може бути притягнута до відповідальності, згідно зі ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопрушення. За умови, якщо «горе-художник» не досяг відповідного віку, то, зігдно зі ст. 184-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до адміністративної відповідальності буде притягнуто їх батьків — за неналежне виконання обов'язків по вихованню своїх неповнолітніх дітей. 

Водночас міська рада повідомляє, що до адміністративної відповідальності, згідно зі ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, можуть бути притягнуті також мешканці приватних будинків та керівники підприємств, установ та організацій міста, сільськогосподарської діяльності за порушення п. 6.3.,6.4 Правил благоустрою території Ніжина (неналежне утримання парканів та фасадів)".

Тож, мистецтво чи вандалізм?

Якщо графіті нанесено на житловому будинку, історичній споруді, комунальній власності, будь-якому майні — це однозначно вандалізм, але, якщо малюнок зроблений за вимогами правил благоустрою міста, розроблений та погоджений за відповідною процедурою, то це скоріше мистцетво, на яке ніхто не зазіхне зі словом "вандалізм" чи "хуліганство". До прикладу, нещодавно на одній з будівель Ніжина з'явився мурал Воїна Віталія Нещерета, котрий загинув 13 лютого 2024 року у бою на Донеччині... Це зовсім різні речі, але якщо маєте хист до малювання, то направляйте його в правильне русло.


Фото: Мурал захисникові України Віталію Нещерету в Ніжині. Джерело: Скриншот з відео

Нагадуємо, раніше ми публікували цикл матеріалів "Стежками історії: пам'ятники Ніжина через призму фотокамери". Ознайомитися з підбіркою можна за посиланням.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: