Завантаження ...
banner
banner

У Ніжині — майже шість тисяч заяв: що дає статус "дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій"

У Ніжині — майже шість тисяч заяв: що дає статус "дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій" фото

З початком повномасштабної війни в Україні постійно зростає кількість дітей, які мають право на статус “постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”. Чернігівщина в даному плані не виключення. На засіданнях виконавчого комітету Ніжинської міської ради періодично розглядається це питання, де дітям громади надається даний статус, завдяки чому кількість дітей даної категорії поступово збільшується, розповідає Nizhyn Post.

Скільки на сьогодні таких дітей на території Ніжинської громади? Скільки ще претендують на статус “дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”? Що взагалі дає цей статус? На ці та інші питання ми попросили відповісти начальника служби у справах дітей Ніжинської міської ради Наталію Рацин.

– Наталіє Борисівно, хто така – “дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій” (“дитина війни”) і хто має право на цей статус?

– Урядом визначено, що “дитина війни” – це громадянин України, який проживає (проживав) в зоні або поблизу воєнних дій у зв’язку з військовою агресією РФ, або на лінії розмежування, та не досягнув повноліття. Документ передбачає, що такі умови поширюються й на дітей, які перебували у стані внутрішньоутробного розвитку.

Попри те, що війна Росії проти України розпочалася у 2014 році, Кабмін ухвалив Постанову № 268 про порядок надання статусу “дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів” лише у 2017 році. У червні 2023 документ доповнили змінами, які врегулювали надання відповідного статусу дітям, які постраждали з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році.

Статус “дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів” мають право отримати ті діти Ніжинської громади, які під час активних бойових дій – з 24 лютого по 1 квітня 2022 року – були зареєстровані або проживали на території громади.

– Скільки заяв подано станом на сьогодні та скільки ще перебуває на розгляді?

– Станом на 25 жовтня року на розгляді у виконавчому комітеті Ніжинської міської ради перебуває 3252 заяви. Загалом подана 5881 заява. Тобто майже половина вже опрацьовані.

– Чи не можна пришвидшити процес отримання статусу?

– Згідно з пунктом 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», штатна чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті. Станом на 12 березня 2024 року штатна чисельність служби у справах дітей виконавчого комітету Ніжинської міської ради становить 6 чоловік. А дитяче населення Ніжинської територіальної громади, за інформацією Головного управління статистики у Ніжинському районі, становить 11 466 осіб.

Тобто на одного спеціаліста служби у справах дітей доводиться трохи менше, ніж дві тисячі дітей.

Всі діти мають юридичні підстави для отримання статусу “дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”. Згідно з Конституцією, не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі,

етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Таким чином, виконавчий комітет Ніжинської міської ради як орган опіки та піклування не має можливості прискорити розгляд заяв, оскільки всі діти міста Ніжина мають рівні права.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» від 05 квітня 2017 року № 268, заява про надання статусу реєструється в журналі обліку таких заяв, що ведеться за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Всі питання розглядаються відповідно до Порядку та черги Журналу обліку таких заяв. На сьогодні виконавчим комітетом Ніжинської міської ради розглянуті всі заяви, подані до 13 листопада 2023 року.

– Яку допомогу від держави отримують “діти, які постраждали внаслідок воєнних дій”? Що взагалі дає ця пільга?

– На державному рівні діти, які стали жертвами російської агресії, не отримують фінансову допомогу за цей статус. Наразі невідомо, чи з’явиться подібна грошова допомога в майбутньому. Держава МАЄ ГАРАНТУВАТИ таким дітям тільки безоплатне гаряче харчування. А от чи гарантує насправді? – це велике питання.

Зараз “діти, які постраждали внаслідок воєнних дій” можуть розраховувати на соціальні пільги від місцевих органів влади. Тут вже кожна громада розраховує на власні сили та можливості.

Ніжинська громада взяла на себе обов’язок безкоштовно харчувати дітей з таким статусом з 1 жовтня поточного року. Але, зі слів міського голови Ніжина Олександра Кодоли, це нелегкий тягар для місцевого бюджету. До кінця поточного року на дані цілі потрібно 5 млн грн, а от наступного – у випадку, якщо всі діти, батьки яких нині подали заяви, отримають статус, а для цього є всі передумови, знадобиться понад 70 млн гривень. Це чималі кошти, які громада навряд чи знайде без підтримки – себто субвенції – з державного бюджету.

– Хоча це питання, скоріше, не до Вас, але як, на Вашу думку, можна вийти з такої ситуації?

– Найбільш вразливі категорії дітей Ніжинської громади отримують інші пільги, за якими також мають гарантоване державою право на безоплатне харчування. Навіть якщо ситуація не зміниться на краще, вони, по суті, нічого не втрачають.

Отже, право на безоплатне гаряче харчування, крім дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій, мають такі категорії:

  • сироти;
  • позбавлені батьківського піклування;
  • з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах);
  • з малозабезпечених сімей;
  • з сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, учасників бойових дій;
  • внутрішньо переміщені особи;
  • учні закладів освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На завершення нашої розмови хочу додати: якщо у когось виникли питання щодо надання статусу “дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”, звертайтеся до служби у справах дітей Ніжинської міської ради. Наші спеціалісти залюбки все підкажуть.

Автор: журналіст Nizhyn Post Валентина Савчук

Фото: ілюстративне

Як повідомляв MYNIZHYN, Ніжину, для забезпечення безоплатними сніданками дітей, котрі мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій, на 2025 рік треба близько 72 мільйони гривень Про це у коментарі Суспільному розповів міський голова Олександр Кодола. За його словами, цього року гроші на пільгове харчування знайшли, що робити наступного – не знають.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: